Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Házenkářský supertým z Dánska přijíždí na Hanou

Tým Kodaně vede legendární Anja Andersenová

7 2009
Když si na internetu najdete videa s Anjou Andersenovou, nejlepší světovou házenkářkou všech dob, uvidíte neuvěřitelné kousky. Hráčka nastupující tradičně v dlouhých podkolenkách svými fígly v čele třeba s gólovou hlavičkou přiváděla diváky do varu a brankářky soupeře k šílenství. Teď je z ní úspěšná trenérka, jejíž týmy už dvakrát vyhrály Ligu mistryň.

A nad dovednostmi jejích svěřenkyň z týmu FCK Handbold Kodaň byste rovněž kroutili hlavou. V neděli od 16 hodin se elitní dánský celek představí v Olomouci v prvním zápase osmifinále Poháru vítězů pohárů. K vidění bude nadupaný tým v čele s nejlepší brankářkou planety, Norkou Cecilií Legangerovou, která byla stejně jako Němka Nadine Krauseová vyhlášena i nejlepší světovou házenkářkou.

"Nějaké slabé místo? U Kodaně ho v tuto chvíli nevidím," přiznává olomoucký trenér Lubomír Krejčíř, který narozdíl od minulých soubojů s běloruskými či srbskými týmy tentokrát může o každé ze soupeřových hráček zjistit snad úplně všechno.

"Na přípravu bych si představoval víc času, prioritní pro mě ale byl úterní ligový zápas v Šaľe. Minimálně standardní čtyři hodiny přípravy ale byly. A to nepočítám sledování jejich zápasů v Lize mistryň."

Pro Olomouc je účast věhlasného soupeře, jehož renomé Krejčíř přirovnal k londýnské Chelsea ve fotbale, historickou událostí. I proto se zápas hraje ve větší univerzitní hale, fanoušci se sjedou z celé Moravy.

"Vidět tři nejlepší hráčky světa, to tady ještě nebylo a dlouho nebude. Holky sice mají i obavy z vysoké úrovně soupeře, ale zahrát se proti takovým hráčkám se v našich podmínkách mnohokrát nepodaří," uvažuje kouč.

PODÍVEJTE SE, CO PŘEDVÁDĚLA ANJA ANDERSENOVÁ JAKO HRÁČKA

"Uvidíme, jak to bude na ně působit, ale myslím, že dnešní mladá generace je hodně sebevědomá." S jakou taktikou do zápasu půjde? "Současná pravidla házené příliš neumožňují zpomalovat hru. Půjde o to obstát v defenzivě, abychom se dostali i do útoků proti nepostavené obraně, ta především soupeře zdobí," uvědomuje si Lubomír Krejčíř.

Úřadující české mistryně v posledních týdnech hledají formu z počátku sezony. "Ta se však nedá udržet po celých deset měsíců. Ale nemyslím si, že jsme úplně dole. Už se dostáváme na vzestupnou část křivky, je jen otázka, jak sneseme tuto sérii," poznamenal kouč.

Pohár nám může pomoci, chceme si jej užít, říká spojka Hejtmánková

 Na lepšího soupeře ještě žádná házenkářka Olomouce nenarazila. Přesto jdou hráčky Zory do prvního osmifinále Poháru vítězů proti FCK Kodaň se vztyčenou hlavou. "Chceme si to užít. A ostudu snad neuděláme," věří zkušená spojka Hanaček Veronika Hejtmánková.

Nastoupíte proti skutečně elitnímu týmu. Dá se na takového soupeře vůbec něco vymyslet?
Jednoduché to opravdu není. Když se podíváte na soupisku Kodaně, tak se vámzamotá hlava. Co jméno, to pojem. Malou výhodou je, že nás soupeř nezná. Pár našich fintiček by na něj mohlo platit. Třeba ty, které nám už nevycházejí v lize, protože je už soupeřky znají.

Takže jdete do zápasu s plánem Kodaň zaskočit a vyhrát?
To by bylo hodně odvážné. Hlavně chceme pobavit diváky, kterých zřejmě přijde hodně. Ale určitě si nejdeme sednout do hlediště. Dresy si oblékneme, pak nastoupíme a uvidíme. (usměje se)

V lize se vám v současné době nedaří. Jak poslední horší výkony ovlivní pohárový zápas?
Musím uznat, že v pohodě nejsme. Výsledky potvrzují, že nemáme optimální formu. Ale pohár je něco jiného. Navíc, když hrajeme proti soupeři, se kterým nemáme co ztratit. Třeba nám právě utkání s Kodaní pomůže. Pokud podáme dobrý výkon a odehrajeme slušný zápas, může nás to nakopnout. Pak se zlepší i výkony v domácí soutěži.

Berete duel s dánským soupeřem jako osobní vrchol v klubové házené?
Vy mi dáváte. To vypadá, jako kdybych šla do důchodu. (rozesměje se) Proti silnějšímu soupeři jsme opravdu ještě nehrály. Ale přesto to jako klubový vrchol neberu. Tím je náš postup do osmifinále. V pohárové Evropě jsme už teď udělaly slušný výsledek. Nejen pro olomouckou, ale celou českou házenou. A třeba ještě nekončíme.

Opravdu myslíte na postup do čtvrtfinále?
Tak bych to neřekla. Všechny si uvědomujeme, že na silnějšího soupeře jsme snad ani narazit nemohly. Ale přece nepůjdeme na hřiště s tím, že je zápas dopředu prohraný. Budeme se zkrátka rvát o dobrý výsledek.

DAVID ŠEVČÍKNajdete na iDNES.czmobilní verze