Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak se veslařský bojovník Chalupa konečně dočkal zlaté medaile

Chalupu už neživí sport, ale opravy veslařských lodí. Dílnu má v suterénu loděnice. | foto:  Michal Růžička, MAFRA

27 2012
Úzké uličky v historickém centru švýcarského Luzernu se v sobotu ráno proměnily v rušné tržiště. Prodíral jsem se skrze davy nakupujících od nádraží k jezeru Rotsee na předolympijskou generálku veslařů mezi stánky s hromadami voňavých bochníků chleba, čerstvě sklizené zeleniny a vyzrálých alpských sýrů.

Ze spěchu mě vytrhl český pozdrav za zády a povědomý hlas. Za mnou stál dvoumetrový obr ve slunečních brýlích. Václav Chalupa.

"Přijel jsem si pro medaili," odtušil na můj udivený pohled. Odmítal jsem uvěřit, že by mi unikl návrat 44leté legendy na vrcholovou scénu poté, co se po 20 letech reprezentační kariéry v roce 2009 loučil – jak jinak – světovým stříbrem.  Ještě chvíli jsem němě zíral, než mě Chalupa uklidnil: "Jsem tu pro medaili Thomase Kellera."

Mezinárodní veslařská federace uděluje placku z osmnáctikarátového zlata nejslavnějším vítězům v historii svého sportu. Nezdolný český skifař se stal prvním laureátem, kterému chybí velký triumf z olympiády či mistrovství světa.

"Ale vždycky to byl ohromný bojovník," ocenil Chalupu německý fantom skifu Thomas Lange, v jehož zlaté éře na přelomu 80. a 90. let 20. století sbíral český borec jedno stříbro za druhým. O víkendu se i Chalupa dočkal světového zlata.

Autor:
Témata: veslování, chalupa


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze