Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Pády a hlína. I to je letošní tenisový Wimbledon

Michael Llodra naráží do vyděšené sběračky míčků | foto: Reuters

26 2009
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Jako by někdo Švýcarům řekl, že jejich čokoláda je odporná. Nebo Čechům, že jejich pivo jsou splašky. Francouzský tenista Michael Llodra sáhl na britskou národní hrdost, když prohlásil: "Stav wimbledonské trávy je katastrofální. Rok co rok je to tady horší. Už po pár dnech hry je povrch kurtů úplně poničený." V televizi to nepoznáte. Ale něco na tom asi bude.

V místech pro servis jsou hodně vyšlapaná místa, tenistům se nezamlouvá, že wimbledonská tráva je letos neobyčejně kluzká. Vždyť ošklivému smýknutí se v 1. kole nevyhnula ani specialistka na hru na trávě Venus Williamsová. To všechno v roce, kdy na místní kurty během samotného turnaje nespadla paradoxně ani jediná dešťová kapka.

"Není jednoduché se na tom pohybovat. Jak bych to popsal? Představte si, že abyste neuklouzli, musíte správně balancovat po tisíci malých bodech vaší nohy," řekl Tommy Robredo.

Problém je především s centrkurtem a dalšími dvěma hlavními dvorci. Novak Djokovič a Andy Murray soudí, že u prvního z hřišť to klouže kvůli stínu tribuny, který se v průběhu odpoledne šíří po celém dvorci.

Maria Šarapovová s Rogerem Federerem zase tvrdí, že podmínky se zásadně liší den ode dne. "Jasně nejhorší to bylo v pondělí, kdy byla opravdu velká vlhkost," prohlásil Federer.

Turnaj už viděl několik ošklivých uklouznutí. Nejhorší karambol zažil již zmíněný Llodra, navíc jen den po svých příkrých slovech. Na centrkurtu dobíhal balon tak sveřepě, až vrazil do sběračky míčků. Narazil si při tom bok, dvacet minut se nechal ošetřovat a nakonec musel utkání proti Tommymu Haasovi skrečovat.

Jistě, mohl si za to svým splašeným sprintem hlavně sám. Ale leckdo teď v Londýně spekuluje, že na jiném povrchu by Llodra byl schopný před nárazem včas zabrzdit. Na kluzké wimbledonské trávě ne. "Nevím. Já už ani pořádně netuším, jak se to stalo," přiznal sám Francouz.

Když předtím lamentoval nad stavem kurtů, myslel tím především dvorec číslo dvě. Na něm už je tráva opravdu hodně zdupaná, kolem základní čáry se to moc nezelená. Jenže ne každý kvůli tomu nadává. Právě tady zatím odehrál své dva dosavadní zápasy Tomáš Berdych a na rozdíl od Llodry byl spokojen.

"Na trávě to tak bývá, že na každý krok musíte být strašně opatrný. Nevíte, jestli se do toho můžete opřít na sto procent," připustil Čech, který včera postoupil do 3. kola. "Ale třeba u té dvojky je to vydřené jenom za základní čárou. V letech, kdy se víc chodilo na síť, to bylo horší. Takhle je přece jedno, jestli tam za čárou běháme po hlíně."

Jedno? Berdychovi očividně ano. Má takovou formu, že by válel snad i na rozoraném poli. Ale tak zle ještě doopravdy není.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze