Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Otázky v dopingové kauze. Vyloučí ruské atlety? Bude bojkot?

Richard Pound. Šéf nezávislé komise, která vyšetřuje dopingový případ ruských sportovců. | foto: Reuters

12 2015
Dopingový skandál propukl a sportovní svět napjatě čeká, co bude dál. Kam až dopingová podezření sahají? Přijdou ruští atleti o Rio? Přinášíme odpovědi na klíčové otázky ohledně aféry.

V pátek čeká světový sport důležitý den. Mezinárodní atletická federace (IAAF) na svém narychlo svolaném mítinku rozhodne o osudu Rusů, kteří čelí podezření ze systematického dopingu. Co čekat ve vývoji kauzy?

1.Přijdou skutečně ruští atleti o olympiádu v Riu?

Pravděpodobně ne. I Dick Pound, šéf vyšetřovací komise Světové antidopingové agentury (WADA), prohlásil, že se Rusko může suspendaci z atletických soutěží vyhnout, projeví-li snahu o okamžité reformy. Dá se však čekat, že aspoň nějaký trest Rusy postihne. Může jít třeba o dočasnou suspendaci z IAAF, do olympiády v Riu je přece jen ještě devět měsíců čas.

„Já považuju vyloučení z her za zhovadilost,“ řekl šéftrenér českých atletů Tomáš Dvořák. Pokud by k němu však došlo, může mít nebývalé následky. Šéf britských atletů Ed Warner pro Telegraph uvedl, že vyloučení Rusů by mohlo vést k bojkotu „ve stylu studené války“. Domnívá se, že na protest by mohli olympiádu vedle Ruska vynechat i jeho spojenci.

2.Jaká bude reakce ruské strany na závažná obvinění?

Dosavadní hlasy z Ruska byly nejednotné. Část obvinění popírala a tvrdila, že jde jen o doporučení bez jasných důkazů, jiní se káli a slibovali kooperaci s antidopingovým hnutím.

Podobný signál ve středu pozdě večer vyslal i ruský prezident Vladimir Putin. „Proti dopingu musíme bojovat. Bude nezbytné zahájit vlastní vyšetřování a zjistit, kdo nese osobní zodpovědnost,“ řekl.

3.Jaký bude rozsah celého skandálu?

Zřejmě poroste stále dál, však také v souvislosti s Ruskem mluvil Pound o pouhé „špičce ledovce“. Pondělní zpráva WADA má obsahovat jen část informací, které její komise shromáždila. A už na tiskové konferenci Pound naznačil, že další problematickou zemí může být Keňa. „Musíme rychle jednat. Naše vláda to bohužel nebere vážně,“ přiznal Kipchoge Keino, předseda keňského olympijského výboru. Problémy hrozí i Turecku, ale ani tam nemusí skandál končit.

4.Jak kauza zapůsobí na atletické sponzory?

„Lichotivá reklama to rozhodně není. Mohou existovat i takoví partneři, kteří nechtějí být spjati s dopingovou aférou takových rozměrů,“ tuší překážkář Petr Svoboda, halový mistr Evropy z roku 2011. Třeba firma Canon, jeden ze sponzorů IAAF, už vyjádřila znepokojení nad „neetickým chováním v atletickém světě“ - a věří v rychlou a zodpovědnou reakci. Podobně uvažují i další.

5.Kdo bude kvůli skandálu potrestán a jak?

Francouzské úřady vyšetřují Lamine Diacka, bývalého šéfa IAAF. Pěti ruským atletkám, čtyřem trenérům a bývalému šéfovi lékařské komise hrozí doživotní zákaz činnosti.

Další významná jména mohou brzy přibýt. Ať už z keňské atletiky, ruských struktur - či ze zcela nečekaných míst. Mezinárodní olympijský výbor připustil, že může nechat přezkoumat vzorky ze zimní olympiády v Soči 2014, až se zdokonalí technologie. Pak by aféra mohla růst ještě dál.

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze