Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Mladí basketbalisté se blíží evropské medaili. Jdou do haly pro tisíce

JEDEN ZA VŠECHNY... Český tým před začátkem zápasu s Polskem na ME do 16 let | foto: Radek Kalhous, MAFRA

4 2011
Dvě třetiny cesty mají za sebou úspěšně, teď čeká mladé české basketbalisty poslední část, ta nejtěžší. Na jejím konci se v Pardubicích rozdělí evropské medaile pro tři nejlepší týmy do 16 let. A také místenky na mistrovství světa sedmnáctiletých, které si za rok zahrají letošní semifinalisté a pátý tým turnaje navrch.

Čeští kadeti svými dosavadními výkony mnohé fanoušky namlsali. Udolali favorizované Španělsko, zničili Řecko, přehráli Polsko, Rusko i Německo. Jedinou porážku utrpěli od Srbska, které se trochu paradoxně do play-off ani nepodívá.

Čtvrtfinále - program

Pátek 5. srpna (Pardubice, ČEZ Arena)
13:30 Španělsko - Turecko
15:45 Chorvatsko - Rusko
18:00 ČESKO - Lotyšsko
20:15 Francie - Německo

Zápas zápasů pro svěřence Petra Tremla však přijde až v pátek, kdy coby vítězové osmifinálové skupiny E vyzvou čtvrtý celek z "efka" - Lotyšsko. To sice třikrát podlehlo (spolufavoritům z Chorvatska, Francie a Turecka), ale přehrálo Litvu a v klíčovém boji o play-off také Itálii.

"My jsme sice skončili první v osmifinálové skupině, ale pořád si musíme uvědomit, že v pátek se hraje zápas Česká republika - Lotyšsko. A Lotyšsko je basketbalovou zemí. Šance proto vidím 50:50, jako před každým zápasem," odmítá český trenér roli favorita.

A jedna z jeho hvězdiček Martin Peterka slibuje: "Půjdeme do toho na 100 procent. Všichni totiž víme, o co se hraje. Já jsem sice soupeře ještě hrát neviděl, ale nejsou tak vysocí jako některé jiné týmy a budou určitě dobrými střelci." 

Na mistrovství Evropy do Pardubic zvou hráči Martin Peterka s Radkem Pumprlou a trenér Petr Treml

Podobně vidí hráče z Pobaltí také hlavní trenér. "Není to tak vysoký tým. Nejvíce bych je přirovnal asi k Rusům, ale jsou víc sehraní. Mají velmi rychlé hráče a budou to dobří střelci, stejně tak jako reprezentanti Lotyšska ve všech věkových kategoriích," shrnuje Treml své dosavadní poznatky.

Čtvrtfinále Čechům začíná v pro ně tradičním čase 18:00. Ovšem v netradičním prostředí. Na play-off totiž turnaj míří z menších hal do pardubické ČEZ Areny určené pro 10 000 diváků. Bude to výzva nejen pro české publikum, které si zatím vedlo skvěle, ale také pro jednotlivé týmy.

"Myslím, že kromě aktuální formy bude rozhodovat, jak se týmy vyrovnají s přesunem do arény," tuší trenér a obdobná slova volí i jeho křídelník Peterka. Ten má však v tomhle směru výhodu: jako hráč, který už s pardubickým áčkem nakoukl do ligy, si místní palubovku už párkrát vyzkoušel i v zápasech.

Češi podle čísel

Tato znalost se mu bude hodit nejen v kolektivním boji, ale také v "doplňkových" soubojích o vítěze individuálních statistik. Peterka je zatím pátým střelcem turnaje s 17,7 bodu na zápas. A především neohroženě vládne s průměrem 13,2 doskočeného míče.

Český basketbalista Martin Peterka (vlevo) se tlačí na  srbského soupeře v

Český basketbalista Martin Peterka (vlevo) se tlačí na srbského soupeře v utkání ME do 16 let.

Český rozehrávač Radovan Kouřil (dole) uniká srbskému soupeři v utkání ME do 16

Český rozehrávač Radovan Kouřil (dole) uniká srbskému soupeři v utkání ME do 16 let.

Obdobný úspěch vyhlíží i rozehrávač Radovan Kouřil. Český kapitán je se sedmi asistencemi na utkání jasně v čele celkového pořadí. Jeho průměr 18 bodů pak stačí na čtvrté místo mezi všemi střelci.

Třetím Čechem s vysokým postavením v individuálních statistikách je Jiří Šoula, jeho 2,5 zisku na zápas jej prozatím řadí na třetí pozici.

Autor:


Baví vás vaření?
Baví vás vaření?

Inspirujte se recepty na eMimino.cz

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze