Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Chyběly peníze i motivace. Lyžařka Nikola Sudová ukončila kariéru

Boulařka Nikola Sudová po první kvalifikační jízdě na ZOH v Soči. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

20 2015
Akrobatická lyžařka Nikola Sudová se rozhodla, že s boulemi na lyžařských svazích už se potýkat nebude. Kariéru končí ve třiatřiceti letech. Jako důvody dvojnásobná medailistka z mistrovství světa uvedla slabé finanční zázemí a také chybějící motivaci.

Nyní chce založit rodinu a bude se věnovat spolupráci s Českým olympijským výborem.

Sudová byla na čtyřech olympijských hrách, ale vytouženou medaili nezískala a nejlépe skončila šestá v Turíně 2006. Na mistrovství světa byla osmkrát a o hodně úspěšnější. V roce 2006 obsadila ve finské Ruce druhé místo, o čtyři roky později v japonském Inawaširu byla třetí. V kariéře nastoupila celkem do 141 závodů SP, z toho třiadvacetkrát byla na stupních vítězů, dvakrát na nejvyšším - v kanadských střediscích Mont Tremblant 2005 a Apexu o rok později.

Ve Světovém poháru závodila celkem patnáct let, nejvýš byla celkově v sezoně 2007/2008, kdy obsadila druhé místo, a ještě o čtyři roky později byla v konečném hodnocení třetí. Do desítky v celkovém pořadí SP byla devětkrát.

„Celý rok jsem nad tím přemýšlela a zásadní byly finance. Když jsem se dozvěděla konkrétní čísla v nové smlouvě, dohodli jsme se, že skončím,“ napsala v prohlášení pro ČTK Sudová, členka Dukly Praha. „V další zimě, kdy není mistrovství světa ani olympiáda, bych musela být na bedně v celkovém hodnocení Světového poháru, což se s finančními možnostmi, které bychom měli, nedá,“ uvedla Sudová.

O konci kariéry už Sudová uvažuje několik let. Na spadnutí už to bylo po loňských OH v Soči. „Kdybych pokračovala, připravila bych se dobře, ale už by asi žádný výsledek nebyl výjimečný,“ vysvětlila Sudová s tím, že stupně vítězů už by mohla atakovat jen hodně těžko. Také jí prý už chybí motivace. „Je to pořád stereotyp, chybí mi vůle. A ve Svěťáku jsou už úplně jiné holky, v mém věku už je potřeba investovat čas i peníze jinam,“ prohlásila. „To cestování mi rozhodně chybět nebude,“ dodala.

Další život je pro ni opět výzvou. Pracovat bude ve spolupráci s Českým olympijským výborem na projektu Duální kariéry, dostaví s přítelem dům, chce pečovat i o rodinu. „Jsem ženská po třicítce, chci děti. Takže rodině se nebráním a až to přijde, tak to přijde,“ řekla. „Ve sportu jsem se naučila houževnatosti, jsem cílevědomá, hraji fair play, třeba to využiji i v normálním životě,“ plánovala.

Sport ale bude v jejím životě hrát pořád důležitou roli. Chce jezdit na lyžích, na kole, věnovat se lezení ve skalách. „Nevydržela bych ležet,“ řekla. A klidně pomůže i dětem v přípravě na trénink, vždyť má za sebou několik kempů, jako vrcholový kouč ale pracovat nechce. „Ale třeba to za pár let bude jinak,“ podotkla.

Že by své rozhodnutí třeba za rok přehodnotila a vrátila se, to si Sudová nemyslí. „Asi by to šlo, ale je to náročný sport. A když přijde rodina, člověk se pak začne víc bát. Lépe by se vracelo do nějakého vytrvalostního sportu a navíc, jízda v boulích se vyvíjí a každý rok mimo by byl strašně znát,“ vypočítala negativa případného návratu. „Nemyslím, že by to bylo možné, ale třeba budu mluvit jinak za pár let. Teď si rozhodně užiju, že nebudu muset nastoupit do letní přípravy,“ dodala.

Sudová skončila devátá na ZOH v Soči. Podívejte se, co říkala po pár dnech:

Autoři: ,
Najdete na iDNES.czmobilní verze