Serena (vpravo) a Venus Williamsovy.

Serena (vpravo) a Venus Williamsovy. | foto: Reuters

Hrají-li sestry Williamsovy, tenisový kurt je rázem o dost menší

  • 10
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Znají to všechny soupeřky, které kdy hrály proti některé ze sester Williamsových. Tenistka si stoupne ke svému servisu, úkosem se podívá na druhou stranu přes síť a najednou jí zatrne. "Zdá se vám, že kurt se zničehonic strašně zmenšil. Obě sestry jsou tak obrovské, že to vypadá, jako by byly všude. A všude mohly dosáhnout," popisuje bývalá tenistka Denisa Chládková.

"Je to ohromně frustrující. Ničí vás to." Co je ještě pozoruhodnější: podobně to ničí úplně všechny od kvalifikantky až po světovou jedničku.

Co může být lepším důkazem než čtvrteční wimbledonské semifinále. V něm první hráčka žebříčku Dinara Safinová prohrála s Venus Williamsovou 1:6, 0:6. Je to jak tenisové tornádo. Brutální, nesmlouvavé.

Co o nich řekli

"Hrát se Serenou? Někdy si nejste jisti, jestli proti vám podává ona, nebo Andy Roddick." Jelena Dementěvová

"Nikdy bych nechtěla vypadat jako ony dvě. Já své svaly nenávidím." Anna Kurnikovová

"Mentálně nemá Serena konkurenci." Monica Selešová

"Když se proti Sereně postaví naše Bedáňová, je to, jako kdyby boxoval Lennox Lewis s muší váhou." Jiří Hřebec, rok 2002

"To osobnost Venus Williamsové způsobila, že se Wimbledon odhodlal k revolučnímu kroku srovnat prize-money mužů a žen." list Chicago Sun-Times

"Dala mi pořádnou lekci," zoufala si Safinová. "Ale tomuhle jsem nemohla vzdorovat." Teď už Venus dělí od wimbledonského titulu jediný zápas. S kým? Jistě, se sestrou Serenou. Stejně jako loni. Je to jasná ukázka faktu, že právě tmavé sestry původem ze špinavé a nebezpečné části Los Angeles vládnou současnému tenisovému světu. Ať už žebříček říká cokoli.

Je to i mentální souboj

"Naprosto souhlasím," míní Chládková. "Jsou mentálně nejsilnější, mohou vyhrát jakýkoli grandslam. Přičtěte k tomu mimořádnou fyzickou připravenost. Tomu se hrozně těžko čelí."

Venus vyhrála Wimbledon pětkrát, Serena dvakrát. V jiných grandslamech první z nich triumfovala dvakrát, druhá osmkrát. Až se bude za 50 let vzpomínat na přelom tenisového století, bude se psát o éře Federera a sester Williamsových. "Jsem moc hrdý na to, že se s nimi znám," říká jindy dost sebestředný Andy Roddick. Soupeřky se mění, ony zůstávají. A válejí.

Ale čím jsou tak mimořádné? "Je to kombinace více faktorů," přemítá Chládková. "Zaprvé si obě strašně věří. Pořád mají v hlavě, že jsou schopné hrát ten svůj supertenis. Speciálně ve Wimbledonu jim ohromně sedí tráva. Na tomhle povrchu si hodně pomůžou servisem. S jeho pomocí dostanou soupeřku pod drtivý tlak. A k tomu ta jejich mentální síla..." Ano, to je nesmírně důležitý postřeh.

I některou z Williamsových můžete dostat herně pod tlak, ale je obrovsky obtížné ustát s ní souboj nervů. Naposledy ve čtvrtek byla Ruska Jelena Dementěvová jen pár balonů od pokoření Sereny. V klíčovémsetu vedla 6:5 a při Serenině podání 30:0. Co se však stalo? V nejvypjatějších okamžicích hrála opatrně, zatímco Američanka hodně riskovala.

V takové situaci! Za takového stavu! I s pomocí štěstí duel obrátila. "Jsme opět u sebedůvěry. Z té to všechno vyplývá," potvrzuje Chládková.

Co řekly ony

"Serena je na okruhu moje jediná kamarádka." Venus Williamsová

"Vždycky si myslím, že já jsem nejlepší. Až budu jednou vstupovat na kurt s tím, že soupeřka je možná o něco lepší, už v tu chvíli jsem prohrála." Serena Williamsová

Tenis, jak ho mají nejradši

Každá z nich je trochu jiná. Venus vyšší, má rychlejší tenis, Serena pohyblivější, její hra oplývá více variacemi. Podle soupeřek hraje "záludněji", nevypočitatelněji. Ale mají i hodně společného.
Hrají spolu debl, obě trénuje otec Richard Williams, obě jsou zblázněné do módy a do sladkého, obě při Wimbledonu bydlí ve stejném najatém domě kousek od kurtů All England Clubu. Před finálem z něj vyrazí společně, jako nejlepší kamarádky.

A o pár hodin později se proti sobě postaví jako nejnesmiřitelnější protivnice. "Bude to ten druh zápasu, o kterých jsme jako malé holky spolu snily," tvrdila Serena. "Proto jsem jí tak fandila, aby zvládla své semifinále. A ona přála totéž mně. Teď je to jen já proti ní. Williamsová proti Williamsové. Tak, jak máme tenis nejradši."

Střelba, špína, střepy. Tady vyrůstaly budoucí hvězdy

Už jen vyjít na ulici je risk. Počet vražd je v kalifornském Comptonu osmkrát vyšší než činí americký průměr. Tohle jižní předměstí Los Angeles vyšlo z nedávného průzkumu jako sedmnácté nejnebezpečnější místo v USA, válka gangů tu zuří v podstatě nepřetržitě. Tady vyrůstaly sestry Williamsovy.

Na zdejších asfaltových kurtech snily o tom, že se díky tenisu dostanou do lepší společnosti. A snil o tom především jejich otec Richard, který se k velké tenisové budoucnosti snažil dotlačit všech pět svých dcer. Venus a Serena to dokázaly. Další tolik talentu a vytrvalosti neměly.

"Dětství srovnatelné s naším asi mnoho hráček na okruhu neprožilo," řekla Serena Williamsová. "I když jsme trénovaly, musely jsme se kolikrát schovávat, protože jsme z okolí zaslechly střelbu."

Nijak malebné to na jejich prvních tenisových hřištích nebylo, ani když bylo zrovna ticho. To se za plotem šourali jako stíny drogoví dealeři. Všechny nejbližší ulice byly plné špíny a střepů.

Dvě malá děvčata to doma slyšela den co den: Jedině když budete dřít, můžete žít lepší život. Sám Richard se v nebezpečném prostředí dokázal ohánět, vlastnil bezpečnostní firmu. Jeho posedlostí byl ovšem tenis. Koupil si hromadu knih a několik instruktážních videokazet.

Společně s manželkou Oracene se v tenisu narychlo vzdělávali, aby měli potomkům co předávat. Našprtali to asi dobře. Venus se Serenou se prosadily už jako malé, díky odměnám za úspěchy se pak rodina mohla přestěhovat do hezčího kraje. Staly se z nich globální celebrity a otce Richarda poslouchají dosud, pořád jim dělá trenéra.

Když se nyní obě dostaly do finále Wimbledonu, Venus hned podotkla: "Táta už může klidně letět domů. Jeho práce skončila, teď už nemůže prohrát." Jenže na úplný happy end zapomeňte, minulost Williamsovy dohnala ještě dlouho poté, co z nich už byly hvězdy.

V roce 2003, když měly obě za sebou i grandslamové triumfy, byla v Comptonu zavražděna jejich starší sestra Yetunde. Povoláním zdravotní sestra, 31letá matka tří dětí. Obě slavné hráčky to zdrtilo. Téměř při každém dalším sportovním triumfu zmiňovaly Yetundino jméno, věnovaly jí své úspěchy. Když byl později na 15 let vězení odsouzen vrah Robert Maxfield, Serena prohlásila: "Nechci mluvit o vině a odpuštění. Ale tenhle muž způsobil naší rodině velkou bolest."




Tenis v roce 2024

15. - 28. 1. Australian Open, Melbourne
26. 5. - 8. 6. Roland Garros, Paříž
1. - 14. 7. Wimbledon
26. 8. - 8. 9. US Open, New York
12. - 17. 11. Finálový turnaj B. J. Cupu, Sevilla
19. - 24. Finálový turnaj Davisova poháru, Malaga