Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Jochen Rindt: mistr, který vyhrál šampionát F1 až po smrti

4 2010
Je to nejsmutnější mistr světa v historii formule 1. Muž, jemuž se už čtyřicet let smutně přezdívá Nekorunovaný král. A především pilot, který se šampionem stal až měsíc po své smrti. Tak, jak si krutě předpověděl.

Sezona 1970 se teprve rozjížděla, když Rakušan Jochen Rindt vyřkl o svém Lotusu 72 slova, ze kterých s odstupem mrazí. "V tom autě se buď zabiju, nebo se stanu mistrem světa." Zítra to bude čtyřicet let, co se zabil v Monze při tréninku na Velkou cenu Itálie. A jen o pár týdnů později zase čtyřicet let od toho, co si vdova Nina Rindtová převzala pohár pro mistra světa. Z proroctví chlapíka, který měl rebelskou povahu, se totiž vyplnilo obojí.

"Pro mě ale nikdy neodešel, je tu pořád se mnou," říká Bernie Ecclestone. Právě dnešní boss měl k Rindtovi při závodění nejblíže. Byl jeho manažer, rádce i přítel. A dodnes si schovává Rindtovu helmu, kterou v Monze našel blízko nehody.

Rindt byl zvláštní patron: divoch a v mládí téměř nezkrotný, kvůli chování ho vyhazovali ze škol. Raději se v dobitém volkswagenu proháněl po silnicích a miloval honičky s policií. Závodil na motorce a už tehdy u něj existovaly jen dva způsoby, jak závod dokončit: vyhrát, nebo skončit v nemocnici. "Nikdy jsem se nespokojil jen s druhým místem. Druhý nikoho nezajímá." A takový byl i ve formuli 1.

Dostal se do ní v roce 1964, postupně prošel týmy Brabham, Cooper, odskočil si vyhrát legendární Le Mans a nakonec se dočkal osudového angažmá u Lotusu. Psal se rok 1970 a Rindt s Lotusem 72, který uchvacoval opojnou rychlostí, jenže neměl tolik bezpečnostních prvků, vyhrál z prvních osmi závodů pět. Měl solidní náskok a titul mohl získat už v Monze.

Zároveň to však byl rok, kdy se v autě zabili jeho dva kamarádi Bruce McLaren a Piers Courage, a tak Rindt manželce i malé dcerce Nataše slíbil, že pokud se stane mistrem světa, se závoděním skončí. Stačilo jen vyhrát v Monze.

Jenže při tréninku tu narazil do svodidel a následně při převozu do nemocnice zemřel. Dodnes se rojí spekulace, že řidič sanitky v kolonách zabloudil a odvezl Rindta na špatné místo. Náskok, který tehdy v šampionátu měl, však 28letému Rindtovi stačil, aby se stal mistrem světa. In memoriam.

Autor:


DUMREALIT
Nový obor podnikání - majitel nové pobočky

DUMREALIT
Praha, Jihočeský kraj, Jihomoravský kraj, Karlovarský kraj, Královéhradecký kraj, Liberecký kraj, Moravskoslezský kraj, Olomoucký kraj, Pardubický kraj, Plzeňský kraj, Středočeský kraj, Ústecký kraj, Kraj Vysočina, Zlínský kraj

Najdete na iDNES.czmobilní verze