Berdych nadějně rozehrané finále v Oeiras k triumfu nedotáhl

Tomáš Berdych při servisu | foto: Reuters

4 2014
Po úvodním setu finálového souboje mužů na Portugal Open se zdálo, že o vítězi nebude pochyb. Nejvýše nasazený hráč Tomáš Berdych nepovolil soupeři ani hru a měl namířeno za svým desátým titulem na okruhu ATP. Jenže český tenista třetí letošní finálovou účast v další triumf neproměnil: Argentinci Carlosi Berlocqovi podlehl 6:0, 5:7 a 1:6.

Šestý tenista světového žebříčku, jenž se rozhodl v Portugalsku nastoupit až minulý týden a přijal od pořadatelů divokou kartu, nadělil v prvním setu za 28 minut soupeři kanára, i když ani on nebyl při svém podání suverénní a dvakrát musel jít přes shodu. V úvodu druhé sady už servis neudržel, a přestože manko dokázal smazat, utkání k vítězství nedotáhl.

Nejdřív Nováček, teď Berdych

Tomáš Berdych se stal druhým českým neúspěšným finalistou Portugal Open. Před ním v pětadvacetileté historii Portugal Open neuspěl dvakrát Karel Nováček, který v boji o titul prohrál v letech 1991 a 1993.

Berlocq, jenž dosud s Berdychem všechna tři vzájemná utkání prohrál, prolomil osmadvacetiletému soupeři podání ještě dvakrát a druhou sadu získal. Ve třetí to pak dokonce vypadalo, že duel skončí dalším kanárem, tentokrát pro českého tenistu, nakonec ale Berdych game získal. V šesté hře se prosadil při podání argentinského tenisty, vzápětí ale posedmé v utkání přišel o svůj servis a 22. finále v kariéře prohrál.

"První set vypadal snadno, ale úplně neodrážel dění na kurtu. Carlos ukázal, že je velký bojovník. Zcela změnil svoji hru a našel cestu k výhře," citoval Berdycha web ATP Tour. "Necítil jsem se v první sadě tak špatně, že bych měl prohrát 0:6, ale ukázal jsem svoji mentální sílu a jsem na sebe moc pyšný," prohlásil Berlocq.

Letos Berdych získal titul na turnaji v Rotterdamu a byl ve finále v Dubaji. Na antuce se naposledy radoval z triumfu před pěti lety v Mnichově. "Antuka je pomalá a je na ní mnoho výborných hráčů. Když není kurt perfektně připravený, tak je obtížnější na ní uspět. Je to povrch, který je pro moji hru složitější," podotkl ještě Berdych.