Obhájce vykročil jistě

21 2000
Posily v anglických fotbalových klubech hned v úvodním kole naznačily, že jejich nákupy by měly znamenat výhodnou investici. Obhájce titulu Manchester nakročil za třetím triumfem v řadě jistým výkonem proti Newcastlu. Gólman Barthez při premiéře nepustil ani jednu střelu, byť se několikrát zapotil, vítězství 2:0 zajistili obránce Johnsen a útočník Cole. Vydřenou výhru favorizované Chelsea nad West Hamem 4:2 stvrdil až dvěma góly v závěru chorvatský záložník Stanič, z penalty se prosadil i kanonýr Hasselbaink, za 22,5 milionu dolarů nejdražší posila ligové historie z Atlétika Madrid. Stanič, příchozí z Parmy, se nejprve nádherně trefil z třiceti metrů a v poslední minutě jistil vítězství přesnou hlavičkou. Nejhezčí chvíli ovšem připravil fanouškům drobný italský útočník Zola bravurně kopnutým trestným kopem do rohu branky. "Protože máme v mužstvu neobyčejně talentované hráče, vždycky můžeme očekávat, že nějakým zázrakem otočí vývoj utkání," komentoval to trenér Gianluca Vialli. Staničův krajan Bokšič, naposledy v Laziu Řím, zase nadchl příznivce Middlesbroughu, který vyhrál v Coventry 3:1. Bokšič zdrtil protivníka dvěma góly v rozmezí tří minut, byť se spoluhráči nebyl sehraný, místo přípravných duelů před sezonou totiž raději trénoval. Liverpool se dlouho potýkal se zhuštěnou obranou Bradfordu, který neváhal stáhnout zpátky i jediného útočníka, 44 000 diváků potěšil až v 67. minutě útočník Heskey, jenž se prosadil proti dvěma obráncům a zavěsil k protější tyči - 1:0. Vladimír Šmicer patřil u vítězů k nejlepším, neúnavně se dral dopředu, nezištně přihrával a také zahrozil nadějnou ránou z voleje. Patrik Berger vystřídal v 82. minutě střelce Heskeyho, ale vzápětí si poranil koleno a byl odnesen na nosítkách. Odlišně si vedli další favorité. Leedsu pomohl dvěma trefami Smith k udolání Evertonu 2:0, Arsenal ovšem propadl v Sunderlandu. Nejenže prohrál po hrubé chybě sedmatřicetiletého brankáře Seamana, jenž nahrál kritikům špatným odhadem centru před jediným gólem, ale záložník Vieira se navíc nechal vyloučit za úder loktem. "Rozhodčí měl nejdřív vyloučit někoho od soupeře," zastal se Vieiry i mužstva Arsene Wenger, kouč poražených. "Pětačtyřicet tisíc lidí zaplatilo za to, aby vidělo fotbal, ne surové zákroky. Myslím, že to, co se dělo, je nenadchlo."

Výsledky 1. kola: Manchester United - Newcastle 2:0 (19. Johnsen, 68. Cole), Charlton - Manchester City 4:0 (10. Hunt, 42. Robinson, 72. Kinsella, 80. Stuart z pen.), Chelsea - West Ham 4:2 (78. a 90. Stanič, 30. Hasselbaink z pen., 59. Zola - 48. Di Canio, 85. Kanoute), Coventry - Middlesbrough 1:3 (41. Eustace - 59. a 62. Bokšič, 22. Job), Derby - Southampton 2:2 (32. Strupar, 49. Burton - 15. a 22. Kachloul), Leeds - Everton 2:0 (16. a 37. Smith), Leicester - Aston Villa 0:0, Liverpool - Bradford 1:0 (67. Heskey), Sunderland - Arsenal 1:0 (53. Quinn), Tottenham - Ipswich 3:1 (30. Anderton z pen., 31. Carr, 82. Ferdinand - 9. Venus).