Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Český atletický tým odletěl do Lisabonu

7 2001
P r a h a - Blesky fotoaparátů, vrčení kamer, zvídavé otázky žurnalistů. Členové českého atletického týmu si při odletu na halové mistrovství světa v Lisabonu na nezájem médií stěžovat nemohli. "Bojím se, nejradši bych utekl. Moje přítelkyně už to udělala," ulevil si při pohledu na takový šrumec sprinterský objev Radek Zachoval. I vedoucímu výpravy Františku Fojtovi scházel pověstný klid. "Všichni jsou v pořádku, ale já ne. Vzal jsem si špatný pas. Mám doma tři a sáhnul jsem po tom československém. Dcera mi teď jela pro správný," vysvětloval sekretář Českého atletického svazu a trnul, jestli stihne letecký spoj. Prohlédněte si videonahrávku z letiště.

Největší česká medailová naděje se jmenuje Roman Šebrle. Přišel skromně, humbuk kolem své osoby řešil s přehledem, ale přece jen přiznal: "Trochu nervozní jsem. Mám velké ambice, nemyslím si však, že by mě měly svazovat. Hlavně si chci dobře zazávodit, těším se jako malé dítě na hračky, což je dobré znamení."  

Půlkařka Helena Fuchsová už je zvyklá na ledaccos, podobných odletů absolvovala nepočítaně, ale ani jí se známé šimrání kolem žaludku nevyhnulo. "V posledních dnech nějak nemůžu usnout, že bych cítila nějakou fazonku?" ptala se s úsměvem. Je výborně připravená a sama nezastírá, že si do Porugalska jede pro medaili. "Pojistila jsem si jí, vezu si talismany pro štěstí. V neděli jsem se byla ještě proběhnout u rodičů v Plané nad Lužnicí a z lesa jsem si přinesla smrkové větvičky a kamínek," přiznala.

Jak vidno, v bagáži atletů se najde leccos. Mílařka Andrea Šuldesová si dokonce přinesla výsledek svého kulinářského umění. "Pro Lukáše Vydru jsem upekla závin. Jaký? Jablkový, ten má rád," prozradila běžkyně z Břeclavi. "No jo, štrůdl," olízl se osmistovkař Lukáš Vydra. "To je takový rituál. Vždycky, když někam letíme, Andrea napeče něco sladkého. Pak si v letadle dáváme, protože tamní zákusky většinou nejsou k jídlu."

Tyčkařka Pavla Hamáčková sledovala celé hemžení se shovívavým úsměvem. "Já jsem v pohodě, po těch samotářských výletech na mítinky se o mě konečně někdo postará. Nemusím se nervovat, jestli jsem nezapomněla pas, kdy to vlastně letí, dokonce mi odnesou tyče..." 

V posledních závodech pravidelně překonává 440 centimetrů, výrazný "úlet" se jí však nepodařil. "Je to o psychice, stále opakuji stejnou chybu a neuvědomuji si jí. Zase se mi ale podařilo vylepšit jiné věci, proto skáču tak stabilně," podotkla Pavla Hamáčková. Stres se jí v posledních dnech úspěšně vyhýbá, udržuje si nadhled. "Je úžasné, jak jediný závod ovlivní život člověka na minimálně půl roku," zafilozofovala si.                            

Zato Radek Zachoval si o klidu může nechat jenom zdát. Dvoustovkař, od něhož se v Lisabonu čekají velké věci, jede na svou první velkou akci. "Hrozné, navíc jsme se dostali cestou na letiště do dopravní zácpy. Samý stres. Snad se z toho vyspím a trochu se uklidním. Jenomže před závodem nervozita stejně zase přijde," kroutil s úsměvem hlavou odspěchal za svou přítelkyní, která sebrala odvahu a vydala se napospas smečce fotografů.

Tyčkař Štěpán Janáček se spokojeně usmíval. Měl proč, do nominace se dostal deset minut po dvanácté. "Zázrak! Vůbec jsem si netroufl doufat. Chtěl bych poděkovat vedení svazu, pánům z IAAF. Všem," radoval se. Štěstěna mu v posledních dnech přeje, navíc zamířil do města, na které má skvělé vzpomínky. "V Lisabonu se mi podařilo splnit limit na olympijské hry, kam jsem byl také nominován dodatečně. Už jednou mi přinesl úspěch, mohlo by to vyjít zas," zasnil se svěřenec trenéra Patery.

Kormidelníci české atletiky řešili zcela opačné problémy. Sekretář ČAS František Fojt stále čekal na svůj pas a ještě se stihl zmínit o další pikantérii. "Zatím nevím, kde budeme v Lisabonu bydlet. Sice nám od IAAF přišel fax se jménem hotelu, jenomže byl určen Slovákům. Tak jsem ho poslal na Slovensko a čekám na ten správný."

Šéftrenér Václav Fišer jako vždy nešetřil rozšafností a hodnotil šance svých oveček. "Snad nám nějaká medaile spadne. Máme dva jednoznačné kandidáty - Romana Šebrleho a Helenu Fuchsovou, stačí se podívat do světových tabulek. A ve druhém sledu těsně pod stupni vítězů jsou Zachoval, Hamáčková, Menc, Janáček... Nejtěžší pozici mají Vydra a Šuldesová, ale u běžců je možné všechno. Celý tým má na dobré umístění. Kdybychom získali zlatou a bronzovou? Byl bych moc, moc spokojen."

Helena Fuchsová čeká se zavazadly na odlet. Čas si krátila i čtením novin.

Tyčkařka Pavla Hamáčková se ujišťovala jestli má nezbytný pas

Tyčkař Štěpán Janáček si nese vak s tyčemi

Štěpán Janáček už zase nosí na závody tyče. Po zdravotní pauze může opět skákat.

Nejmohutnější člen výpravy koulař Miroslav Menc se u odbavení usmíval

Vícebojař Roman Šebrle odpovídá před odletem na otázky novinářů

Sprintera Radka Zachovala doprovázela na letiště přítelkyně

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze