Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Penalizaci nechápu, zlobil se po kolizi s Hamiltonem potrestaný Massa

Tak zakončil Velkou cenu Indie Felipe Massa - se zlomeným závěsem levého předního kola. | foto: Reuters

30 2011
Klasický souboj letošní sezony skončil klasickou kolizí. Jen viník se změnil. Při Velké ceně Indie nebyl potrestán Lewis Hamilton. Potupnou uličku hanby absolvoval v boxech Felipe Massa. Brazilce to řádně dopálilo. "Měl jsem ho jednoduše pustit před sebe? Trest vůbec nechápu."

Premiérová Velká cena v druhém nejlidnatějším státu světa patřila mezi ty nudnější. Pořadí v první osmičce se měnilo pouze třikrát - na startu, při druhých zastávkách v boxech a právě díky kolizi Massy s Hamiltonem.

Výsledky závodu najdete ZDE

Na kratší rovince před čtvrtou zatáčkou se pilot McLarenu dostal na úroveň soka z Ferrari, ten však brzdil o něco později a v zatáčce byl vpředu. Přesto se nabízí otázka, zda měl právo se chovat, jako by Hamilton na trati vůbec nebyl. Sportovní komisaři závodu usoudili, že ne.

"Věděl jsem, že je vedle mě. Poté jsem zabrzdil později než on a dostal se vpřed. Už jsem ho nikde neviděl a normálně zatočil. Měl jsem právo volby stopy," věří Felipe Massa.

Jeho názor na kolizi byl zcela opačný než měl jeho soupeř Lewis Hamilton. Ten měl jasno hned po nehodě. "Prostě do mě zatočil," řekl. "Velká škoda, měli jsme dobře rozjetý závod. Po nárazu auto nebylo zcela v pořádku, nemohl jsem jet naplno," vysvětloval konečné sedmé místo.

Sportovní komisaři závodu v čele se zkušeným bývalým závodníkem Johnnym Herbertem byli toho názoru, že nešlo o tzv. závodní kolizi, ale Massa byl v souboji až příliš neústupný. Za trest se musel projet boxy.

Lewis Hamilton po zastávce v boxech, kdy mu mechanici museli vyměnit přední

Lewis Hamilton po zastávce v boxech, kdy mu mechanici museli vyměnit přední křídlo - prach v boxové uličce byl v Indii stejně nepříjemný jako na trati.

Brazilec levým kolem urazil na Hamiltonově McLarenu přední křídlo a sám se s vozem odrazil do únikové zóny. V závodě mohl po trestu průjezdem boxovou uličkou a výměně pneumatik pokračovat, ale aby toho neměl málo, bývalý vicemistr světa nakonec do cíle ani nedojel. Ztrátu se snažil dohnat příliš agresivní jízdou a ulomil zavěšení o zvýšený obrubník v rychlém esíčku.

"Ta kolize mi pokazila celý závod," stěžoval si Massa. "Do zatáčky jsem jel v závodní stopě, on byl mimo! Normálně jsem zatáčel a neviděl jsem ho. Vrazil mi do levého kola. Je pro mě zcela nepochopitelné, proč jsem dostal ten trest."

K letošní rivalitě s Lewisem Hamiltonem, k jejich předchozím konfliktům a kolizím se Massa nechtěl vůbec vyjadřovat. Jen prohlásil, že s incidentem v Indii vůbec nesouvisí. "Lewis neLewis, to je jedno. Pokud by tam byl kterýkoliv jiný jezdec, jel bych stejně," hájil se Massa.

V depu sledoval incident i herec Rowan Atkinson, představitel známého Mr. Beana.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze