Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Drahotová před čínskou výzvou: Jen smog jsme tu nasimulovat neuměli

Anežka Drahotová na mítinku Zlatá tretra. | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

11 2015
Jeden primát už má. Zatímco drtivá většina českých atletů zamíří do Pekingu, kde v sobotu 22. srpna začne mistrovství světa, až v následujících dnech, chodkyně Anežka Drahotová odletěla s trenérem Ivem Pitákem do Asie v pondělí.

„Důvod je jediný: důkladná aklimatizace,“ pravila před odletem majitelka bronzu z loňského ME v Curychu, která nedávno oslavila dvacáté narozeniny.

Už jste někdy cestovala tak daleko?
Loni v květnu jsem závodila v čínském Tchaj-cchangu. To je zatím jediná zkušenost s tak dlouhou cestou, když nepočítám juniorské mistrovství světa v americkém Eugene o dva měsíce později. Můj závod je 28. srpna, ale s trenérem jsme nechtěli ponechat nic náhodě. Dala jsem na něj.

Jaká je jeho zkušenost?
Teď vlastně jen okopíroval, co před mistrovstvím světa v Ósace podnikl se svojí svěřenkyní a nyní manželkou Barborou, dříve Dibelkovou. Ona pak došla dvacátá, ale nezapomeňte, že to bylo sedm měsíců po narození jejich syna Matěje. Proto to byl velmi dobrý výsledek.

Pokud jde o aklimatizaci, co je jednodušší? Cesta na východ, anebo na západ?
Myslím, že na západ. Nevím, proč to tak je, mně ale vyhovovala víc. V Eugene jsem nebyla tak dlouho předem, přesto jsem si na časový posun zvykla mnohem rychleji a pak získala zlato. Ale teď by mi těch osmnáct nebo sedmnáct dní mělo stačit.

Anežka Drahotová na mítinku Zlatá tretra.
Anežka Drahotová na mítinku Zlatá tretra.

Závod v Pekingu bude specifický i kvůli vysoké vlhkosti a smogu. S tím počítáte?
Jsem zvědavá, bude to jiné prostředí i klima. Kvůli smogu zprvu nebudeme v Pekingu, ale v japonské Cukubě. Do Pekingu se přesuneme tři nebo čtyři dny před závodem.

Jak jste se v přípravě vyrovnala s vedry, která nyní v Česku panují?
Počasí určitě nebylo pro trénink nejpříjemnější, ale nic jiného nezbývalo, navíc nás něco podobného čeká v Číně. Jen smog jsme tu nasimulovat neuměli.

Ve sbírce máte bronz z loňského mistrovství Evropy v Curychu. O rok dříve, v osmnácti, jste byla sedmá na mistrovství světa v Moskvě. Jak velký je krok z Evropy do světa?
Myslím, že hodně velký. V naší disciplíně jsou nejlepší ruské soupeřky, ale teď přibudou chodkyně z Číny, Mexika a dalších zemí. Nechci říkat, že si medaile z Curychu nepovažuju, ale uspět na mistrovství světa má mnohem větší váhu. Bude to ovšem hodně těžké.

O medailových cílech nehovoříte ráda, ale přesto - troufla byste si na šampionátu na stupně vítězů?
Touha po medaili je vždycky. Neříkám, že ji tam musím získat, ale ráda bych se o ni poprala. A když ne, elitní osmička je pořád velmi prestižní umístění.

Česká chodkyně Anežka Drahotová skončila na mistrovství světa v Moskvě sedmá.

Česká chodkyně Anežka Drahotová skončila na mistrovství světa v Moskvě sedmá.

Zmínila jste ruské soupeřky, ale ruská chůze má mít v Pekingu po nedávných událostech týkajících se dopingu údajně jediného zástupce. Jak to vnímáte?
Tohle jde zcela mimo mě, startovní listiny nezkoumám a nijak to neřeším. Do závodu jdu s tím, že budu soupeřit se všemi, kdo se postaví na start. Sleduju především sebe, chci být připravená na sto procent, ať tam bude, kdo tam bude. A kdo tam bude, to se teprve uvidí.

Brala byste to tak, že vám odpadnou soupeřky, nebo že na chůzi může ulpět jistá špína?
Neplatí žádná z těchto možností. Soustředím se na závod a počítám, že soupeřky budou kvalitní jako vždy.

V kolika letech se může chodkyně dostat na vrchol výkonnosti?
Tak kolem čtyřiadvaceti, i když to u každého může být jiné a teprve uvidím, jestli se ještě budu zlepšovat. Doufám ale, že ano.

Po nedávném stříbru z ME do 23 let jste totiž řekla, že po olympiádě v Riu byste se chtěla prosadit na nějaký šampionát v běhu nebo cyklistice, v nichž máte rezervy. Nebyla by to škoda?
To byl takový nápad, který nosím v hlavě. Vyplývá z toho, že chůze je náročná, třeba budu mít po olympiádě náladu na něco jiného. Neříkám, že to tak musí být napořád, ale je to pravděpodobné.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze