Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Já a legenda? Pomalu se dostávám tam, kde chci být, říká fenomenální Bolt

Usain Bolt | foto: AP

16 2009
Berlín (Od zvláštní zpravodajky iDNES.cz) - Stadion už byl dávno bez diváků, když se Usain Bolt vrátil na dráhu, lehce klusal a vyskakoval do rozverných póz, aby si jej manažer Ricky Simms mohl vyfotit. Předtím zvládl dlouhé oslavné kolo, spoustu rozhovorů, telefonát do televize a s premiérem i tiskovou konferenci. "Jsem na sebe pyšný," říkal sprinter po světovém rekordu 9,58 vteřiny. "Vždyť jsem první člověk, který se dostal na tuto hranici."

Jak jste to dokázal?
Měl jsem dobrý start, což jsem zamýšlel. Po 50 metrech už jsem věděl, že mě ostatní nedohoní. Věděl jsem, že soupeři jsou dobře připravení. Chtěl jsem přijít a vyhrát.

Když jste zmínil dobrý start, v semifinále jste jeden poprvé v kariéře ulil. Co se stalo?
Chtěl jsem se jen ukázat svému tréninkovém partnerovi Danielu Baileymu. On mě totiž v tréninku v blocích vždycky porazí.

Ve finále jste pak zaběhl čas 9,58. Přesně rok po rekordu na stovce v Pekingu jste se zlepšil o 11 setin vteřiny. Přitom říkáte, že ještě nejste v dokonalé formě. Jak je to možné?
V této sezoně jsem toho prožil hodně. S přípravou jsem začal později, pak jsem měl autonehodu a zpoždění v tréninku. Sezona byla nahoru, dolů. Jsem v dobré formě, ale nikoli v pekingské.

Usain Bolt

Na olympiádě jste si dával kuřecí nugetky. Měl jste je i tady?
Asafa mi říkal, že je tu nikde nemají, ale já jsem je našel. Takže jsme je měl k obědu.

Jak moc ještě můžete stlačit světový rekord?
Pro mě je možné cokoli.

Prohlásil jste, že jednou chcete být nepřekonatelnou sprinterskou legendou. Jak velký krok jste teď k tomuto cíli udělal?
Pomalu se dostávám tam, kde chci být. Ale nemyslím si, že na to stačí dvě sezony. Musím podávat stabilní výkony několik let.

Někdejší světový rekordman Armin Hary říkal, že by vás rád viděl běhat na škváře. Co říkáte?
Co to je? Jo, starý povrch? (Asafa Powell: To ne, běháme na ni moc rychle.) Běhat na malých kamíncích? To nemůže být nic dobrého. Z toho by mohly být nějaké nehody.

Světový rekord na stovce jste vylepšil o 11 setin vteřiny. Co od vás můžeme čekat na dvoustovce?
Nemyslím si, že bych zaběhl světový rekord. Po autonehodě jsem se snažil dostat do formy. Dvoustovku jsem moc neběhal, protože jsem si nemyslel, že na ni mám. Takže tady poběžím naplno, ale nebude to nic snadného. Tyson mi nedá nic zadarmo, to už mi řekl. Budu se snažit předvést nejlepší výkon. Jako vždy.

PODÍVEJTE SE NA BOLTOVU REKORDNÍ STOVKU

Skvělá bazarová appka pro iOS
Skvělá bazarová appka pro iOS

Rychlý prodej a nákup s aplikací bazar eMimino.cz.

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze