Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Enge a Janiš dojeli v Mostě třetí

5 2001
Most - Drobná závada amerického stroje Panoz LMP 1 Roadster připravila Tomáše Engeho a Jaroslava Janiše o druhé místo v mosteckém závodě evropské série Le Mans. Zvítězila posádka zkušených borců Stefana Johanssona a Patricka Lemariého se speciálem Audi R8. Úvod závodu na 165 minut byl napínavý jako nějaký sprint, neboť Tomáš Enge udatně bojoval s Lemariém, což nikdo nečekal, ani sám český pilot. „Netušil jsem, že to bude takové závodění. V tréninku jsme na audi ztráceli dvě vteřiny,“ řekl Enge, kterého Janiš vystřídal po přibližně padesáti minutách.
Podívejte se na video

Závod sledovalo třicet tisíc diváků, za celý víkend přišlo bezmála šedesát tisíc návštěvníků.

Problém s aerodynamikou
„Brzy jsem zjistil, že s autem není něco v pořádku, hlavně v zatáčkách se chovalo divně. Řekl jsem to rádiem inženýrovi v boxech a ten mě povolal do depa,“ líčí Janiš zárodek problému.

Mechanici v boxech zjistili, že se uvolnil difuzor aerodynamická součást podvozku, která usměrňuje proudění vzduchu pod vozem. „Výměna by trvala moc dlouho, tak mechanici difuzor prostě vyndali,“ uvedl Janiš.

Ztráta pěti kol
Posádka ztratila zastávkou v boxech pět kol. propadla se v pořadí a se stíháním ztráty to nebylo jen tak. „Bez difuzoru se auto chovalo mnohem hůř, hlavně v zatáčkách,“ poznamenal Janiš.

Jeho kolega, který jej na poslední část závodu vystřídal, si už nestěžoval. „Při střídaní jsme nasadili nové gumy a auto jelo dobře, nebyl žádný problém,“ řekl Enge.

Oba piloti, stejně jako jejich manažer Antonín Charouz, byli nakonec spokojeni. „O výsledek tady nešlo, jezdci se měli hlavně předvést před domácím publikem a myslím, že se jim to povedlo,“ uvedl Charouz.

Pochvala od Dona Panoze
Do Mostu přijel samotný Don Panoz, miliardář z USA, vlastník stejnojmenného týmu a otec šampionátů American a European Le Mans Series. V černém obleku postával v boxech, kde se zrovna chystalo střídání Engeho a Janiše.

"Škoda té závady, ale to se někdy stává. Každopádně musím oba mladé Čechy  pochválit, s jedním z mých vozů jedou oprvdu báječně," řekl americký boss, pro kterého jsou závody životní slabostí. "Je to má záliba číslo jedna, nemůžu bez toho žít," dodal Donald Panoz, který si popvídal snad s každým mechanikem , kteří pečovali o vůz české dvojice.

Šťastný Johansson
Mostecký vítěz Johansson, který má za sebou závodění ve Ferrari a McLarenu formule 1 i výhru ve 24 hodin Le Mans, byl štěstím bez sebe. „Po několika nezdarech se nám konečně podařilo vyhrát, je to skvělé,“ řekl otec tří dětí, který žije střídavě v Monaku, Las Vegas a v Indianapolis.

Jeho kolega Patric Lemarié, testovač týmu BAR formule 1 a blízký přítel Jacquese Villeneuva, měl v úvodu závodu namále. V době, kdy na něj hodně tlačil Enge, udělal chybu a projel se mimo trať. „Naštěstí jsem to ustál, smyk jsem dostal kvůli štěrku na trati, který tam nanesl jeden z vozů porsche,“ řekl Lemarié, který s vozem BAR najel za tři roky osmnáct tisíc kilometrů.

„Testování je dobrá práce, navíc v takovém týmu jako je BAR, ale závodění je závodění,“ poznamenal Lemarié.

Ačkoli se očekávalo, že padne rekord okruhu, nikomu se to nakonec nepodařilo.

European Le Mans Series, Most, výsledky:
1. Johansson - Lemarié, Audi R8
2. J.Gene - Pillonn, Reynard 2KQ, -4 kola
3. Enge - Janiš, Panoz LMP 1 Roadster, -6 kol
4. Mc Kellar jun. - Lambert, Saleen S7R, -11 kol
5. Youles - Liddell, Porsche 911 GT3 RS, - 15 kol
6. Hayden - Earl, Porsche GT3 RS, -16 kol

Vůz Audi R8, momentálně pilotovaný Patrickem Lemariém, vyhrál závod Evropské série Le Mans v Mostě. Druhým jezdcem byl Stefan Johansson.

Jaroslav Janiš uhání rovinkou mosteckého okruhu s vozem Panoz.

Jaroslav Janiš přijíždí do boxů, aby jej vytřídal Tomáš Enge

Tomáš Enge projíždí s Panozem LMP1 Roadster v Mostě zatáčku zvanou vracečka. Srpen 2001.

Tomáš Enge (červený vůz) stíhá Patricka Lemariého na audi. Oba se chystaji předjet soupeře o kolo

Tomáš Enge projíždí cílem srpnového závodu evropské série Le Mans v Mostě. Řídí americký stroj Panoz.

Tomáš Enge s vozem Panoz při závodě European Le Mans Series předloni v Mostě.

Tomáš Enge čeká na příjezd Jaroslava Janiše

Patrick Lemarié a Tomáš Enge se svými silnými prototypy se proplétají mezi slabšími vozy série Le Mans v Mostě, známém také svou kulisou industriální krajiny

Nejlepší kamarád Jacquese Villeneuva Patrick Lemarié v Mostě

Stupně vítězů závodu Le Mans v Mostě uprostřed vítězové Stefan Johansson - Patrick Lemarié, vpravo třetí Enge s Janišem. Zcela vlevo stojí bratr testovače Williamsu Marca Geného Jordi. Srpen 2001.

Stupně vítězů závodu Le Mans v Mostě uprostřed vítězové Stefan Johansson - Patrick Lemarié, vpravo třetí Enge s Janišem. Zcela vlevo stojí bratr testovače Williamsu Marca Geného Jordi.

Patrick Lemarié, nejlepší kamarád Jacquese Villeneuva a testovač týmu BAR, opuští kokpit Audi R8, ve kterém jej vystřídal expilot Ferrari a Mclarenu Stefan Johansson

Jedním z privátních týmů, které by mohly nasazovat speciály Audi R8 v roce 2003, je i stáj expilota F1 Stefana Johanssona. Švéd jej představil i loni v Mostě - na snímku sedí v kokpitu, ze kterého po vystřídání vyskakuje Patrick Lemarié.

Vítěz mosteckého závodu ELMS Stefan Johansson, který jezdil formuli 1 za stáje McLaren či Ferrari, se raduje po projetí cílem.

Stefan Johansson se chystá k jízdě

Dva Češi v americkém monstru Panoz: vlevo Enge, vpravo Janiš. European Le Mans, srpen Most.

Start závodu European Le Mans v Mostě: Patrick Lemarié, Tomáš Enge, Jordi Gené...

Start závodu European Le Mans v Mostě: Patrick Lemarié, Tomáš Enge, Jordi Gené..., projíždějí retardérem v srpnu 2001.

Patrick Lemarié najíždí s Audi R8 do předposlední zatáčky okruhu, v pozadí jede Tomáš Enge

Dva Češi, kteří jsou ve formuli 1. Tomáš Enge (vlevo) jako závodník a Jaroslav Janiš jako testovací jezdec, oba ve stáji Prost Acer.

Zákulisí závodů zpestřovaly i v Mostě hezké dívky

Expilot F1 Švéd Stefan Johansson, který loni vyhrál závod European Le Mans v Mostě, skončil v Sebringu s Audi R8 týmu Champion druhý.

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze