Házenkářky v kvalifikaci MS smetly i Bulharsko a jsou blízko postupu

Česká reprezentantka Kristýna Salčáková při střelbě | foto: MF DNES

4 2010
Další střelecký koncert předvedly české házenkářky v kvalifikaci o postup na světový šampionát 2011 v Brazílii. V italském Oderzu rozstřílely Bulharsko 44:20 a před nedělním závěrečným duelem proti Litvě jsou blízko první příčce ve skupině a účasti v červnovém play-off.

Ve druhém nedělním střetnutí porazil domácí tým Litvu 24:23 a udržel si teoretickou naději na postup. Češkám však stačí remíza nebo i porážka za předpokladu, že Itálie porazí Bulharsko a nedokáže stáhnout propastný rozdíl v počtu nastřílených a inkasovaných gólů, v němž domácí výběr ztrácí na Česky 55 branek.

Bulharky na úvod kvalifikační skupiny prohrály s Litvou a sobotní duel byl pro ně poslední možností udržet postupové šance. Jejich naděje ale trvala
jen patnáct minut do stavu 8:8. Už v poločase vedly Češky o deset gólů a snaživého soupeře zlomily definitivně po přestávce, kdy palubovku zcela ovládly.

Trenér Jan Bašný byl s výkonem týmu znovu spokojen. "Bulharky zkraje utkání sice kousaly a chvíli udržely vyrovnaný stav. Pak jsme však zvýšili agresivitu v obraně a zbytek zápasu byl již podobný tomu pátečnímu, takže
jsme mohli rozložit síly mezi všechny hráčky," řekl kouč a pochvaloval si,
že český celek má ideální výchozí pozici pro nedělní závěr miniturnaje.

Litevky však pokládá za nejkvalitnějšího soupeře. "Některé hráčky hrají v Německu a my jsme s nimi v posledním vzájemném utkání prohráli. Dnes ale
udělaly s Itálií velké množství technických chyb, a tak je naše situace výrazně lepší," pochvaloval si Bašný.

Kvalifikace MS v házené žen - 4. skupina

Česko - Bulharsko 44:20 (22:12)
Sestava a branky Česka:
Satrapová, Ajglová - Zámorská 4, Keclíková 1, Luzumová 2, Poznarová 9/4, Salčáková 4, Růčková 3, Černá 3, Vítková 5, Hrbková 5, Martinková 4, Štěrbová 3, Crhová 1. Rozhodčí: Hatipoglu, Simsek (oba Tur.). Sedmimetrové hody: 5/4 - 2/2. Vyloučení: 2:5. Diváci: 200.

Další utkání: Itálie - Litva 24:23 (13:13).