Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Každý má zájem o superhvězdy Phelpse či Bolta

Jamajský sprinter Usain Bolt se raduje z vítězství. | foto: Reuters

18 2008
Loni na podzim uklouzl plavec Michael Phelps při nastupování do auta, zlomil si zápěstí a kouči Bowmanovi řekl: "A je to pryč. Jsem v háji. Žádných osm zlatých na olympiádě nebude." Loni na podzim si sprinter Usain Bolt konečně u trenéra Millse vyvzdoroval, že ho poprvé nechá běžet i stovku. Přesto ještě na jaře tvrdil: "Je pro mě jen doplňkem tréninku."

V srpnu se oba v Pekingu zařadili mezi největší legendy, jaké kdy olympiády stvořily.

A život se jim převrátil naruby.

Jak?

Když Phelps v listopadu pózoval v bazénu pro časopis Sports Illustrated, prohodil: "To je nejdelší doba, jakou jsem od srpna strávil ve vodě."

Matce si postěžoval: "Tloustnu." Naopak u trenéra vyzvídal: "Za jak dlouho se zase dostanu na špičkovou úroveň?" V létě chce sbírat zlata na mistrovství světa v Římě. "Máma mi povídala: Musíš se tam nominovat, nikdy jsem v Římě nebyla."

SPORT 2008 – ROK SUPERHVĚZD


2. díl seriálu MF DNES
připomíná osobnosti, jež letos zářily

Luxusní apartmán za 1,7 milionu dolarů, který si před rokem v Baltimoru pořídil, ještě ani nezabydlel. Zdi jsou prázdné, na zemi místo postele matrace. Zbytek nábytku? Jídelní stůl a stará pohovka.

Phelpsův poolympijský čas je složitým balancováním mezi galavečery a sponzory. Zpovídal se v prestižní televizní talkshow Saturday Night Live, předával hudební ceny MTV. Na pozvání casinových magnátů strávil s přáteli víkend v Las Vegas, zazářil ve VIP turnaji v pokeru.

Také vydal autobiografii Bez limitů a firmě 505 dal k dispozici své jméno, aby se stal titulním hrdinou akční počítačové hry o plavání. "To je naprosto šílené, ne?" říkal.

Pozvání sponzorů se snaží neodmítat. "Každou akci beru jako prezentaci plavání." Tak totiž zní hlavní Phelpsův cíl: pozdvihnout svůj sport.

I proto se stal s koučem Bowmanem spolumajitelem klubu v Baltimoru, kde sám od sedmi let plaval. I proto velkou část z milionu dolarů od firmy Speedo vložil do své "plavecké nadace".

Bolt zatím podobně dalekosáhlé plány nemá. Také on pohádkově zbohatl a navzdory ekonomické krizi může za každý svůj start v příštím roce žádat víc než 100 tisíc dolarů.

Přesto nebude usilovat o milionový jackpot Zlaté ligy. "Je to zbytečné. Je mu teprve 22, má 10 let na to, aby vydělával atletikou peníze," řekl trenér Glen Mills.

Na rozdíl od Phelpse zatím Bolt hledá nový dům. Především však objíždí svět. V Monaku mu Ferrari zapůjčilo luxusní model F430 Spider, v Madridu si s ním chtějí zatrénovat fotbalisté Realu, v USA putuje od jedné televizní společnosti ke druhé. "Žádný jiný neamerický sportovec nedobyl v minulosti americký trh takovým způsobem jako nyní Bolt," napsal list New York Times.

Na Jamajce vyhlásil premiér na jeho počest státní svátek. Jít nepozorovaně po ulici v Kingstonu už je pro Bolta nemožné. Naopak Phelps si s novým knírkem liboval: "Jel jsem na vyhlášení cen Sports Illustrated do New Yorku vlakem. A nikdo ode mě nechtěl autogram."

Vypřáhnou teď oba aspoň o Vánocích? "Kouč mi slíbil den volna, víc ne," říká Bolt, který opět pětkrát týdně trénuje. Phelps jen mávne rukou: "Dárky zásadně kupuju vždy až 24. prosince. Letošní rok nebude výjimkou."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze