Po historickém bodu utrpěli debakl. Čeští florbalisté podlehli Finsku 1:8

Na úspěch proti Švédsku nenavázali. Čeští florbalisté podlehli Švédsku 1:8. Ilustrační foto. | foto: Lukáš Bíba, MF DNES

6 2010
V prvním utkání jim chyběly tři vteřiny do historického úspěchu. Čeští florbalisté si i tak připsali první bod ze zápasů proti Švédsku. Na nadějný výsledek však vůbec nenavázali.

Ve druhém utkání Euro Florball Tour v Espoo s domácím Finskem prohráli vysoko 1:8. Dodatečný bod za výhru 2:1 po samostatných nájezdech získali také Finové. Poslední zápas na turnaji, který je generálkou na prosincové mistrovství světa v Helsinkách, čeká český tým v neděli od 13:00 se Švýcarskem.

Češi sice v úvodní části duelu s domácím Finskem v poměru střel na branku nad Soumi vyhráli 6:3, ale nabrali dvoubrankovou ztrátu. V páté minutě otevřel skóre Järvinen, pak sice Češi odolali při trestech Jendrišáka a Štegla, ale v 16. minutě zvýšil na 2:0 Johansson.

Finové před téměř 900 diváky ve druhém dějství navyšovali skóre. Trefili se Vänttinen, v přesilovce při Šteglově trestu Hyvärinen a 11 vteřin před koncem druhé třetiny podruhé v zápase Järvinen. Mezi 44. a 45. minutou během 50 vteřin zvýšili už na 7:0 Järvi s Johanssonem. Čestný úspěch české týmu zaznamenal čtyři minuty před koncem Šebek, ale poslední slovo měl 51 vteřin před koncem Vänttinen.

"Soupeř byl mnohem těžší než v pátek, Finové jsou momentálně kreativnější než Švédové. Nestřílejí bezhlavě, akci si ještě klidně přetočí z jedné strany na druhou a to se nám dnes nedařilo zavírat," řekl trenér Trnavský stránkám České florbalové unie.

"Jsou velmi silní na balónku a nedokázali jsme je dostat více pod tlak. Navíc jsme doplatili na velké trápení v koncovce, přitom slibných protiútoků jsme si vypracovali poměrně dost, ale možná se v zakončení trochu projevila i únava ze včerejška."

Trnavský si uvědomuje, že proti světové špičce musí jeho svěřenci hrát odvážněji než v sobotu. "Mnohem více musíme chodit do jejich obrany, nebát se vynutit si standardky, což nám zejména v úvodu chybělo a rychlé protiútoky Finové brání velmi dobře. K rozhodčím se vyjadřovat nebudeme, je to o hlavách hráčů, aby se dokázali adaptovat na styl pískání. Pokud jsem vyloučen za nějaký zákrok, musím bránění změnit a ne dělat stejné zákroky i nadále," dodal Trnavský

euro floorball tour v espoo

Česká republika - Finsko 1:8 (0:2, 0:3, 1:3), nájezdy 1:2
Branky a nahrávky:
56. Šebek (Sladký) - 5. Järvinen (Forsten), 16. Johansson (Jussila), 28. Vänttinen (Johansson), 32. Hyvärinen (Öhman), 40. Järvinen (Wardi), 43. Järvi (Forsten), 44. Johansson (Väänänen), 60. Öhman (Tiitu). Rozhodčí: Skoog, Pettersson (oba Švéd.). Vyloučení: 0:5, navíc Chrápek (ČR) 10 min. Využití: 2:0. Diváci: 877.

Švédsko - Švýcarsko 8:2 (3:2, 2:2, 3:0), nájezdy 2:1
Branky: 14., 18. a 34. Stenberg, 6. Hagberg, 30. Gillek, 44. K. Nillson, 48. Helgesson, 54. Östholm - 21. Gerber, 37. Krähenbühl.

České florbalistky hrály smírně i se Švýcarskem

Ženy podruhé v Ostravě remizovaly. V pátek na Škoda Floorball Cupu s Finskem remizovaly 6:6, v sobotu uhrály výsledek 5:5 se Švýcarkami. Dodatečný bod za výhru 1:0 po samostatných nájezdech získalo Švýcarsko.

Poslední duel na domácím turnaji, který je součástí Euro Floorball Tour, čeká svěřenkyně trenérek Karolíny Šatalíkové a Markéty Šteglové v neděli od 16:00 se Švédskem.

Český tým mohl získat vedení v sedmé minutě, ale po faulu Casuttové na Hašovou neproměnila trestné střílení Macurová. Navíc v následné přesilovce domácí tým inkasoval a Rüttimannová otevřela v osmé minutě skóre. Češky ale rychle odpověděly, když hned za 84 vteřin vyrovnala Koníčková a ve 12. minutě otočila stav Jílková. Jenže ještě v úvodním dějství se trefila při vyloučení Hašové Nötzliová a 17 vteřin před pauzou získala náskok Švýcarsku Bernerová.

Momentka z florbalového utkání žen mezi Českem (v červeném) a Švýcarskem.

V druhé části pokračoval vývoj plný obratů. V 25. minutě si přihrávku Paštuškové srazily Švýcarky do vlastní branky a za 89 vteřin upravila na 4:3 Paulovičová. Jenže ve 32. minutě odpověděla svou druhou trefou v utkání Bernerová.

V 49. minutě hrál domácí tým 16 vteřin v pěti proti třem, sice neskóroval, ale v pokračující přesilovce svým druhým gólem v utkání získala opět vedení Koníčková. Dělbu bodů za tři a půl minuty ale zařídila Von Rickenbachová.

Dodatečný bod v rozstřelu získala Švýcarkám Morfová, která jako jediná v nájezdech uspěla.

Euro floorball tour v ostravě

Česká republika - Švýcarsko 5:5 (2:3, 2:1, 1:1), nájezdy 0:1
Branky a nahrávky: 9. Koníčková (Šindelová), 12. Jílková (Jarolímová), 25. Pastušková, 27. Paulovičová (Bočanová), 51. Koníčková (Šindelová) - 8. Rüttimannová (Andereggová), 19. Nötzliová (Rüttimannová), 20. Bernerová (Stadelmannová), 32. Bernerová (Stadelmannová), 54. Von Rickenbachová (Stettlerová). Rozhodčí: Heiskanenová, Saarioová (obě Fin.). Vyloučení: 1:3. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 250.