NCAA: dokonale rozjetá mašinérie

  23:25
New York - Tak nějak lze charakterizovat průběh současný průběh zámořské NCAA. Všechno zde funguje skutečně naprosto dokonale. Každá liga světa by si mohla brát příklad z toho, jak harmonicky funguje tato gigantická soutěž přesto, že jen ve své nejvyšší divizi sdružuje přes tři sta škol z celého území USA. Toto soukolí se každoročně, poměrně pozdě, ale naprosto bezchybně rozbíhá někdy v polovině listopadu, rychle nabere na obrátkách, pokračuje v šíleném tempu, aby z něj začátkem dubna vypadl v záři reflektorů a před zraky milionů diváků v jediném finálovém zápase ten nejlepší z nejlepších, který se pak ještě dlouho a zaslouženě kochá svým velkým triumfem.

Cesta na samotný vrchol je však přetěžká a jsou desetitisíce hráčů, stovky trenérů a desítky týmů, které na něj nikdy nedosáhnou. Nekompromisním soutěžním systémem univerzitních soutěží v USA se totiž do závěrečných kol dokáží prokousat jen ti opravdu nejsilnější, nejlépe připravení a také ti s největší přízní paní štěstěny. I když jak známo, právě jen těm připraveným přeje štěstí nejvíc.

Abych se přiznal a nemátl důvěřivého čtenáře, dodnes jsem přesně nepochopil, jaký klíč platí  při sestavování hracího systému NCAA. Považte sami.

NCAA sdružuje více než tři sta týmů v 32 konferencích. Každá škola pak hraje za sezónu v její základní části 25-30 utkání, a to jak proti soupeřům ze své vlastní konference, tak v zápasech mezikonferenčních. Velmi důležité pro pochopení celé problematiky je význam dělení celé soutěže právě do oněch již zmiňovaných 32 konferencí. Již tam, nebo snad právě tam, můžeme nalézt základy celé složité hierarchie. Mezi jednotlivými konferencemi totiž existují rozdíly, jako například v Evropě mezi jednotlivými národními ligami. Bylo by proto velkým omylem domnívat se, že šance na postup do závěrečného celonárodního šampionátu, tedy do obrovského pavouka s šedesáti čtyřmi chapadly, mají všichni vyrovnané.

Zatímco z elitních a tradičně nejsilnějších konferencí si postup zajistí podle závěrečného pořadí, či umístění ve finálním konferenčním turnaji hned několik škol, z těch slabších zažije vzrušení ze závěrečných bojů třeba jen jediná. Jen pro srovnání, je to asi jako s jednotlivými národními zástupci v prestižní evropské basketbalové Eurolize. Na rozdíl od profesionálního basketbalu je přitom velmi těžké držet stabilní výkonnost týmu v podmínkách, kdy vám prakticky každý rok odchází některý z klíčových hráčů a jedinou náhradou za něj je ta, kterou si sami vychováte z nováčků v dorosteneckém věku. Přesto a nebo právě proto je postavení několika největších a nejprestižnějších univerzit se špičkovým zázemím a prvotřídním basketbalovým programem  takřka neotřesitelné.

Fenoménem celého amerického sportu, kterému se basketbalová NCAA samozřejmě nemůže  nijak vymykat, jsou podrobné statistiky a žebříčky. Především „ranking“, tedy hodnocení, či klasifikace týmů i jednotlivců zařazením do žebříčku, je v NCAA jedním z hlavních výkonnostních ukazatelů před, i v průběhu sezóny. Stovky odborníků určují neustále aktuální pořadí podle výsledků, momentální formy a šancí na celkové umístění, takže žebříčky v jednotlivých tiskovinách, televizi či na internetu se často mění a navzájem více či méně liší. Z vlastní zkušenosti a s notnou dávkou obdivu ovšem musím potvrdit, že se bez vyjímky jedná o skutečně skvěle odváděnou práci a že především v tradiční první pětadvacítce, která je vcelku logicky pravidelně a bedlivě sledovaná odbornou i laickou veřejností, dojde mezi tolika odborníky k výraznějším odchylkám v pořadí jen naprosto vyjímečně.

Systém soutěže je tak dokonalý, že na sebe v jejím průběhu prakticky nenaráží totální outsider s totálním favoritem a tím se udržuje zajímavost a atraktivnost. Dalo by se říct, že je kladen důraz na to, aby bylo odděleno zrno od plev, přičemž i ti slabší mají čas od času šanci potrápit favorita. I toto je jeden z důvodů, proč v NCAA netřeba hledat zápasovou motivaci. V každém utkání jde o příliš mnoho, sezóna je krátká, postupový klíč neúprosný a tak se celé čtyři měsíce hraje jako o život.

Vrcholem všeho je ovšem závěrečný turnaj. Dostat se mezi vyvolených 64 týmů zůstane pro mnohé jen nesplněným životním snem. Kolik favoritů klopýtne každoročně těsně před branami a kolik bezvýznamných dostane nečekaně svých 40 minut na výsluní? Play-off se hraje krutým způsobem pouze na jedno vítězství a stát se proto může všechno. Postup mezi 16 nejlepších, tzv. „Sweet Sixteen“, je pro drtivou většinu účastníků absolutním triumfem, při kterém již některé školy nechávají vyrábět pamětní prsteny pro hráče a realizační tým. No a to, co se děje při závěrečném Final Four, obyčejně hraném v halách s kapacitou přes 40.000 diváků, si našinec jen těžko dokáže představit.

Letos se ta velká sláva, ta celoamerická oslava košíkové, odehraje v nanejvýš malebném a romantickém prostředí. Čtveřice semifinalistů se sejde v deltě Mississippi, aby se na palubovce haly Louisiana Superdome  v New Orleans porvala o letošní titul basketbalového univerzitního krále. Sezóna je ovšem teprve ve své polovině a na to, které školní kapely a cheerleaders si to rozdají na proslavené Bourbon Street s místními jazzmany, si budeme muset ještě téměř dva měsíce počkat.

Příště: Peníze nejsou všechno, ale…

Autor:

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

OBRAZEM: Také Češi ho už mají. Dresy pro Euro přinášejí hravost i kontroverze

28. března 2024  10:59

Už i Češi představili zbrusu nové dresy pro fotbalové Euro 2024. Jak vypadají úbory ostatních...

Za nejdražší lístky další rozčarování. Kometa má hodně pomalých bruslařů, říká Duda

28. března 2024  10:13

Jenom jednou za patnáct let od návratu do extraligy se hokejistům Komety Brno podařilo v základní...

Dokončí Budějovice velkolepý obrat? Kluci dýchají jeden za druhého, říká kouč

28. března 2024  9:29

Znojmo v roce 2007, Sparta v roce 2021 a Vítkovice loni. To jsou tři týmy, které v historii českého...

Hořící defenzivu Litvínov uhasil. Kluci chtěli sezonu i v dubnu, říká Mlejnek

28. března 2024  8:58

V základní části extraligy hořel v defenzivě, v play off většinu požárů uhasil. Jestli se hokejový...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Rána pro britskou monarchii. Princezna Kate má rakovinu, chodí na chemoterapii

Britská princezna z Walesu Kate (42) se léčí s rakovinou. Oznámila to sama ve videu na sociálních sítích poté, co se...

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...