Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Krev na sněhu. Drsných pádů v lyžařských závodech přibývá

Pád Švýcara Cornela Zügera v super G v Beaver Creeku. | foto: Reuters

9 2008
Rakušan Lanzinger přišel o nohu, norský šampion Svindal málem o kariéru, další lyžaři si lámali kosti, trhali vazy. Krutá byla minulá zima sjezdařů. A krutá je i ta současná. Počet aktérů Světového poháru, pro něž předčasně skončila, už nyní vyšplhal k číslu devět. Za pouhé tři týdny.

"Brutální pád," pronesl český trenér Tomáš Bank, když o víkendu sledoval karambol Švýcara Zügera při super G v Beaver Creeku.

V mlžném oparu nezvládl Züger terénní vlnu. Ta vymrštila jeho 90kilové tělo, udělal jeden a půl salta, dopadl hlavou na sníh a ztratil vědomí.

Bezvládného lyžaře zastavil až transparent u kraje trati, kde se zkrvaveným obličejem zůstal ležet.

"A to měl štěstí, že tam letos bylo dost sněhu, na rozdíl od loňska. Tehdy se hned první trénink proměnil ve Waterloo a na stejném místě padlo pět lidí," připomněl Bank.

Züger vyvázl s otřesem mozku a přetrženými kolenními vazy. Což znamená: konec sezony.
Mohl dopadnout mnohem hůř! Závod nebyl úplně bezpečný, viditelnost špatná, trať zledovatělá, namítají kritici.

Reprezentant Ondřej Bank jen pohodí rameny: "No jo no, to je lyžování. V Beaver Creeku jsou pády běžné." Rakušan Klaus Kröll dodává: "Riziko bude vždy. Neexistuje pro nás bezpečný závod."

Jsou smířeni? Zlomenin, přetržených vazů a jiných kritických lyžařských zranění přibývá. Drsný je osud Španělky Riendové Contrerasové, vítězky šesti pohárových obřích slalomů. V prosinci 2006 si přetrhla křížové vazy, po složité léčbě se teď vrátila.

PODÍVEJTE SE NA ZÜGERŮV PÁD

A hned si v Aspenu utrhla vazy ve druhém koleni. "Co dál? Skončit kariéru?" dumá 33letá žena.
V témže závodě "odrovnalo" stejné zranění Italku Costazzovou. "Sezona teprve začíná a už pět holek je mimo hru. Hlavně zůstat zdraví," přeje si před každým startem Petr Záhrobský, otec Šárky Záhrobské.

Riendová a Costazzová ležely na pokoji v aspenské nemocnici s rakouskou hvězdou Nicole Hospovou, která si "jen" natrhla sval v oblasti kolene. "Když na ně koukám, říkám si: Dobře jsem dopadla. Ale stačily milimetry a sezona by skončila i pro mě," řekla.

Její krajanka Marlies Schildová dolyžovala s dvojnásobnou zlomeninou v předkolení už při tréninku na úvodní závod. Co bude následovat? Jistě, debata o bezpečnosti, další kolo. Ale změní se něco?

"FIS potřebuje pády a těžké tratě, aby závody byly atraktivní a prodejné. A zároveň chce bezpečné pády, aby nepřicházela o hvězdy. Začarovaný kruh," přemítá Tomáš Bank.

PODÍVEJTE SE NA LANZINGERŮV PÁD


Rakouský šéftrenér Toni Giger si stěžuje, že někteří trenéři vytyčují příliš rychlé a záludné tratě super G. V Lake Louise ji funkcionáři FIS nařídili americkému kouči Brighamovi přestavět.

Tomáš Bank viní z množství zranění i loňské pravidlo FIS: "Ve snaze zamezit pádům na rovných pasážích nařídili snížit výšku bot a rozšířit lyže. Jenže to znesnadňuje ovládání lyží v zatáčkách, kde snáz chybujete."

Ideální řešení přijatelné pro všechny strany sotva existuje. Bude se padat dál.

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze