Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Muzikálový golf ze střední „šlape“ nezadržitelně po golfových greenech

Muzikál ze střední 2 - scéna z golfu. | foto: Profimedia.cz

15 2009
Tanec pod zavlažovacím zařízením. Hlučná hektika na drivingu. Série prohřešků proti etiketě a bezcílné popojíždění vozíkem. Komu vstávají hrůzou vlasy na hlavě, ať nechodí do kina na středoškolské komedie. Jestliže jistý český film si z golfu dělá atraktivní kulisy pro instatní love story, ten americký ho takřka exploatuje.

Série snímků High School Musical si samozřejmě na rozdíl od některých sportovních filmů nehraje na žádnou realističnost. A tak i scény z golfového hřiště je zapotřebí brát jako stylizované, byť se na nich zejména hlavní milovník snaží tvářit tak opravdově, jak jen mu to dovolí jeho herecká průprava a propočty diváckého ratingu.

Mnozí to samozřejmě znají. Těžko říct, jak mnoho se vkus české golfové obce protíná se zámořskou muzikálovou tvorbou, ale předpokládejme, že nijak zvlášť. Ochutnávka z videoklipů v tomto textu může být proto jak osvětová, tak inspirativní.

Mazi jamky zavádějí scénáristé postavy Muzikálu ze střední ve "dvojce". Troy je sice kapitán basketbalového týmu, ale prázdninová brigáda ve sportovním klubu ho zavádí na golf a setkání se Sharpay na drivingu mu není zrovna po chuti. Dívčiny úmysly jsou očividně jiné než zdokonalení švihu.

Hra celé "rodinky", jejíž hlava přilétá na odpaliště ve vrtulníku a vystupuje z něj s driverem v ruce, je nejtěžší zkouškou psychické odolnosti puritánského zastánce golfového gentlemanství a není pro něj zrovna pozvánkou k návštěvě multiplexu.

A kdyby se snad na některé české jeviště dostala divadelní verze, nebude patrně ušetřen ani návštěvník takového živého představení. Golfový vozík na scéně je tou bezpečnější složkou golfového obrazu. Sharpayino máchání holí nutí diváky v polovině hlediště krýt si hlavy.

To lyrická a milostná zpívaná čísla, v nichž se herci pohybují po fairwajích, roughech a greenech s notnou dávkou nenucenosti, aspoň ukazují typickou krásu amerických hřišť, ačkoli šťoural by poznamenal, že tak prázdná, aby se Troy s Gabrielle mohli oddat nerušenému tokání (pozorování pouze záškodníky z krytu), by asi nikdy nebyla.


Videos at JuniorPutter.com

Na golfový motiv nezapomíná ani parodická směska, jež je víc poctou tvůrcům novodobého hudebně-filmového fenoménu, než že by se do něj nějak neuctivě strefovala. A tak bude lépe zapomenout i na případný odsudek například kvůli "nepřesnostem v zobrazení golfového prostředí", jakkoli by se snad taková snadná formulace nabízela.

Třeba i proto, že celé je to úžasný byznys a na internetu se móda, hlavně oblečky sourozenců Sharpay a Ryana Evansových, velmi dobře prodává. Mimo jiné i golfové outfity...

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze