Marcialongu ovládli norští běžci na lyžích, Řezáč dojel sedmý

START. Závodníci na prvních metrech slavné Marcialongy. | foto: AP

26 2014
Dálkový běžec na lyžích Stanislav Řezáč nestačil při italské Marcialonze na norské soupeře, ve slavném závodě na 70 kilometrů klasicky skončil sedmý. Klání sérií FIS Marathon Cup a Ski Classics vyhrál díky úniku v závěru Simen Östensen z Norska a za ním dojelo pět jeho krajanů.

Tradičně dlouho jela pohromadě velká skupina a Östensen, letošní mistr Norska na klasické patnáctce, zaútočil sedm kilometrů před cílem. Vedení udržel i v závěrečném zrádném stoupání do cíle.

"Na tohle trénuju už několik let a je to úžasné. Samozřejmě to patří mezi má velká vítězství, řadím to hodně vysoko," řekl Östensen, za kterým skočil druhý John Kristian Dahl a třetí Jörgen Aukland.

Řezáč byl ve špičce vidět, často bojoval o prémie, ale závěrečnému nástupu soupeřů nestačil. Do cíle dorazil sedmý s téměř minutovým odstupem. Další český reprezentant Martin Koukal obsadil 32. místo s odstupem čtyř minut.

Závod žen ovládla Ruska Julia Tichonovová s více než minutovým náskokem před Švýcarkou Serainou Bonerovou. Třetí skončila Švédka Annika Lofströmová.

Marcialonga - 70 km

závod FIS Marathon Cupu a Ski Classics v dálkovém lyžování

Muži: 1. Östensen 3:10:16,1, 2. Dahl -12,7, 3. J. Aukland -13,0, 4. Kjölstad -13,2, 5. A. Aukland -46,6, 6. Berdal (všichni Nor.) -49,2, 7. Řezáč -56,0, ...32. Koukal (oba ČR) -4:00,1.

Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu (po 3 z 8 závodů): 1. Novák (ČR) 180, 2. Koukal 120, 3. Northug (Nor.) 100, ...22. Řezáč 36.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 2 z 6 závodů): 1. Östensen 320, 2. Dahl 310, 3. Kjölstad 290, ...7. Řezáč 190, 43. Koukal 19.

Ženy: 1. Tichonovová (Rus.) 3:27:54,1, 2. Bonerová (Švýc.) -1:09,0, 3. Löfströmová (Švéd.) -2:24,6, ...18. Zelenková (ČR) -29:56,5.

Průběžné pořadí FIS Marathon Cupu (po 3 z 8 závodů): 1. Roponenová (Fin.) 200, 2. Tichonovová 180, 3. Bonerová 160.

Průběžné pořadí Ski Classics (po 2 z 6 závodů): 1. Bonerová 370, 2. Nyströmová (Švéd.) 240, 3. Šajdurovová (Rus.) 236.