Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Neumannová se vrátila z Ameriky v pohodě

16 2001
P r a h a - Psychicky vyrovnaná jako dlouho nepamatuje, se vrátila běžkyně na lyžích Kateřina Neumannová ze Salt Lake City. Na tratích v Soldier Hollow vyhrála počtvrté v kariéře závod Světového poháru. Její radost z triumfu umocňuje fakt, že se na stejném místě za rok uskuteční zimní olympijské hry. Do Ameriky odletěla Neumannová netradičně na Štědrý den a využila ideálních podmínek k tréninku a aklimatizaci na tamní vysokohorské prostředí. "Měla jsem z toho původně obavy, ale prožila jsem strašně příjemné tři týdny. V anonymitě a odtržená od reality jsem bydlela v baráčku, trénovala na perfektně upravených tratích a za krásného počasí," vzpomínala běžkyně.
Prohlédněte si video z příletu Kateřiny Neumannové

Pohoda v přípravě se projevila v předolympijských závodech Světového poháru. Neumannová vyhrála kombinaci, závod na pět kilometrů klasickou technikou, po kterém následuje ve stejný den pětka volným způsobem na základě odstupů z prvního běhu.

V neděli dojela devátá ve sprintu. Suverénně vyhrála kvalifikaci, ale poté doplatila na změnu počasí a špatně zvolenou konstrukci lyží. "Dala jsem o sobě pořádně vědět a získala jsem si respekt," prohlásila Neumannová. Vítězství v kombinaci považuje za cenné, zvláště po loňské nevydařené sezoně.

Ze špičky nestartovala jen Ruska Larisa Lazutinová. "Podařilo se nám vyladit formu na závod, který byl důležitý, co se týče ověření modelu pro olympiádu. Hodně si toho vážím, protože jsem úspěch toužebně očekávala," svěřila se Neumannová na letišti v Ruzyni.

Budoucí olympijské tratě jsou podle ní velkolepé. Dokonce se vyjádřila, že kdyby se nacházely na šumavském Zadově, tak by řekla, že jsou její nejoblíbenější. Určitě proto, že vyžadují silový styl běhu, jí vlastní. "Strašně se mi líbí," vyznala se. Nejsou náročné jako v Naganu, kde získala stříbrnou a bronzovou medaili, ale díky nadmořské výšce 1800 metrů spíše záludné.

"Ověřila jsem si, že se už nemusím bát. Komplex výšek padl, protože když se věnuji aklimatizaci, tak se dá závodit," znělo její resumé. Těžká práce čeká servismany, což si trenér Neumannové Stanislav Frühauf a Jan Pešina ověřili. Ráno před kombinací narychlo měnili mazání, a kvůli změně počasí se nepodařilo zvolit vhodné lyže pro čtvrtfinále sprintu.

"Mazání bude velký problém, protože ráno je minus deset a přes den se oteplí na nulu. Co se týká lyží, tak musíme dále pracovat," upozornila Neumannová. Kvůli vysokohorskému prostředí se Neumannová s trenérem rozhodla, že před olympiádou musí přijet minimálně o tři týdny dříve.

"Původně jsem chtěla trénovat v Evropě a přijet deset dnů před zahájením. Jenomže jsem zjistila, že osmnáct set metrů v Americe je něco jiného než v Evropě," vysvětlila běžkyně. Na bydlení nedaleko tratí, které se nacházejí přibližně 70 kilometrů od olympijské vesnice, si bude muset připlatit, protože na olympijských hrách chce každý vydělat.

"Původní domluvy přestaly platit a všichni se začali bavit o jiných penězích, než
bylo původně stanoveno," zvěstovala nepříjemnou novinu. Dva dny se Neumannová na lyže nepostaví, ale o víkendu se chystá do Nového Města na Moravě na domácí šampionát.

Neabsolvuje celý program, plánuje jet první a druhý závod a pak chce odpočívat. "Potřebuji si pět šest dní pořádně odpočinout," řekla. Vrcholem sezony je mistrovství světa v Lahti. První závod se uskuteční za měsíc a Neumannová nemá o formu obavy. "Teď očekávám, že půjde dolů, což je přirozené. Nemám z toho strach, protože z léta mám dobrý základ, a proto doufám, že budu schopná závodit na dobré úrovni celou zimu," uvedla Neumannová.

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze