Hruška zajel čtvrtou nejrychlejší časovku

3 2000
T a r r a g o n a - Druhou časovku letošní Vuelty vyhrál španělský cyklista Abraham Olano, bývalý mistr světa v této disciplíně a vítěz závodu z roku 1998, a dostal se do čela průběžného pořadí. Český jezdec Jan Hruška obsadil v deváté etapě čtvrtou pozici, o jedno místo horší než při prologu závodu v Malaze. Dosud vedoucí Švýcar Alex Zülle, který jel ve zlatém trikotu od vítězství v první časovce, skončil patnáctý a klesl na celkové třetí místo.

Hruška startoval do časovky více než hodinu před nejlepšími jezdci celkového pořadí, takže neměl srovnání, zatímco soupeři se mohli orientovat podle jeho času. "Nejsem si vědom žádného zaváhání," řekl v cíli trati, kterou urazil průměrnou rychlostí 48,2 km/h.

"Olano mně dnes ujel o 43 vteřiny, daleko nejvíc za celou sezónu. Jindy jsem ho už porazil," konstatoval Hruška, vítěz dvou časovek při Giro d'Italia. "I když jsme tentokrát startovali s více než hodinovým rozdílem, určitě vyhrál zaslouženě. Před fantastickým domácím publikem se dokázal vybičovat," komentoval výkon svého budoucího týmového kolegy.

"Nemá cenu zvažovat, komu z nás foukal vítr víc nebo míň. Byl jsem dneska prostě čtvrtý. Zkraje sezóny bych z takového výsledku byl nadšen, ale teď už chci víc," přiznal Hruška. Jeho cílem je nyní "přežít" kopcovité etapy a v závěru Vuelty si při časovce v
Madridu otestovat předolympijskou formu.

"O celkové umístění už mi nejde od čtvrté etapy, kdy jsem ztratil celkové třetí místo. Zajel jsem si k autu pro vodu a špička pelotonu za to zabrala. Člověk se pořád učí," pravil Hruška.

9. etapa (časovka 37,6 km): 1. Olano 45:02 min., 2. Gonzalez -13, 3. Casero -16 (všichni Šp.), 4. Hruška (ČR) -43, 5. Peňa (Kol.) -55, 6. Ullrich (Něm.) - 1:01, 7. Tětěrjuk (Kaz.) -1:36, 8. Rubiera -1:46, 9. Zarrabeitia (oba Šp.) -1:46, 10. Gončar (Ukr.) -1:49.
Průběžné pořadí: 1. Olano 29:09:25 hod., 2. Casero -21, 3. Zülle -55, 4. Ullrich -1:05, 5. Gonzalez -1:40, 6. Galdeano - 2:01, 7. Heras (Šp.) -2:41, 8. Tonkov (Rus.) -3:17, 9. Zarrabeitia -3:18, 10. Rumšas (Lit.) -3:32.