Latvala ovládl Mexickou rallye, Prokop skončil na sedmém místě

Jari-Matti Latvala | foto: AP

6 2016
Finský pilot Jari-Matti Latvala vyhrál Mexickou rallye, druhého mistra světa Sébastiena Ogiera porazil o minutu a pět sekund. Martin Prokop skončil sedmý.

Loňský vicemistr světa Latvala vyhrál 11 z 21 rychlostních zkoušek a po jedenácti letech v Mexiku ukončil vítěznou sérii francouzských jezdců v tamních závodech MS. Po triumfu Nora Pettera Solberga v roce 2005 zdejší šotolinovou rallye šestkrát vyhrál Sébastien Loeb a po něm třikrát Ogier, v roce 2009 nebyla soutěž součástí kalendáře MS.

Latvala si během sobotní druhé etapy zajistil více než půldruhaminutový náskok, přesto musel zůstat velmi obezřetný. V neděli totiž jezdce na úvod dne čekal 80 kilometrů dlouhý měřený test, nejdelší rychlostní zkouška v seriálu MS za posledních třicet let.

Ogier v ní stáhl 25 sekund, v závěrečné erzetě vyhrál před Latvalou o dalších pět, ale na celkové prvenství pomýšlet nemohl. Prohrál poprvé v sezoně, přesto MS dál bezpečně vede. „Nemohl jsem udělat víc. Auto bylo perfektní a máme spoustu bodů do šampionátu,“ prohlásil Ogier.

Latvala si naopak připsal po nezdarech v Monte Carlu i ve Švédsku první letošní body. „Fantastický výsledek, fantastický pocit. Po špatném startu do sezony jsem měl černé myšlenky, navíc v Mexiku se mi v minulosti moc nedařilo. Až letos to tady bylo poprvé bez problémů,“ řekl novinářům třicetiletý Fin.

Prokop po lednové účasti na Dakaru naskočil do seriálu MS až v této třetí rallye. Po havárii Nora Andrease Mikkelsena v 15. erzetě se posunul na sedmé místo a na něm už zůstal. Vyneslo mu to prvních šest bodů v šampionátu, průběžně je desátý.

Mexická rallye

podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích

Konečné pořadí po 21 rychlostních zkouškách: 1. Latvala, Anttila (Fin./Volkswagen Polo-R) 4:25:57,4, 2. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo-R) -1:05,0, 3. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -3:37,9, 4. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -5:36,4, 5. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -6:22,6, 6. Tänak, Mölder (Est./Ford Fiesta RS) -9:59,5, 7. Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) -12:58,5.

Průběžné pořadí MS (po 3 ze 14 závodů): 1. Ogier 77 b., 2. Östberg 39, 3. Mikkelsen (Nor.) 33, 4. Sordo 33, 5. Paddon 29, 6. Latvala 27, ...10. Prokop 6.

Pohár konstruktérů: 1. Volkswagen 97 b., 2. Hyundai 64, 3. M-Sport Ford 45, 4. Volkswagen II 30, 5. Dmack Ford 26, 6. Hyundai N 24, 7. Jipocar 6.

Témata: rallye