Davis Cup patří Španělsku

11 2000
B a r c e l o n a - Po 79 letech od svého vstupu do soutěže dosáhlo Španělsko poprvé jako vítěz na Davisův pohár.
Po 79 letech od svého vstupu do soutěže dosáhlo Španělsko poprvé jako vítěz na Davisův pohár. Má nejlepší tenisty ze států, které tuto největší týmovou trofej dosud nevyhrály, a snaha jeho úspěšné generace devadesátých let byla včera oceněna: Španělsko porazilo ve finále 101. ročníku Austrálii 3:1. Poslední dvouhra už byla zbytečná a odpadla. "Campeones, campeones," vzývali diváci nové šampiony, mezi nimiž zazářil dvacetiletý Juan Carlos Ferrero, který vyhrál oba své singly včetně rozhodujícího proti o rok mladšímu Hewittovi, světovému hráči číslo sedm. Po téměř čtyřech hodinách boje proměnil Ferrero, světová dvanáctka, až čtvrtý mečbol ve čtvrtém setu při Hewittově podání. Předtím sice netypický Španěl se silným returnem a celodvorcovým tenisem servíroval na vítězství, ale nervově to nezvládl a musel na třetí bod počkat. Po mečbolu se spoluhráči na Ferrera vrhli, váleli se po něm, nosili ho na ramenou. Ferrerovi pak potřásli rukou španělský král Juan Carlos i královna Sofia. Ti také předali svým tenistům slavnou Ensaladeru, jak se španělsky řekne poháru, Salátové míse. "Bude mi trvat pár týdnů, než si uvědomím, co jsme dokázali," řekl rozechvělý Ferrero. "Konečně jsme přepsali dějiny. Ale musím se poklonit Austrálii, která ve zdejším pekle udržela nervy," dodal Španěl Corretja, který k triumfu přispěl vítězstvím ve čtyřhře po boku málo známého, avšak nejlepšího hráče na kurtě Balcellse, který si jako jediný neprohrál podání. V Davis Cupu už od roku 1978 platí, že kdo při finále vyhraje debl, získá trofej. Bouřlivé publikum po tři dny tak řádilo, že je rozhodčí každou chvíli musel napomínat: "Silencio, por favor, Ticho, prosím." "Španělé byli příliš dobří," přiznal nehrající kapitán poražených obhájců trofeje John Newcombe. Španělsko se s Austrálií předtím utkalo třikrát - v roce 1922 a ve finále ročníků 1965 a 1967, ale pokaždé prohrálo. Ona dvě finále byla pro Španělsko v Daviově poháru dosud jedinými.

Výsledky: A. Costa - Hewitt 6:3, 1:6, 6:2, 4:6, 4:6, Ferrero - Rafter 6:7 (4:7), 7:6 (7:2), 6:2, 3:1, Rafter vzdal pro křeče, Corretja, Balcells - Woodforde, Stolle 6:4, 6:4, 6:4, Ferrero - Hewitt 6:2, 7:6 (7:5), 4:6, 6:4.

Témata: Výsledky Tenis