Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Juniorští mistři světa. Napoprvé jim připadalo trapné držet se za ruku

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař | foto: Adolf Horsinka, MAFRA

21 2016
V jedenácti spolu bruslili poprvé. Cítili se divně. Ona z Lysé nad Labem, on z Českých Budějovic. Nikdy předtím se neviděli. Jenže krasobruslařská trenérka Eva Horklová usoudila, že z nich může být dobrá dvojice. Proto je sezvala do Prahy.

„Nejdřív nás poměřovala, jestli to vůbec půjde,“ vzpomíná Anna Dušková.

„A já byl větší jen o půl hlavy,“ přidává Martin Bidař.

Vzápětí jim řekli, ať se chytnou za ruku a přešlapujou na ledu. „Ale nám bylo jedenáct! Připadalo nám trapný držet se za ruku, když ostatní bruslí sami,“ vypráví ona.

Trenérku však poslechla. „Řekla jsem si, že dobrých kluků u nás na výběr zase tolik není.“

Tak začala kariéra páru, který nyní Čechům závidí Rusové, Číňané i Kanaďané. krasobruslařské velmoci.

Uplynulo už devět let od chvíle, kdy Tomáš Verner získal pro Česko zatím poslední evropský titul. A tři roky od první (a zatím jediné) bronzové medaile Michala Březiny.

Verner předloni skončil, Březinovi je 26 let, což není v mužské kategorii málo. Hledají se nástupci.

Ti dva se jimi mají stát.

Zpočátku jim pomáhal také Petr Bidař, starší bratr Martina a bývalý reprezentant ve dvojicích. „Zvedaček jsem se trochu bála,“ vypráví Dušková. „Když mě poprvé vyhodil do twista, vyjekla jsem.“

Od té doby své jízdy natolik vypilovali, že letos v Debrecínu dosáhli až na juniorské světové zlato, historicky první pro Česko. Za sebou nechali dva ruské páry, načež trenérka Horklová hrdě vyprávěla: „Sebrali jsme titul velmoci, která není zvyklá prohrávat. Spousta lidí nám pak chodila blahopřát i proto, že jsme porazili právě Rusy.“

Vskutku, mnozí tehdy mladé Čechy obdivovali. „Otevírá se před nimi zářná budoucnost,“ psal odborný server Golden Skate. V létě je na tři týdny pozval na stáž do Kanady kouč Richard Gauthier, jenž dovedl pár Duhamelová - Redford k titulu mistrů světa. Učili se od nich, od nejlepších ve své branži. A nový krátký program jim chystal Maurizio Margaglio, jeden z nejvyhledávanějších choreografů.

V prosincové Marseille dokázali, že minulá sezona nebyla náhodou. Ve finále juniorské Grand Prix vybojovali stříbrné medaile.

Sportovní dvojice Anna Dušková, Martin Bidař

Bidař teď bydlí u Dušků v Lysé nad Labem. Pouze na sobotu, jediný den v týdnu, kdy netrénují, se vrací domů do Budějovic. „Sobotu máme na vyčištění hlavy.“

Jinak spolu každé ráno jezdí vlakem z Lysé do pražských Vršovic a z nádraží zamíří na své školy. Ona na gymnázium, on na zdravotnické lyceum. Od tří odpoledne mají trénink na stadionu Hasa. Hodinu a půl na ledu, pak cvičení nebo balet a další hodina ledové práce.

„Je to pořád stejné: škola, tréninky, spát. Občas stihnu i večeři,“ vtipkuje Dušková. Váhu se snaží držet na 45 kilogramech.

„Takže žádné mekáče a smažená jídla. Už půl kila navíc by bylo znát. Ne že by mě Martin potom neuzvedl, ale v těle by se změnilo těžiště a samotné by se mi skákalo hůř.“

Během sobotního volna si pouští v televizi dospělé krasobruslařské závody. Nebo kreslí. „Na výtvarku ve škole kvůli tréninku nechodím. Dostávám proto od paní učitelky na víkend úkoly.“

Z páru je o tolik výřečnější. Extrovertka bruslí s introvertem. „Na některé věci se musím Martina zeptat i třikrát. Pak je úspěchem, když řekne jo,“ popisuje. Případně nakonec rozhodne sama.

VÍTĚZOVÉ. Český pár Anna Dušková, Martin Bidař vyhrál soutěž sportovních dvojic na ISU Junior Grand Prix v Ostravě.

Do letošního podzimu oba závodili jak ve dvojicích, tak občas mezi sólisty. Ta doba je pryč. Plně se zaměřují na párovou kategorii.

Dosud poslední českou sportovní dvojicí v evropské Top 10 byli Beránková-Dlabola, pátí v roce 2004. Na ně chtějí navázat. Přestože věkem budou ještě další dva roky patřit mezi juniory, vkročí při lednovém mistrovství Evropy v Ostravě také na dospělou scénu.

„Začneme tam v podstatě zase od nuly, titul netitul,“ uvědomuje si Dušková.

S výkonem, jaký ukázali při svém juniorském světovém triumfu, by jim přesto pozice v širší evropské špičce neměla uniknout.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze