Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ostrava bude hostit Světový pohár v inline bruslení

12 2008
Mezi světová centra závodního inline bruslení se jako historicky první české město zapíše Ostrava. Bude hostitelem závodu Světového poháru v inline maratonu, který se uskuteční 7. června 2009, a přivítá zřejmě celou světovou špičku.

Ostrava se dostane v kalendáři World Inline Cup 2009 do společnosti takových měst, jako Berlín, Curych, jihokorejský Soul nebo francouzský Dijon.

"Zařazení do světové série je velkým úspěchem české inline diplomacie a mezinárodním uznáním pořadatelských schopností LifeInLine týmu. Umístění závodu do Ostravy je také oceněním mimořádné podpory ostravské radnice, kterou inline závodům dává a zasluhuje se tak o rozvoj inline bruslení v České republice," konstatoval Jindřich Pařík, generální sekretář Českého svazu kolečkového bruslení.

Světové maratony v inline bruslení jsou divácky velmi atraktivní. Jezdí se podobně jako v cyklistickém pelotonu průměrnou rychlostí téměř 40 km/h na vzdálenosti 25 až 42 km. Maximální rychlosti ve sjezdech se blíží 60 km/h. Charakteristické pro závody, které probíhají vesměs v centrech velkých měst, jsou rychlé nástupy, trhání balíku a také časté pády. Ty však většinou končí jen odřeninami.

Závodníci používají nízké skeletové brusle z karbonu se čtyřmi kolečky o průměru 100 až 110 mm. Nejlepší ve světě jsou bruslaři z Itálie, Francie, USA, Nového Zélandu, Kolumbie, Švýcarska a Německa. Jediná ochrana, která se při závodech používá, jsou povinné helmy a někdy ještě chrániče dlaní.

inline maraton

Severomoravská metropole si získala výborné renomé v bruslařských kruzích hned po vstupu do seriálu Nestlé LifeInLine Tour v roce 2007, kdy hostila mistrovství České republiky. Výbornou trať na Hlavní třídě v Ostravě-Porubě a skvělou diváckou kulisu vysoce ocenila i nejlepší světová bruslařka Martina Sáblíková (Nowis Team) , která se stala v Ostravě mistryní ČR, titul mezi muži vybojoval Petr Hargaš (KSB Benátky).

Letošní závod o body do Českého poháru vyhráli v Ostravě česká reprezentantka a juniorská mistryně světa Andrea Jirků (Nowis Team) a Polák Jan Szymanski (Ambra Cekol).

Ostravský závod se pojede o body do Světového poháru v kategorii Class 1. "V současné době vedeme jednání se světovou federací o délce ostravského závodu, který se díky radnici pojede na prodlouženém okruhu. Počítáme, že trať bude měřit 25 až 30 km," řekl Martin Plecitý, šéf organizačního týmu.

V Ostravě se pojede nejen o body do SP, ale bodovat se bude i do Českého poháru a seriálového pořadí. Zachován zůstane kompletní program Nestlé LifeInLine Tour, nebudou tedy chybět ani dětské závody a populární Fitness Desítka pro veřejnost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze