Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jděte k čertu, vzkazuje Semenyaová těm, kteří pochybují o jejím pohlaví

Caster Semenyaová dobíhá do cíle finálového závodu na 800 metrů na MS v Berlíně | foto: AP

20 2009
V Berlíně se suverénně stala šampionkou na 800 metrů. Víc než o titulu, se ale v souvislosti s Caster Semenayovou mluví o jejím pohlaví. Je skutečně ženou? I Mezinárodní atletická federace doporučila jihoafrické asociaci, aby Semenayová podstoupila příslušné testy. Ať jdou všichni k čertu, vzkázala atletka.

Snad i před dalšími otázkami novinářů na toto téma Semenayou po jejím finálovém triumfu v čase 1:55,45 chránili.  

"Je jí teprve osmnáct let. Otázkám novinářů by nedokázala čelit," vysvětloval generální sekretář IAAF Pierre Weiss, proč půlkařka nedorazila na tiskovou konferenci.

Semenayová závodí mezi ženami, ale má spoustu svalů, hlubší hlas, klukovsky vyhlížející účes a chloupky na tváři.

A velmi rychle pokračuje její výkonnostní růst, který potvrdila i výborným finálovým časem, zůstala jen necelou sekundu za rekordem šampionátu Jarmily Kratochvílové.

I to přimělo Mezinárodní atletickou federaci (IAAF), aby Semenyaovou vyzvala k testům, které mají určit, zda má závodit mezi ženami.

Atletka tak prochází řadou testů u různých specialistů, musí se vyjádřit například gynekolog, psycholog či specialista na pohlaví. "Zabere to spoustu času. Výsledky ještě nemáme," řekl mluvčí IAAF Nick Davies.

Caster Semenayová se zlatou medailí na 800 metrů z MS v Berlíně

Je to moje malá holčička, tvrdí otec

Vznesené pochybnosti se ale nelíbí rodičům atletky. "Je to moje malá holčička. Nikdy jsem nepochyboval o jejím pohlaví. Můžu to milionkrát zopakovat," nechal se slyšet otec Jacob.

"Lidé si mohou říkat, co chtějí, ale Caster je moje holka a to nikdo nemůže změnit," přidala se matka Dorcus.

Debatu na toto téma odsoudil i Africký národní kongres. "Tyto komentáře mohou sloužit pouze k tomu, aby vykreslily ženu jako slabou. Caster není jediná atletka s robustní postavou a IAAF by to měla vědět," uvedl v prohlášení.

Reportérka jihoafrické stanice Radio 702 požádal Semenayovou o telefonické inferview, ale atletka šla místo toho trénovat. Svým kritikům prý podle reportérky rádia Semenyaová jen vzkázala, ať jdou k čertu.

PODÍVEJTE SE NA TRIUMF SEMENYAOVÉ NA MS V BERLÍNĚ

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze