Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sezona za 100 „míčů“. Nymburk hraje s nejvyšším rozpočtem v historii

Tre Simmons, jedna z hlavních ofenzivních zbraní nymburských basketbalistů | foto: www.basket-nymburk.cz

23 2014
V pondělí první zápas v domácí lize, v úterý přesun do Belgie, ve středu začátek kvalifikace o postup do Euroligy. Basketbalový Nymburk startuje v bleskovém tempu novou sezonu, která má být nejdražší v historii klubu.

„Rozpočet na tenhle ročník se přehoupne přes 100 milionů (lidově míčů) korun,“ prozradil pro MF DNES šéf klubu Miroslav Jansta. „Tak vysoký ho Nymburk ještě nikdy v historii neměl.“

Takové peníze, to už je v českém sportovním prostředí opravdu mimořádný ranec. Nymburk se zařadí mezi deset nejbohatších klubů republiky i v konkurenci fotbalu a hokeje, daleko dokonce nebude ani od první pětky. „Brzy představíme nového významného partnera, který nám s naplněním rozpočtu pomůže,“ slíbil Jansta.

Už při utkání proti Ústí nad Labem nastoupil Nymburk s jasně viditelným nápisem MND na zádech. Jedná se o firmu, jež nabízí domácnostem levnější plyn. Jestli právě ona bude zmiňovaným významným partnerem, to klub nepotvrdil.

„Dvě třetiny peněz z rozpočtu spolknou náklady na působení v mezinárodních soutěžích,“ řekl dále Jansta. „Žádný jiný klub v Evropě neodehraje za sezonu tolik zápasů jako my,“ vysvětlil.

Na Nymburk jich ve skutečně ďábelském tempu čeká okolo osmdesáti, a to se ještě překvapivě odhlásil z Českého poháru, v němž měl obhajovat zisk trofeje. „Učinili jsme tak čistě z časových důvodů. Nejsme schopní to termínově zvládnout,“ řekl Jansta.

Jasným cílem je obhajoba mistrovského titulu v Kooperativa NBL, což je nový název české ligy. Velká výzva čeká v mezinárodní VTB lize, v níž působí zejména týmy ze zemí bývalého Sovětského svazu. Tam se hraje novým systémem a Nymburk kvůli tomu odehraje větší porci zápasů než loni.

Ve středu začíná kvalifikace o Euroligu, do níž by jedenáctinásobný domácí šampion postoupil leda za předpokladu, že zvládne tři výhry ve třech dnech, první na řadě je izraelský Jeruzalém. V případě neúspěchu má Nymburk jistou účast v Eurocupu.

„Los nám bohužel příliš šancí na postup do Euroligy nedává,“ lituje Jansta a český fanoušek tak tuší, že se zápasů proti Realu Madrid či Barceloně letos opět nedočká. „Ucházeli jsme se i o divokou kartu, jenže přednost mají ekonomicky silnější země.“

Své mezinárodní zápasy bude klub ještě více než loni směřovat do Prahy. V nymburském sportovním centru odehraje pouze zápasy proti českým rivalům. Do prosince bude domácím prostředím pro evropské poháry Tipsport arena, pak nově zrekonstruovaná hala na Letné.Najdete na iDNES.czmobilní verze