Každý tým si platí rozhodčí, říká český házenkář, který hraje v Rumunsku

  10:15
Zlínský házenkář Petr Hejtmánek po šesti letech ve Francii zamířil nečekaným směrem. Loňskou sezonu strávil na pobřeží Černého moře v rumunské Constantě. Jaký pro něj byl rok v prostředí, na které se spousta Čechů stále dívá s velkým despektem?

Petr Hejtmánek | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Zbláznil ses? I takové otázky slýchal před rokem házenkář Petr Hejtmánek, když se rozhodl odejít z Francie a přijmout nabídku z Rumunska. Po sezoně ve špičkovém klubu HCM Constanta rozhodně nelituje. Sice nedosáhl na mistrovský titul, ale zato si zahrál prestižní Ligu mistrů.

"Byla to zajímavá zkušenost," poznamenal třiatřicetiletý zlínský rodák Hejtmánek, který bude v proslulém přístavu na pobřeží Černého moře pokračovat i v další sezoně.

Čeští sportovci objevují stále exotičtější destinace, ale přece jen přestup do Rumunska není zrovna obvyklý. Co vás k němu vedlo?
Ve Francii jsem nic neměl, tak jsem podepsal do Rumunska. Říkal jsem si, že poznám něco nového a třeba se za dva měsíce vrátím. Nakonec jsem vydržel rok a chtěl bych i druhý, protože mám dvouletou smlouvu.

Takže nelitujete toho, že jsme odešel do Rumunska?
Ani ne. Zvykneš si na všechno. Navíc jsem se dostal do nejlepšího mančaftu v Rumunsku, který dvakrát za sebou získal titul a hrál Ligu mistrů. Město je příjemné, máme to jen tři minuty na pláž. Proto v létě nepotřebuju ani nikam jezdit na dovolenou.

Byla pro vás sezona hodně těžká?
Mám toho dost. První půlrok jsem hrál pořád, chodil jsem do obrany i do útoku. Přitom mě brali jako druhého pivota, jako záskok. Ale Maďar, který měl být na mém postu jedničkou, se nedokázal vyrovnat s prostředím. Je velký, silný, ale zatím mu chybí házenkářské myšlení, takže chodil většinou do obrany.

Občas se objevují informace, že pokud se v Rumunsku hráči nedaří, vedení jej bez milosti pošle pryč a angažuje náhradu. Je to tak?
Šéfové vůči mně neměli důvodů jakýchkoliv výčitek nebo pokut, což je tam běžná praxe. Pokud se nedaří, přijdou na řadu pokuty. Ve Francii jsem to nezažil, tady jsem si na to opět musel zvyknout. Šéfové jsou šéfové, ty jsi pro ně kus. Tak to funguje ve všech sportech. Pokud se nelíbíš šéfům, vyplatí ti peníze, pošlou pryč a vezmou si třeba pět nových hráčů. Co se týče peněz, nemají problém. Pro sport mají výborné podmínky, stále dostávají dotace. V házené plyne nejvíc peněz z města.

Takže z finančního hlediska si nemáte na co ztěžovat?
Ne.  Okamžitě mi splnili to, co chtěl. Odcházel jsem z Francie, tak jsem si řekl o hodně. Dali mi to, všechna jednání probíhala korektně a v pohodě. Ale jsem v týmu hráči, kteří by si zasloužili víc a hrají třeba za 800 euro. Přesto jsou spokojeni, protože průměrný plat je kolem 250 euro. Navíc všichni hráči bydlí v hotelu a třikrát denně dostanou placené jídlo. Takže kromě kávy a osobní spotřeby nic neutratí. Já jsem tam mohl být taky, ale radši jsme s rodinou v apartmánu. Strava je totiž dost jednotvárná a žádný odborník na zdravou výživu by z ní nejásal. Před domácím zápasem se sejdeme na báze. Na oběd dostaneme kuře s neskutečně omaštěnou rýží. Na večeři jako předkrm smažený sýr a pak hovězí steak. Když jedeme ven, je to stejné. Hodně mě překvapil ten sýr. Vždycky jsem se těšil do Česka, že si ho dám, teď se na něj nemůžu ani podívat.

Vadilo vám ještě něco?
To, že nemám moc volna. Je to časově náročné. Během dvouměsíční přípravy jsme měli jen dvě neděle volné. Jinak se trénovalo pořád. Dvoufázové tréninky nevím proč trvaly dvě a půl hodiny. S přípravou a dalšími věcmi to zabere čtyři hodiny dopoledne a čtyři odpoledne. Děti vidím jen chvíli odpoledne, večer už spí. Když hrajeme venku, zabere to čtyři dny. Můžete si říct, že tam nejsem kvůli tomu, aby si rodina užívala, že jsem tam kvůli sportu. Ale pokud nefunguje něco, na co jsi zvyklý, sráží tě to.

Při přestupu do Rumunska jste určitě věřil, že poprvé v kariéře oslavíte mistrovský titul. Jenže Constanta skončila v tabulce druhá za Steauou Bukurešť. Proč?
Na začátku sezony jsme vyhráli superpohár a vypadalo to, že všechno půjde dobře. Jenže přišel první ligový zápas a my jsme prohráli s mančaftem, který nakonec sestoupil. Pak jsme doma porazili Dinamo a vzápětí remizovali s týmem, který skončil bod od sestupu. Za prvních pět kol jsme ztratili sedm bodů a hra o titul se rozplynula. Nebyla šance (V Rumunsku se nehraje play-off - pozn. aut). Od začátku jsme ztráceli sedm bodů, za zbytek sezony jsme stáhli dva. Byli jsme docela pod tlakem, vedení za půl roku vyměnilo tři trenéry. Sezonu začal jeden, po dvou zápasech to vzal asistent, kterého vyšoupli v půlce sezony

A neuspěli jste ani ve finále národního poháru, kde proti vám stála znovu Steaua...
Bylo to až v prodloužení. Ale měli jsme vyhrát. Šest minut před koncem jsme vedli o tři branky, ale rozhodčí nám vyloučili dva hráče za sebou a až do konce nás nepustili do hry. Letos se udělalo hodně pro to, aby vyhrála Steaua. Platila proti nám rozhodčí. Když jsme hrávali venku, dávali peníze soupeři, aby nás porazil. Korupce tam nepochybně bují, rozhodčí platí každý mančaft. A týká se to v každém kolektivním sportu.

Takže Steaua byla v tomto směru silnější než Constanta?
Tak nějak. Co jsem se doslechl, rozhodčí si přišli  na pěkné peníze. Prý to dělalo dva tisíce euro na jednoho za zápas.

Přestože pivotmani nebývají ostrostřelci, vy jste se stal druhým nejlepším kanonýrem týmu. Spoluhráči na vás asi hodně spoléhali, že?
Ani nevím, že jsem dal tolik gólů. Dařilo se mi s mančafty, které hrají poháry. Proti horní půlce tabulky se dá hrát. Proti slabším je to horší, je to o něčem jiném než tady. Jsou zvyklí držet pivota osobně, ale pořád, a rozhodčí si moc nevšímá tahání za dres a věcí, které se pískají jinde. Toto mi moc nesedělo.

Jak populární je házená v Rumunsku?
Řekl bych, že je to druhý nejpopulárnější sport. Je fotbal, fotbal a fotbal a potom ženská házená. Jejich reprezentace každý rok hraje o medaili, hodně týmů dojde v pohárech daleko. Ale i muži jdou nahoru, postoupili na mistrovství světa. V televizi je týdně minimálně deset zápasů - německá bundesliga, španělská liga, ženská liga, mužská liga, poháry. Nás vysílají pokaždé. Pokud nejsme na hlavním kanálu, nabídnou nás na místním.

Jaký je běžný život v Rumunsku?
Je trošku jiný než tady. Lidi jsou tam pořád uzavření, asi je to pozůstatek Ceauseskova režimu. Pokud máš trošku peněz, není problém si tam žít dobře. Druhou stranou mince je, že bohatých lidí je tam hodně, ale těch chudých ještě víc. Žijeme v činžáku pro střední vrstvy, ale kousek od nás jsou ulice, kde žijí cikáni s dětmi. Když běhají v létě nahatí, ještě to pochopíš. Ale když bylo v zimě -15 a oni chodili pořád stejně oblečení, vážíš si věcí, které máš, a děkuješ pánu Bohu, že máš zdravou rodinu a nemusíš otáčet až tak každou korunu. Získáš tady jiný pohled na svět. V Česku se něco podobného nevidí, v Rumunsku je to běžný obrázek každodenního života.

V Rumunsku zůstáváte. Neříkal jste si, že rok stačil?
Čekal jsem to horší, ale bylo to tam dobré. Měl jsem štěstí, že v týmu je pět Srbů a srbština je můj druhý jazyk. Navíc sekretářka mluví francouzsky, takže to bylo v pohodě. Spíš žena měla ze začátku problémy, ale pak si našla kamarádky. Přesto jsme se chtěli vrátit do Francie. Dostal jsem nabídku z první ligy, přemlouval jsem je, aby mě pustili. Ale nechtěli. Ještě rok tam budu. Ne, že bych byl tak dobrý, ale spíš jim nechtělo hledat jiného pivota.

. Petr Hejtmánek


Třiatřicetiletý házenkář pochází ze Zlína kde začínal. Hraje na postu pivota.

Kromě mateřského celku v Česku působil v Dukle Praha. Posledních sedm let hraje v zahraničí.

Začínal na Korsice v Ajacciu, pak se přesunul do Paříže. Nejprve to byl tým Livry Gargano, potom hrál v Pontault-Combault.

V uplynulé sezoně nastupoval v rumunské Constantě, v jejímž dresu si poprvé zahrál prestižní Ligu mistrů.

Má zkušenosti také  s reprezentací. Během kariéry se mu ani jednou nepodařilo vyhrát titul, ale dvakrát s Duklou Praha uspěl v domácím  poháru.

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

22. března 2024  11:59

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Rekordní trest pro trenéra Radu. Za rasistickou urážku dostal osm měsíců

21. března 2024  17:12,  aktualizováno  19:43

Boj druholigových fotbalistů pražské Dukly o postup mezi elitu může jejich kouč Petr Rada sledovat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

1. Ledecká, 2. Davidová, 3. Voborníková. Kolik si na sněhu vydělaly

25. března 2024  15:51

Z českých lyžařů, snowboardistů a biatlonistů si v uplynulé sezoně nejvíce vydělala na prémiích...

Zlatá tečka za super-G. Skvělá Ledecká triumfovala ve finále Světového poháru

22. března 2024  9:50,  aktualizováno  13:05

V novém roce potvrzovala v superobřím slalomu stoupající formu. V únoru se propracovala do první...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Norsko - Česko 1:2, rozpačitý výkon, i tak výhra. Haškovu premiéru ozdobil Barák

22. března 2024  16:49,  aktualizováno  19:52

Oslo (Od našeho zpravodaje) Fotbaloví reprezentanti se při premiéře trenéra Ivana Haška v Norsku téměř celých devadesát minut...

Rusové ho nepustili za hranice, musel do armády. Fedotov si konečně zahraje NHL

29. března 2024  16:32

To, o čem mohl poslední dva roky pouze snít, se konečně naplní. Oběť ruského režimu Ivan Fedotov se...

Končíš, Conchito! Bouzková se záhy rozešla se španělskou legendou

29. března 2024  16:07

Pozoruhodné spojení české tenistky Marie Bouzkové se španělskou koučkou Conchitou Martínezovou...

Lvi jasně ovládli první volejbalové semifinále proti Příbrami

29. března 2024  15:27

Obhájci titulu Lvi ovládli první semifinále extraligy volejbalistů proti Příbrami. Pražský tým v...

Liverpool nebo Bayern? Kdepak, Alonso zůstává na lavičce Leverkusenu

29. března 2024  14:15

Zdálo se, že ho čeká dilema: odejít do Liverpoolu, nebo do Bayernu Mnichov? Xabi Alonso, jeden z...

2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč
2. týden: Vyhrajte dobroty pro batolata v hodnotě 3 466 Kč

Zúčastněte se volby jména roku 2024 a správně odpovězte na soutěžní otázku.

Smoljak nechtěl Sobotu v Jáchymovi. Zničil jsi nám film, řekl mu

Příběh naivního vesnického mladíka Františka, který získá v Praze díky kondiciogramu nejen pracovní místo, ale i...

Rejžo, jdu do naha! Balzerová vzpomínala na nahou scénu v Zlatých úhořích

Eliška Balzerová (74) v 7 pádech Honzy Dědka přiznala, že dodnes neví, ve který den se narodila. Kromě toho, že...

Pliveme vám do piva. Centrum Málagy zaplavily nenávistné vzkazy turistům

Mezi turisticky oblíbené destinace se dlouhá léta řadí i španělská Málaga. Přístavní město na jihu země láká na...

Velikonoce 2024: Na Velký pátek bude otevřeno, v pondělí obchody zavřou

Otevírací doba v obchodech se řídí zákonem, který nařizuje, že obchody s plochou nad 200 čtverečních metrů musí mít...

Kam pro filmy bez Ulož.to? Přinášíme další várku streamovacích služeb do TV

S vhodnou aplikací na vás mohou v televizoru na stisk tlačítka čekat tisíce filmů, seriálů nebo divadelních...