Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

O smrt si koledujeme pokaždé, říká motokrosař Kuchař

Petr Kuchař při své hlavní disciplíně, freestylu

11 2009
Měl zadrátovanou pusu, polámané kosti a třeba i naražený rozkrok. I tak byl v rozhovorech plný ironie a humoru. Včera však guru českého freestylu Petr Kuchař mluvil po celou dobu velmi smutným hlasem. Poprvé totiž mluvil o smrti. O smrti svého kolegy. "Je děsné, když odejde někdo skvělý. Měl nálepku tvrďáka, ale byl to férový a hodný kluk," říká o Jeremym Luskovi.

Kdyby zemřel můj kolega při stejné práci, jakou dělám já, otřepal bych se hrůzou a připustil si, že to mohlo potkat i mě. Jak je to u vás?
Svým způsobem si o to koledujeme pokaždé, když se na motorce točíme přes hlavu. Ale o tom se nedá přemýšlet. Teď to všechno kolem Jeremyho děsně prožívám, ale nedá se na to myslet. Všichni dobře víme, jak riskujeme.

Sport a smrt

výběr nejnebezpečnějších sportů

Formule 1
V dosavadních 59 ročnících zahynulo 25 jezdců. Poslední dva – Roland Ratzenberger a Ayrton Senna – před 15 lety v Imole. Od té doby je F1 naštěstí mnohem bezpečnější.
Rallye Dakar
Čtyřnásobný vítěz kategorie čtyřkolek Josef Macháček drsně o Dakaru tvrdí: "Každý rok někdo zařve. Je otázkou štěstí, respektive smůly, na koho los padne." Za 30 let zemřelo při závodě už 56 lidí, z toho 19 z řad závodníků. Tím posledním byl letos Pascal Terry, jemuž selhalo srdce.
Sjezdové lyžování
Od roku 1959 zemřelo na sjezdovkách 25 vrcholových lyžařů včetně dvou mistryň světa – Ulrike Maierové a Regine Cavagnoudové. A rizika není méně ani dnes. Daniel Albrecht leží po pádu v Kitzbühelu už skoro tři týdny v umělém spánku. Matthias Lanzinger přišel loni při sjezdu v Kvitfjellu o nohu.
Hokej
Začátkem roku v nemocnici zemřel mladý Don Sanderson na následky rvačky. V roce 1990 zase v tehdejším Československu zahynul po nárazu do mantinelu Luděk Čajka. V říjnu 1995 přímo na ledě vykrvácel Bengt Akerböm, když mu brusle jeho spoluhráče prořízla tepnu.

Co manželka? Nepřijde zákaz?
Ona ví, o čem freestyle je, už párkrát mě křísila. Je to riziko, které se občas vymstí.

Už jste si někdy při skoku oddychl: To bylo o fous?
Často! Pádům se nevyhnete, přicházejí a i já jsem byl za poslední dobu párkrát zlomený. Zatím to ale nebyl takový průšvih, abych na tom byl moc špatně. I když... Ne, ne, tak hrozné to nebylo! Ale těch momentů na hraně byla spousta. Takový pád v rotacích je vždycky velké riziko, máte nad sebou sto kilo železa, a když to nemáte pod kontrolou – a to nemáte nikdy – tak se v saltu jen těžko orientujete. Ve vzduchu nevíte, co máte dělat. Po pádu vás to vždycky někam hodí.

Kdysi jste mi říkal, že už na odrazu poznáte, že se rozbijete. Věděl Lusk už na odrazu, co ho čeká?
Mám pocit, že to nepoznal. Do poslední chvíle si myslel, že je to dobré a zvládne to. On se tomu nárazu nijak nebránil, nebyl vzepřený.

Jaká byla obtížnost toho triku?
Je těžký, ale u něj jsme ho viděli docela často, dělal ho běžně. Kdyby ho zvládl, tak řeknu poklona, pane Lusk, ale... Dělal i větší věci. Jenže se mu vymstila chybička, která může přijít kdykoliv i u mnohem lehčího skoku.

Vy jste chybičku viděl?
Jeremy skákal jako stroj, jako přes kopírák, vůbec jsme to nechápali. Chybu udělal, protože šel mimo osu, a když nasedal zpátky, škrtl nohou o blatník. S tím nepočítal a vymstilo se mu to. Do poslední chvíle myslel, že z toho odjede. Ale mně nepřišla dobrá ta dopadová hrana.

V čem?
Nechci to studovat, nedělá mi to dobře. Ten dopad neměl takové rozměry, jak by Jeremy potřeboval. Přeletěl dopad až dolů a přistál skoro na rovině. Kdyby ten dopad byl normální, tak se sklouzne...

Může tahle událost freestyle motokros poškodit?
Nevím, myslím, že ne. Jeremy patřil mezi tři nejlepší jezdce světa, každý mu fandil, každý to teď prožívá.
Ale skákat se bude dál.

Autor:
Šetříte na dárky k Vánocům?
Šetříte na dárky k Vánocům?

Vydělejte peníze prodejem přebytečných věcí s bazarovou aplikací eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze