Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Hádanka z Turecka má být novou hvězdou NBA, v draftu předčí i Veselého

Enes Kanter na Hoop Summitu 2010 | foto: Profimedia.cz

14 2011
Jan Veselý by se v letošním draftu zámořské basketbalové NBA měl nepochybně vejít do desátého místa. Nejvýše postaveným Evropanem však zřejmě nebude. Ještě před ním bude podle všeho vybrán turecký dlouhán Enes Kanter - navzdory všem otazníkům, které jej obklopují.

Největší hádankou je Kanterova adaptace na styl NBA. Napovědět měly jeho výkony na univerzitě v Kentucky. Jenže za ni nakonec vůbec nenastoupil. Mohla za to jeho předchozí smlouva s Fenerbahce Istanbul. Vedení NCAA mu kvůli ní zakázalo hrát. Nadějný turecký basketbalista tak musel sledovat zápasy jen z lavičky, když formálně plnil funkci asistenta trenéra.

Kantera obklopují také spekulace o jeho věku. Oficiálně se narodil v roce 1992, různé zdroje však uvádějí, že ve skutečnosti je až o tři roky starší. Toto podezření se nikomu nepodařilo potvrdit, tím spíš, že místem Kanterova narození je švýcarský Curych, kde by se rodný list falšoval jen velice těžko.

Facebook

Sportovní stránky iDNES.cz jsou nově na Facebooku, staňte se fanoušky.

Čím to tedy je, že navzdory těmto okolnostem se Kanter pohybuje v draftových prognózách tak vysoko? Odpovědí jsou samozřejmě jeho basketbalové schopnosti.

Svůj americký věhlas nezískal ani tak debutem v Eurolize, v níž se představil už jako šestnáctiletý, jako spíš na loňském Hoop Summit Campu. Zápasu nejvýraznějších náctiletých nadějí dominoval, když zazářil 34 body a 14 doskoky.

Devatenáctiletý Turek měří dva metry a deset centimetrů, váží téměř sto dvacet kilo. Dokáže si udělat místo pod košem, ať už v útoku při přetlačování se soupeřovými pivoty či při doskakování.

Kanter však není typickým hromotlukem, který se dokáže prosadit jen pár metrů od koše. Disponuje také velice přesnou rukou, je schopný skórovat ze střední i delší vzdálenosti. To z něj dělá noční můru pro obránce.

Na obranné polovině má však sám Kanter problémy. Často působí až nezúčastněným dojmem a podle zámořských skautů mu chybí základní návyky. V případě stávky, která ohrožuje NBA, by navíc byl druhou sezonu za sebou bez basketbalu, což by se zcela určitě podepsalo na jeho vývoji.

Určovat Kanterovu pozici na draftu se dá jen velice těžko. Může být vybrán klidně jako druhý, zároveň i "propadnout" někam k osmému místu. V první desítce by se však měl objevit určitě.

Nejvíc předpovědí směřuje k tomu, že Kantera si jako čtvrtého v pořadí vyberou Cleveland Cavaliers, kteří už tureckého basketbalistu testovali. Už za pár dní, 23. června, kdy se draft bude konat, se však toho může ještě hodně změnit. Kde na konec Pan Záhada zakotví?

Autor:

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze