Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ospalý dál vládne pražskému triatlonu

9 2001
Praha - Ani vltavská voda, která neměla ani patnáct stupňů, ani smečka kvalitních soupeřů, nedokázala přervat vítěznou sérii Filipa Ospalého v pražských triatlonech. Velká cena Pražské energetiky na olympijské trati má i počtvrté strejného vítěze. Triatlonista brněnského Kepák týmu svedl v závěrečném desetikilometrovém běhu strhující bitvu s přesilou závodníků Diany Praha: Janem Řehulou, Kazachstáncem Dimitrijem Gaagem a Štepánem Chroustovským. "Co se mi na tomhle závodě nejvíc líbí?" zopakoval vítěz otázku. "Asi to, že vždycky v tenhle den jsou soupeři pomalejší než já," smál se. O startu Jana Řehuly na ME čtěte ZDE

Ospalý byl lehce rozladěn přístupem některých závodníků. "Z vody jsem lezl druhý a na kole jsem ujeli ve čtyřech s Honzou Řehulou, Rendou Milichovským a Michalem Daňkem," vzpomíná. „Chvilku jsem to táhl já, chvilku Honza, ale to nestačilo, balík nás dojel," komentoval začátek cyklistické části. "U nás se závodí tak, že když vás dojedou, nikdo nechce šlapat, většina svěsí nohy" stěžoval si. "Jeli jsem 32 - 33 kilometrů za hodinu. Jednu chvíli nás dokonce předjeli dvě holky, to jsme si se Štepánem říkali, že jsem pěkný čajíčci a zase jsem je předejli."

Právě Chrosutovský s Gaagem, bývalým mistrem světa a čtvrtým na olympiádě v Sydney,  se zdáli být ztraceni už po plavání. Oba ztratili hodně, ale na kole se dokázali vrátit do závodu. "Chtěl jsem se hlavně kvalifikovat na mistrovství Evropy, to se mi podařilo, a říkal jsem si, že můžu prohrát jen s Ospalým, Gaagem a Řehym," komentoval svou taktiku Chroustovský.

Řehula, který stále dohání výpadek v přípravě způsobený vážným zraněním na kole, běžel až překvapivě dobře. V posledním kole, kdy už bylo naprosto jasné, že o vítězi se rozhodne mezi čtveřicí uprchlíků nastoupil první. "Honza za to vzal, zachytil jsem jeho nástup a hned jsem jim utekl," vzpomínal Ospalý. Za ním se vydal nejrychleji Gaag s Řehulou, Chroustovský ztrácel. "Už jsem tomu nevěřil, ale zkusil jsem to. Dotáhl jsem se na Honzu a pak se dostal před něj," vzpomíná na boj o třetí místo Chroustovský.

Řehula byl spokojený. "Šel jsem závod po třech týdnech tvrdé přípravy a cítil jsem se už daleko líp, než před třemi týdny v Plzni."

Marný boj se soupeřkami a po nehodě na kole i se stále zlobícím ramenem svedla Renata Berková. Nakonec doběhla třetí za juniorkou Vendoulou Trnkovu a Janou Jirouškovou. "Ztratila jsem už ve vodě. To rameno pořád balí, nemám v ruce žádný cit," svěřila zklamaná favoritka v cíli a ani zlepšení do mistrovství Evropy nevidí růžově.  
 
Boj o nominaci zkusil i Martin Matula, vracející se po dlouhodobém zranění. Výborně plaval a sám, mezi čtveřicí uprchlíků a hlavním polem, se snažil dorazit vedoucí skupinku na kole. Později ze závodu odstoupil. "Stejně jej upřednostňuji před ostatními," řekl reprezentační trenér Jiří Jelínek. "Trať šampionátu v Karlových Varech zná, zatím letos startoval dvakrát,  ještě má problémy v běhu ale věřím, že by se dokázal připravit. Ještě s ním budou zítra o všem mluvit." zakončil debatu muž, který bude nominaci na červnové mistrovství Evropy  navrhovat. V té zatím jsou: Ospalý, Krňávek, pro závod družstev je ještě naděje na start Řehuly,  jistí jsou ještě Chroustovský a Milichovský - na zbylá dvě místa přicházejí v úvahu Matula, Kulman, Daněk a Vodehnal. Ženy jsou jisté: Zelenková, Radová, Berková a Jiroušková. 

Výsledky (1,5 km plavání, 40 km na kole, 10 km běh) - muži: 1. Ospalý (Kepák tým Brno) 1:47,50, 2. Gaag -9 vt., 3. Chroustovský - 12, 4. Řehula (všichni Diana Praha) -16, 5. Milichovský (Kepák) -1:15, 6. Vodehnal -1:19, 7. Pejsar (oba Labe Tri Club) -1:23, 8. Kulman (Kovosvit) -1:52, 9. Brynda (Labe Tri Club) -2:01, 10. Machač (Tufo Titan Zlín) -2:15.
Ženy: 1. Trnková (Sportprestiž) 2:04:03, 2. Jiroušková Tufu Titan Zlín) -2:04, 3. Berková (Kepák) -3:59.

Triatlonisté shodili neoprény a čeká je 40 km na kole

Voda ze Vlatvě měla necelých patnáct stupňů, prot měli triatlonisté neporény

Ospalý vede, za ním je v pravo Chroustovský a vlevo Řehula, Gaag ještě v tuto chvíli vedl skupinku pronásledovatelů, z níž posléze sám odběhl

Jan Řehula zahajuje na Staroměstském náměstí v Praze závěrečný desetikilometrový běh

Řehula se zdraví se soupeři v cíli Velké ceny Pražské energetiky

Filip Ospalý se zdraví s diváky před cílem čtvrtého ročníku Velké ceny Pražské energetiky, která nezná jiného vítěze

Neoprén musí rychle dolů a sednout na kolo

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze