Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Německý biatlonista Graf namířil zbraň proti sobě. Nikdo na něj nemá

8 2013
Neuvěřitelné minely se v sobotním závodě Světového poháru v Oberhofu dopustil německý biatlonista Florian Graf. Na střelnici si počínal jako začátečník, když v totálním zkratu obrátil hlaveň proti sobě, a dokonce do ní foukl, čímž se před zraky přímých i televizních diváků vystavil velkému riziku.

"Měl jsem na hlavni kapky vody a neviděl jsem nic," vysvětlil čtyřiadvacetiletý Graf, mistr Evropy ve štafetě. V tu chvíli sice neměl prst na spoušti, ale kdyby zbraň náhodou vystřelila, byl by teď s největší pravděpodobností mrtvý. To se naštěstí nestalo a Němec doběhl se dvěma střeleckými chybami do cíle jako třicátý.

"Je to moje chyba, v té rychlosti jsem to udělal automaticky, bylo to tak trochu zatmění," kál se Graf později. "Je mi to strašně líto," dodal.

To mu však nebylo nic platné a vedení závodu jej dodatečně diskvalifikovalo s tím, že mu zakázalo start i v nedělním závodě. "Tady neexistuje slitování," prohlásil někdejší závodník a nyní televizní expert Sven Fischer. "Protože jakmile zamíříte nikoli na terče, ale na číkoli tělo, je to jasná diskvalifikace," připomněl.

K dosud poslednímu významnému porušení pravidel bezpečnosti došlo v roce 2009 na mistrovství světa v Jižní Koreji.

"Tam se provinila Němka Andrea Henkelová, když před stíhacím závodem v místnosti pro simulování střelby měla nevědomky v komoře náboj, kterým prostřelila dvě sádrokartonové stěny. Naštěstí tam nikdo nebyl, ale Henkelovou diskvalifikovali. Což ji muselo mrzet, protože do stíhacího závodu by po sprintu vyrážela ze šestého místa," líčí biatlonový expert Tomáš Hermann.

K porušení pravidel dochází, jednotlivé případy však vyvolávají spíše úsměv. Samozřejmě ne ve tvářích samotných závodníků.

"Rovněž v Oberhofu před několika lety snad poprvé v kariéře vedla Běloruska Darja Domračevová, pozdější medailistka z mistrovství světa a olympiády ve Vancouveru. Jenže se spletla a na položce pro střelbu vleže střílela vestoje, takže měla po závodě," přibližuje Hermann.

Chyby, jež vedly k diskvalifikaci, se nevyhnuly ani českým závodníkům. A do třetice Oberhof.

"V závodě Světového poháru před dvanácti lety tam Zdeněk Vítek střílel na třetím místě," vzpomíná Hermann. "Jenže do jeho terče se trefil "soused" Sergej Rožkov z Ruska. Zdeněk v závodě pokračoval, ale byl diskvalifikovaný, protože nevystřílel všechny svoje náboje, takže potom ohrožoval bezpečnost všech kolem sebe. Ale to už jde spíše o nepozornosti, Grafův případ je opravdu ojedinělý..."

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze