Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nadějný golfista narostl až příliš, a tak zběhl k basketbalu. Teď posílí USK

Randall Hanke v dresu Providence Friars | foto: AP

8 2010
Na uštěpačné komentáře je Randall Hanke už zvyklý. Kdo slyšel jeho příběh, ten už ví, jak si rýpnout. Rodák z New Yorku toužil po dráze golfisty. Jenomže vyrostl až příliš. Sen o profesionálním sportování si ale splnil. Vydal se na dráhu basketbalisty. Loni hrál ve Skotsku i Španělsku. Teď zkusí nejvyšší soutěž v Česku. Bude hrát za USK Praha.

"Je to typ těžkotonážního pivota. Třeba jako nymburský Aleš Chán. Měří přes 210 centimetrů a z dálky moc nestřílí," poznamenává k posile Michael Šob, tiskový mluvčí USK.

Nad šestadvacetiletým kolosem, který začal hrát basketbal až v 15 letech, ale nelámejte (golfovou ani jinou) hůl předčasně.

Americké nákupy totiž USK v poslední době jdou. Loni získali střelce Mylese McKaye a pivota Tremaina Forda. Oba přišli rovnou z americké univerzitní NCAA a oba se osvědčili. Teď zamířili za lepšími penězi

Hanke prošel stejnou soutěží v dresu Providence Friars. "Hráli jsme tu nejtěžší konferenci. A já pravidelně nastupoval proti klukům, kteří se teď prosazují v NBA," řekl v rozhovoru pro londýnský Telegraph.

Možná si při tom hořce povzdechl. Nebýt zranění ruky ve třetí univerzitní sezoně, mohlo být všechno mnohem zářivější i v jeho případě. Po návratu za svými předchozími statistikami přece jen zaostával.

Některé akce Randalla Hankeho ze sezony 2008/09. to hrál ještě za univerzitu Providence.

Po studiu managementu odešel Hanke za basketbalem do Evropy. A rovnou do národního týmu. V loni létě obdržel britský pas, do sestavy pro evropský šampionát v Polsku se ale nevešel. Novou motivací jsou pro něj olympijské hry v Londýně.

Profesionální kariéru zahájil v Glasgow Rocks, během sezony si ale polepšil. Putoval do španělského druholigového Socas Canarias Ciudad de la Laguna.

Teď začne svou druhou sezonu v Evropě. K USK se měl připojit už před páteční přípravou v německém Weisenfelsu. Potíže s letenkami ho však za oceánem zdržely takřka o týden. Do Prahy by měl Hanke dorazit o víkendu.

Není pochyb, že si s sebou přiveze i své speciálně upravené golfové náčiní. Do zeleného světa se vracívá často a rád. Na svůj někdejší handicap nula, tedy absolutní známku kvality mezi amatéry, už musel zapomenout. "Ale golf dál zůstává mou velkou vášní," dodává samotný Hanke.

To však není se zajímavostmi kolem vysokého pivota vše. Jeho kmotrem je totiž Cliff Robertson, držitel Oscara za film Charly. V Česku je známý především díky trilogii Spider-Man coby strýček ústředního hrdiny.

"Jo, vím, že je pořádně slavnej. Ale pro mě byl spíš vzorem. Takovým druhým tátou," usmívá se Randall, když zmíníte jméno rodinného přítele Hankeových.

Autor:

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze