Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Když v basketbale zbývá už jen pár vteřin...

Glen Davis z Bostonu se raduje poté, co vstřelil koš v poslední vteřině ve čtvrtém utkání série s Orlandem. | foto: Reuters

11 2009
Desku za košem už orámovalo červené světlo, když míč proletěl obroučkou. Glen Davis, basketbalista Bostonu, rozhodl zápas play-off trefou v poslední vteřině. Orlandu tak v semifinále Východní konference mohl zasadit pořádný úder.

Přezdívá se mu "Velké dítě", v NBA hraje druhou sezonu, ovšem Glen Davis se v rozhodujícím okamžiku předvedl jako pořádně otrkaný hráč. Přihrávku Paula Pierce bez váhání proměnil v koš, který otočil čtvrtý zápas série. Ta je nyní vyrovnaná na stavu 2:2.

"Když jsem vystřelil, ani jsem nezapochyboval. Vypálíte miliony takových střel a věříte, že se trefíte," citoval Davise list Boston Herald. "Od doby, co jsem v Celtics, jsem se snažil najít svoje místo. Pracoval jsem na střele z této vzdálenosti. Trenér mi řekl: Ukaž mi, že ji dokážeš proměnit, a já tě ji nechám střílet." Lepší důkaz si kouč Doc Rivers těžko mohl přát.

Podívejte se na Davisovy klíčové okamžiky

Davisovi v daný okamžik za stavu 94:93 pro Orlando věřil i Paul Pierce, který byl stejně jako Ray Allen v klíčovém okamžiku střežený, a tak míč přihrál. "Nepřekvapilo mě, že se Glen trefil. Povedlo se mu to už v lednu ze stejného místa. Ano, play-off je trochu jiné, ale on ukázal chladnou hlavu. Vždyť po něm chceme hodně: aby bránil Dwighta Howarda a Rasharda Lewise, dva nejlepší hráče soupeře."

Bez víry se taková střela prostě povést nemůže. "Z pohledu útoku je v takovém okamžiku důležitá důvěra spoluhráčů a jejich pomoc. Basketbal je kolektivní hra," míní Jiří Zídek, první český hráč v NBA.

Prohlédněte si střely v závěrečných vteřinách

Ovšem basketbalista musí věřit i sám v sebe. "Musíte se při takové střele soustředit. Musíte vědět, jaký je čas a situace. Musíte myslet, ale bez přemýšlení," líčil Davis. A Robert Horry, jenž uměl rozhodovat v dramatických okamžicích, na stránkách NBA.com dodával: "Prostě jsem nemyslel na to, jak je to důležitá střela. Buď tam spadla, nebo ne."

Když se koš v posledních vteřinách povede, může pocuchat psychiku soupeře a ovlivnit další vývoj série. Jen si vzpomeňte na kousek řecké basketbalistky Evanthie Maltsiové z USK. Ta střelou zpoza půlky hřiště v těsném závěru otočila čtvrté finále s Brnem.

"Taková střela může znamenat zlom v sezoně. Odrazí se na psychice. Všechno záleží na zkušenosti hráčů v šatně, protože v play-off je vlastně jedno, jestli prohrajete o třicet bodů nebo o bod," říká Zídek.

Autor:


Jste ve městě nová a nikoho neznáte?
Jste ve městě nová a nikoho neznáte?

Na eMimino.cz najdete maminky, které jsou na tom podobně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze