Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Norský sjezdař Svindal zkrotil smrtící horu

Aksel Lund Svindal z Norska | foto: Reuters

8 2008
Takřka do roka a do dne se norský sjezdař Aksel Lund Svindal vrátil na horu, která ho srazila – a zúčtoval s ní. V milionářském zimním středisku Beaver Creek, v oáze luxusu uprostřed coloradských hor, loni málem skončila jeho kariéra. A teď tu dvakrát stojí na stupni nejvyšším, úlevou vyplazuje jazyk.

V pátek ovládl sjezd, v sobotu super G. Zvítězil před dalším navrátilcem Hermannem Maierem. "Jsem šťastný, že jsem druhý právě za ním. Považuji ho za svého nástupce," říkal Herminátor o přemožiteli.

V neděli navíc skončil třetí v obřím slalomu.

"Svindal uzavřel mír s Dravčí sjezdovkou. Norský sob se vrátil," píše list Neue Zürcher Zeitung. "Pokořil místo, které málem zničilo jeho kariéru," tvrdí agentura AP.

"Ne, tohle není revanš za loňský rok," říká Svindal. "Nejsou stejné podmínky. A já už nejsem stejná osoba. Za jiných okolností, když vyhraju, skáču do vzduchu. Ale tohle je speciální. Nejkrásnější vítězství."

Před rokem dorazil do Beaver Creeku v roli obhájce velkého glóbu a v tréninku sjezdu tehdy na mezičase vedl. Jenže Skok zlatého orla nezvládl, metal salta, zůstal ležet na sněhu.

Loňský hrůzostrašný pád

Zlomil si nos i lícní kost, vyrazil zuby, na obličeji i nohách měl řadu hlubokých tržných ran. Ta 15centimetrová na stehně byla nejhorší. Lékaři vyslovili obavy, zda bude závodně lyžovat. "V prvních týdnech po pádu jsem moc motivace neměl," vzpomíná.

"Stál jsem o jediné: Uzdravit se. Byl jsem šťastný, že chodím. Pak jsem začal trénovat lehké cviky. Ale rychle jsem ztrácel energii. Na tvrdší přípravu dlouho nebylo pomyšlení." Teď naopak ujišťuje: "Jsem stoprocentně uzdraven. Vrátil jsem se přinejmenším tak silný, jako jsem byl před zraněním."

Aby mohl v Beaver Creeku zvítězit, musel nejprve porazit vlastní strach. Musel z mysli zapudit představy loňského pádu. "Stálo mě hodně energie, abych se tu dokázal soustředit.

Když jsem při tréninku poprvé opět najížděl na Orlí skok, srdce mi tlouklo jako blázen," přiznává. Teprve když ho pokořil, setřásl ze sebe démony.

"Přesto jsem nikdy neočekával, že tu o víkendu vyhraju jeden, natož dva závody," říká. Rázem se stal lídrem Světového poháru. "Ovšem na velký glóbus zatím nemyslím. Je brzy. Kdybych o něm přemýšlel celé tři měsíce, bralo by mi to energii," soudí 25letý univerzál.

V Beaver Creeku měl ještě jeden úkol. Zamířil proto do nedaleké vailské nemocnice. "Musel jsem přece poděkovat lidem, kteří mě loni zachránili, ne?"

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze