Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Železný si zkusil novou roli. Radil handicapované oštěpařce

Jan Železný radí handicapované atletce Kateřině Novákové. | foto: Yan Renelt, MAFRA

15 2016
Děláte atletiku, přesněji vrhačské disciplíny včetně oštěpu, a chcete mít „zaručený“ úspěch? Připravujte se pod taktovkou trenéra Jana Železného. Kateřinu Novákovou to potkalo, na jednom z pražských hřišť na její trénink hodinu dohlížel právě trojnásobný olympijský vítěz a mistr světa a světový rekordman v hodu oštěpem.

„Honza Železný a Barbora Špotáková jsou pro mě velkou motivací. Přála bych si házet ještě víc, dal mi dobré rady,“ neskrývala devatenáctiletá sportovkyně nadšení z tréninku s legendou světového oštěpu a úspěšným koučem.

Se spokojeností ze spolupráce s nechodící atletkou se netajil ani Železný. „Je šikovná, protože co je ona schopná hodit ze sedu, nejsou někteří schopni hodit z rozběhu. Má talent a navíc je to fajn holka, která v sobě má jiskru,“ pravil.

V těchto dnech se čeští sportovci chystají na Světové hry handicapované mládeže od čtrnácti do třiadvaceti let, které uvidí Praha ve dnech 29. června až 3. července, a Nováková bude jednou z opor domácí atletiky. Proč právě ona?

Atletice se začala věnovat loni začátkem dubna a už v červnu získala na juniorském mistrovství světa handicapovaných kompletní sadu medailí: v disku bronz, v kouli stříbro a v oštěpu zlato.

„To bylo poprvé, co jsem něco velkého vyhrála,“ povídala a pak i přes přítomnost Železného bezelstně přiznala, že disk má nejradši. „Létá mi nejdál,“ rozesmála se.

V oštěpu má osobní rekord těsně pod hranicí 12 metrů. „Ale napoprvé jsem hodila pět metrů a byla jsem ochotná přísahat, že už oštěp nikdy nechci vidět,“ prozradila a zmínila svého trenéra Pavla Martínka. „Je to můj tělocvikář a uměl mě namotivovat,“ pokývala hlavou.

Jan Železný radí handicapované atletce Kateřině Novákové.

Jan Železný radí handicapované atletce Kateřině Novákové.

Během oštěpařského tréninku jí slavný atlet a trenér udělil několik rad. Které byly nejdůležitější?

„Mám víc držet hrudník a posilovat mezilopatkové svaly, v tom mám mezery. Jsem ráda za společný trénink, je dobré před hrami hodně trénovat. Doufám, že bych se mohla umístit na první příčce,“ naznačila atletka, která nechce být jen dívkou z plakátu - je jedním ze sportovců, kteří na blížící se Světové hry handicapované mládeže zvou. „Ale závodit budu i v disku a kouli,“ připomněla.

Železný si na závěr tréninku vyzkoušel hod oštěpem ze sedu. „Je to složité, je tam i jiná práce levé ruky, kterou se držíte tyče.“

Dalším letošním vrcholem bude paralympiáda v Riu. „Myslím, že na limity nemám šanci, ale doufám, že za čtyři roky bych mohla závodit v Tokiu,“ odhadla svoje možnosti.

„Máš cíl, což je hrozně důležité,“ upozornil ji Železný.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze