Northug vyhrál Světový pohár v běhu na lyžích, Bauer už ztrátu nedožene

14 2010
Norský běžec na lyžích Petter Northug poprvé v kariéře slaví celkové prvenství ve Světovém poháru. V průběžném pořadí druhý Lukáš Bauer se nepřihlásil do nedělního sprintu v Oslu a ztrátu 383 bodů už nemůže dohnat. Dvojnásobný olympijský vítěz z Vancouveru Northug tak po sobotním triumfu v závodu na 50 km rovněž sprint na 1,5 kilometru klasickou technikou vynechá.

Do Norska se vrací velký křišťálový glóbus v mužské kategorii po jedenácti letech. Naposledy trofej získal legendární Björn Dählie, který Světový pohár ovládl hned šestkrát.

"Po olympiádě, mistrovství světa a Tour de Ski je to to nejcennější, co se dá vyhrát," uvedl Northug po sobotní padesátce. Na otázku, co ještě může dokázat, odvětil: "Nevím, ale příští ročník Světového poháru může být zajímavější než olympiáda. Uvidíme."

Čtyřiadvacetiletý Nor v této sezoně vyhrál čtyři individuální závody SP, v Tour de Ski navíc kraloval třem dílčím etapám. V závěrečném stoupání do sjezdovky ve Val di Fiemme jej však o prvenství obral po famózním výkonu právě Bauer.

Právě český běžec měl díky výhře na Tour de Ski jako jediný ještě teoretickou šanci Nora předstihnout. To se mu ale už nepovede. "Petter letos dominuje a vyhrál po právu," řekl dvaatřicetiletý vítěz předloňského ročníku Světového poháru.

Northug si po třech zlatých z loňského mistrovství světa v Liberci podmanil i olympiádu ve Vancouveru, kde získal dvě zlaté, jednu stříbrnou a jednu bronzovou medaili. Ve všech úspěšných závodech těžil především ze svého fenomenálního zrychlení, na které soupeři nemají v závěrečných stovkách metrů odpověď.

Vyhrál i klasifikaci distančních běhů před Bauerem a Švédem Marcusem Hellnerem a patří mu druhá příčka mezi sprintery. Po absenci v dnešním závodu v Oslu však vedoucího Švéda Emila Jönssona už nedostihne.

Češi neuspěli v kvalifikaci, triumfovali Norové

Ani jeden z českých běžců na lyžích nepostoupil z kvalifikace sprinterského závodu Světového poháru na 1,5 kilometru v Oslu. Nejlepší z české trojice mužů byl na 38. místě Dušan Kožíšek, kterému k postupu scházelo 77 setin sekundy. Martin Koukal obsadil 62. příčku a Aleš Razým byl hodnocen na 69. místě.
Nedařilo se ani jediné Češce Evě Nývltové, která obsadila 44. pozici.

Finálové závody vyhráli Norové Anders Glöersen a Marit Björgenová. Celkovým vítězem hodnocení sprintu se dnes stal s předstihem Švéd Emil Jönsson, jenž skončil sedmý. Malý křišťálový glóbus mezi ženami patří Polce Justyně Kowalczykové, která doběhla čtvrtá.

Suverénem dne se stal Glöersen, jenž vyhrál i kvalifikaci a semifinále. Na
druhém místě finišoval Rus Alexej Petuchov, třetí místo obsadil Švéd Marcus
Hellner, jenž proklouzl do vyřazovací fáze až jako poslední. Hellnerovi
patří stejná příčka i v celkové klasifikaci SP, na Bauera ztrácí 143 bodů.

Mezi ženami kvalifikaci i čtvrtfinále kralovala již jistá vítězka SP Kowalczyková, na stupně vítězů ale nakonec nedosáhla. Vedle vítězné Björgenové se před ni dostala i Američanka Kikkan Randallová a Ruska Natalia Korostělevová.

Výsledky

Muži - 1,5 km volně:
1. Glöersen (Nor.) 2:53,9, 2. Petuchov (Rus.) stejný čas, 3. Hellner
(Švéd.) -0,8, 4. Morilov (Rus.) -1,4, 5. Brandsdal (Nor.) -6,2, 6. Modin
(Švéd.) -17,3, ...38. Kožíšek, 62. Koukal. 69. Razým (všichni ČR) - vypadli v kvalifikaci.
Průběžné pořadí SP (po 27 z 31 závodů): 1. Northug (Nor.) 1285 b., 2. Bauer (ČR) 902, 3. Hellner 759, 4. Cologna (Švýc.) 735, 5. Teichmann (Něm.) 497, 6. Jönsson (Švéd.) 496, ...53. Koukal 130, 91. Kožíšek 52, 111. Magál 34, 137. Jakš 16, 160. Novák (všichni ČR) 8.

Ženy - 1,3 km volně:
1. Björgenová (Nor.) 3:01,8, 2. Randallová (USA), 3. Korostělevová (Rus.) obě -0,8, 4. Kowalczyková (Pol.) -1,8, 5. Falková (Švéd.) -2,8, 6. Bucherová (Švýc.) -3,1, ...40. Nývltová (ČR) - vypadla v kvalifikaci.
Průběžné pořadí SP (po 27 z 31 závodů): 1. Kowalczyková 1786, 2. Majdičová (Slovin.) 1191, 3. Saarinenová (Fin.) 999, 4. Björgenová 981, 5. Follisová (It.) 778, 6. Steiraová (Nor.) 734, ...58. Rajdlová 97, 62. Janečková (obě ČR) 80, 65. Nývltová 76.