Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český servis Nizozemce neděsil

Novák vybírá servis - Novák přijímá servis, přihlíží libero Smolka | foto: Alexandr SatinskýMF DNES

9 2001
Ostrava - (Od spolupracovníka iDNES) - První, ale vcelku zaslouženou prohru si na evropském šampionátu volejbalistů v Ostravě připsali ve svém druhém zápase v turnaji čeští reprezentanti. S výjimkou třetího setu zaostávali za Nizozemci v obraně a především na servisu, když témeř celá třetina zkažených podání znamenala bezpracný bod pro soupeře.

"Dnes jsme prohráli s jednoznačně lepším týmem, který podle naší statistiky během prvních dvou setů udělal jen dvě chyby! Sám nizozemský kouč Bert Goedkopp uvedl, že jeho tým hrál nejlépe, jak mohl, s čímž nelze než souhlasit," neměl o příčínách úvodní šampionátové prohry pochyby trenér Zdeněk Haník. "V útoku hráli až příliš rychle, čímž jsme nestíhali formovat účinnou obranu a navíc jsme se nedostali ani do servisu. Navíc hráči podle mě příliš utkání nezvládli ani psychicky."

Slova reprezentačního kouče jen potvrdil blokař Přemysl Kubala, jemuž se jako jednomu z mála v českém týmu servis dařil alespoň průměrně. "Bylo to těžké, s Jirkou Novákem a Kubou Novotným jsme zvyklí na tvrdý útočný skákaný servis, ale většinu zápasu jsme na něj šli ve chvíli, kdy před námi zkazili tutéž herní činnost jeden až dva spoluhráči, kteří obvykle nemají až tak razantní podání a chyba je v jejich případě méně pravděpodobná. Možná to nechtělo riskovat všechny servisy, ale dostat se alespoň na chvilku do hry. Takhle jsme skoro každý druhý servis odevzdali..."

Na podání se nedařilo ani tradičnímu "bomberovi" Martinu Léblovi, který tak většinu zápasu podával z místa a ke svým oblíbeným dělovkám se dostal až v záveru utkání. "Servis nám dnes vůbec nevyšel, mě nevyjímaje, proto jsem raději ustoupil od skákaných podání a snažil se Nizozemce trochu vyvést z rytmu. Částečně se to povedlo ve třetím setu, ale na zvrat to nestačilo."

Změnit strategii riskantních podání však trenér Haník i přes dnešní prohru odmítá. "Tenhle tým je na útočném podání postavený, kvůli jednomu neúspěchu v náročném turnaji přece nebudeme měnit dlouhodobou strategii. Tvrdý servis je v dnešním volejbale základ, povolit v jeho intenzitě a čekat na chyby protivníka by možná přineslo úspěch proti průměrným Slovincům, určitě by však nestačilo na omlazené, leč stále ke světové špičce náležící Nizozemce."

Před úterním volným dnem potřebují čeští hráči k zachování semifinálové naděje porazit v pondělí Bulharsko a domácí tým si dobře uvědomuje, že další zaváhání bude osudné. "Teď musíme třikrát vyhrát, nemůžeme  se spoléhat, že Nizozemci někde nečekaně ztratí. Rusové jsou velkými favority, ale kdyby o postupu rozhodoval náš poslední zápas s nimi, s podporou výborných fanoušků se o to pokusíme!"

Čtěte o průběhu utkání
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze