Kresta slavil první vítězství v rallye

15 2000
Č e s k ý K r u m l o v -
Čtyřiadvacetiletý Roman Kresta se spolujezdcem Janem Tománkem a s vozem Škoda Octavia WRC vyhrál poprvé v absolutním pořadí soutěž mistrovství republiky. Vítěz Volkswagen rallye vzešel z mimořádně tvrdého souboje, v němž vyhrál sedm rychlostních zkoušek. Druhý dojel Tomáš Hrdinka, vítěz předchozí Rallye Paramo, jenž byl nejrychlejší v pěti zkouškách. Tři ovládl Jindřich Štolfa, který však nabral dvouminutovou penalizaci za pozdní příjezd k časové kontrole (porucha startéru) a druhý den odstoupil s prasklým ramenem vozu Peugeot. "Riskoval jsem, rychleji už to nešlo," konstatoval Kresta k posledním pěti zkouškám. "Závodili jsme na hranici svých možností a někdy i za ní," přiznal také Hrdinka, který se dostal se Subaru Impreza WRC do příkopu u tratě dvakrát zadním a jednou předním kolem. "Už jsem si zvykl, že ubrat se nedá," dodal bývalý autokrosař. V předchozích dvou soutěžích šestidílného šampionátu Kresta nedojel. Tentokrát vedl po první etapě, ale v sobotu na něj Hrdinka získal náskok jedenáct vteřin. Kresta se vrátil do vedení vítězstvím na nejdelší a nejtěžší zkoušce soutěže, takzvané Malontské. "V minulosti jsem jel Malonty jenom jednou, ale zkusil jsem zkoušku projet naplno a bez rezervy," dodal Kresta. Nadějného závodníka a bývalého mechanika, jehož talent ocenila i norská soutěžní legenda John Haugland, si vychovává tovární tým Škody pro eventuální starty v mistrovství světa. Krestův vůz připravuje společnost Autospektrum 2000 manažera Otakara Zenkla.

Výsledky VW Rallye: 1. Kresta, Tománek (Škoda Octavia WRC) 1:28:28 hod., 2. Hrdinka, Jirátko (Subaru Impreza WRC) -27,3, 3. Křeček, Krečman (Ford Escort) -2:13, 4. Trojan jr., Vodička (Toyota Celica GT) -2:40, 5. Gargulák, Malčík (Mitsubishi Lancer) -3:19, 6. Triner, Hůlka (Nissan Pulsar) -4:02.