Klasickou desítku v Ruce ovládla Johaugová, dvě Češky bodovaly

Therese Johaugová vítězí v závodě na deset kilometrů klasicky ve finské Ruce. | foto: Reuters

30 2014
Obhájkyně celkového triumfu ve Světovém poháru běžkyň na lyžích Therese Johaugová ukázala svou sílu, Norka suverénně ovládla závod na deset kilometrů klasicky ve finské Ruce. Na body dosáhly dvě Češky: Petra Nováková skončila šestadvacátá a bodovala poprvé v kariéře v distančním závodu, Eva Vrabcová-Nývltová uzavřela elitní třicítku.

Jedenadvacetiletá Nováková, která skončila v sobotním sprintu v Ruce dvacátá, ztratila na vítěznou Johaugovou dvě a čtvrt minuty.

Zkušená Vrabcová-Nývltová byla o šest sekund pomalejší než její reprezentační kolegyně. Karolíně Grohové patří 63. místo z 77 startujících.

Norský triumf na desítce umocnila stříbrem šestinásobná olympijská vítězka Marit Björgenová a po sobotním triumfu ve sprintu vede pořadí SP. Na svoji Johaugovou ztratila 42 vteřin. Třetí byla Švédka Charlotte Kallaová.

Světový pohár v běhu na lyžích v Ruce

Ženy
10 km klasicky:
1. Johaugová 25:47,2, 2. Björgenová (obě Nor.) -42,2, 3. Kallaová (Švéd.) -44,1, 4. Kowalczyková (Pol.) -1:03,4, 5. Östbergová (Nor.) -1:08,5, 6. Čekalevová (Rus.) -1:13,2, 7. Pärmäkoskiová (Fin.) -1:16,1, 8. Wengová (Nor.) -1:20,1, 9. Smutná (Rak.) -1:23,1, 10. Niskanenová (Fin.) -1:24,4, ...26. Nováková -2:15,1, 30. Vrabcová-Nývltová -2:21,3, 63. Grohová (všechny ČR) -3:43,9.

Průběžné pořadí SP (po 2 z 27 závodů): 1. Björgenová 180, 2. Johaugová 110, 3. Östbergová 95, 4. Kowalczyková 86, 5. Višnarová (Slovin.) 80, 6. Fallaová (Nor.) 66, ...28. Nováková 16, 47. Vrabcová-Nývltová 1.

12:00 15 km klasicky muži.