Bauer: Jsem blázen. A nechci se prodávat

  7:13
Jak by Lukáš Bauer třemi slovy charakterizoval sám sebe? "Blázen, blázen, blázen," povídá. Vždyť kdo by se takhle honil po loukách?" Stejně tak byste se ho mohli zeptat: Kdo by tak lehce odmítal statisíce, možná i miliony? Na prahu třicítky potkal stříbrný olympijský medailista možná životní formu. V závodech Světového poháru obsadil postupně druhé, první a čtvrté místo. Je nespornou českou jedničkou v běhu na lyžích.

Lukáš Bauer | foto: MF DNES

Přesto nemá manažera, sponzory si shání sám. Jeho tvář na vás nekouká z každého rohu. Dávám přednost tréninku, peníze si zkrátka musím vydělat na závodech," říká v klidu domova, kde doutná dříví v krbu.

Z garáže vyndá lyže, u plotu si je nasadí a rovnou od svého domu v Božím Daru vyběhne na trénink. A pak vysvětluje: "Mohl bych jet do Prahy a tam se prezentovat, hledat sponzory a objíždět média. Ale času je málo. A když nebudu mít čas na trénink, půjdu dolů. Já přitom chci pokračovat ve výsledcích. Jsem sportovec."

Nechce se prodávat jako dříve Neumannová či Valenta. Bojí se, že by jej sponzorské povinnosti zahltily. "Reklamní agentura by mě tahala od čerta k ďáblu a výsledek by byl kdovíjaký. Ne, to nechci," odmítá.

Na často rozbahněných cestách kolem Božího Daru by uživil terénní automobil. "Nějaký dovozce aut by mi ho třeba sponzorsky dal. Ovšem co pak? Vyžadoval by, abych pětkrát za zimu postával někde na autosalonu.

V létě by mu to bylo k ničemu." Nevydělá 12 milionů korun na olympijskou přípravu jako před turínskými hrami Kateřina Neumannová. Neobestírá jej ani její aureola.

Není mužem, jehož obličej vás udeří do očí. Vlastně ani nestojí o davy ctitelů. "Jsem ten, koho baví vyhrávat, ale kdo už nemusí stát na stupních vítězů." Při triumfu ve finském Kuusamu si na trati těsně před cílem plácl rukou s koučem Miroslavem Petrás
kem.

"V tu chvíli jsem byl v euforii a nejvíc si to užíval. Věděl jsem, že už mi vítězství nikdo nesebere, že jsem prodal svou i Mírovu dřinu." Zato za cílem? Nejraději by už přemýšlel o dalším závodě. Kdyby mohl.

"Jenže okamžitě se vás zmocní pohárová mašinerie," posteskne si Bauer. "Popadnou vás, nenechají ani oblíct, každý s vámi chce mluvit, rozdáváte autogramy, podepisujete dopingový protokol, řešíte, jak správně nastavit lyže fotografům, a už vás ženou na stupně vítězů. Ten mumraj nemám rád."

Znám všech 180 obyvatel

Na Božím Daru naopak panuje ospalý vesnický klid. "Kdysi jsem v létě přespával v Praze u bráchy na koleji. Od pěti ráno jsem tam slyšel auta, jak jezdí po kostkách. Tady otevřu okno a pohoda." Sto metrů od domu je pekárna, kam chodí pro čerstvé pečivo.

Ve vsi žije 180 obyvatel. "A všichni mě znají. Já je taky znám od pohledu a vím, kde bydlí. Jen na všechna jména bych si nevzpomněl, přece jen tu třetinu roku nejsem. Ale zdravím každého," popisuje Bauer.

Momenty kariéry Lukáše Bauera

První triumf
Nové Město na Moravě dne 18. ledna 2003. Bauer na volné patnáctce vyhrává jako první Čech závod Světového poháru. "Super. Paráda. Neexistuje lepší pocit než poprvé vyhrát svěťák doma."

Diskvalifikace

Psal se 21. únor 2004, když Bauer jasně dominoval klasické patnáctce ve švédské Umee. Jenže před cílem odbočil do špatné stopy, a i když se vrátil, byl diskvalifikován. "Šlo jednoznačně o moji chybu. Přišel jsem o výhru, o body i o nějaké peníze."

Konečně "velká"  medaile
Trvalo to dlouho, ale na klasické patnáctce na olympiádě v Turíně prolomil Bauer prokletí muže, jenž je sice věčným favoritem, ale z velké akce medaili ne a ne přivézt. "Už chápu, jak malá hranice odděluje medailisty od těch ostatních," říkal.

Prohrané zlato
Olympiádu pokořil, ale mistrovství světa odolává. Ačkoli letos v březnu v Sapporu při maratonu na 50 kilometrů klasicky směřoval Bauer k vítězství. "Udělal" závod, ale dojel pátý. "V posledním kopci za to všichni brali na krev, já začal hrabat, došlo mi."

Žlutý trikot
Zkraje prosince triumfoval na klasické patnáctce ve finském Kuusamu. Ve 100. závodě Světového poháru v kariéře si zároveň vybojoval trikot lídra seriálu. "Bylo vidět, že soukat se do dresu mi moc nejde."

Triumf se štafetou
Až cílová fotografie určila, že čtveřice Jakš, Bauer, Šperl a Koukal poprvé vyhrála štafetu Světového poháru. Ostatní v cíli zavalili finišmana Koukala, který těsně porazil Itala Zorziho. "Měl s námi větší problém než se Zorzim. Málem jsme ho samou radostí ušlapali," říkal Bauer.

Když kráčí na poštu, potká starší paní, od které byste nečekali, že ji zajímá lyžování. Jenže ona mu přeje: "Tak ať vám ta Tour de Ski dobře dopadne." U radnice ukazatel zase láká do běžecké stopy: "Tour Lukáše Bauera. 8 kilometrů."

Jeho běžecká trasa se vine přes kopec, až do německého Oberwiesenthalu. "V první chvíli mi připadalo divné, že by nějaký okruh pojmenovali po mně. Jsem obyčejný kluk, který si nepřipadá extra výjimečný," namítá Bauer.

Právě do nedalekého Oberwiesenthalu chodí do školky jeho syn Matyáš. Potkává tam i potomka René Sommerfeldta, špičkového německého běžce na lyžích. "Říkal jsem Matesovi: Nemůžeš bejt blbej jak táta, budeš se učit jazyky. Umí německy líp než já," líčí Bauer.

Na lednici má syn i certifikát za absolvování dětského kurzu angličtiny. Se studiem Bauera-otce je to trochu horší. "Pořád na vysoké báňské dálkově dodělávámčtvrťák. Bakalářku nestíhám, termíny mi hoří. Taky se bojím jít do školy, abych tam během sezony nechytil bacil," vysvětluje posluchač dálkového studia.

Studuje obor ekonomie, management a informatika v oblasti veřejné správy. Plány do budoucna? Možná budou překvapivě spojené i s lyžováním.

"Líbila by se mi funkce manažera, který pro mančaft vyjednává materiál. Mít jednou penzion jako Katka Neumannová, tomě neláká," ujišťuje. "Nejsem ani typ, který by se pak chodil za peníze někam ukazovat a říkal: Před dvaceti lety jsem měl medaili. Až skončím, nechci už být pro lidi nějaká persona. Dělám lyžování hlavně pro sebe, že mě nějakým způsobem naplňuje."

Chtěl s lyžováním končit!

Nížiny se dusí v mlhách, zato nad Krušnými horami se klene modrá obloha. "Dopoledne dvě hodiny klasiky. Odpoledne další hodinu a půl na lyžích a navrch 40 minut posilování v garáži. Pořídil jsem si činky," vypočítává Bauer.

Tak vypadá jeho zimní trénink. Aby mohl trávit čas s dětmi, někdy jej odloží až na tmavý večer. To pak chodí běhat s lampou na čele.

"Všechno a vždycky bych chtěl vyhrát. Dokonce i sprinty. Ale při nich jsem realista. Vím, že na ně rychlostně nemám," uznává.

 Je tvrdohlavý a perfekcionista. "Míru Petráska tím někdy na tréninku dovádím k šílenství." Kouč Petrásek dodává: "Občas není není úplně jednoduché se s ním dohodnout." Právě trenér jej podržel, když měl Bauer letos v létě takový splín, že chtěl s lyžování nadobro skončit.

Zdeptaly ho problémy s kolenem a následná operace. "Začal jsem trénovat, jenže všechno mě bolelo a utíkali mi i dorostenci, kteří by si jindy ani neškrtli. Takhle už to dál nejde, vztekal jsem se. Tři měsíce trvalo, než jsem dokázal znovu trénovat bez problémů."

V tu chvíli jej Petrásek nabádal: "Hele, když sezona nebude dobrá, můžeš si říct: Kdo má medaili z olympiády? Já už jo. A zkusíme to zase další rok." Bauer tedy zůstal.
Nelitoval.

Začala zima a on před závodem v Davosu oblékl žlutý trikot pro lídra Světového poháru. Zase jej sice ztratil, ale přesto dál živí naději na absolutní pohárový triumf. A najednou je srovnáván s Kateřinou Neumannovou.

Lukáš Bauer, nástupce první dámy českého lyžování? "Tomu srovnávání se nemůžu vyhnout," pochopil. "Lidi to dlouho brali tak, že české lyžování rovná se Katka. A teď si mnozí mysleli, že Katkou to končí."

Jako by dosud neexistovala mužská reprezentace, která také vozila medaile. Stín Neumannové všechny ostatní zakryl. "Občas jsem zajel stejně dobře jako Katka, ale o ní se přesto psalo víc. Ale s tím se musíte sžít, ona jezdila totální špičku. Teď mě tedy napadlo: Konečně máš prostor ukázat lidem, že je tu i nějaký Bauer. Ale rozhodně to není hlavní motivace, která mě žene." Jiný už nebude.

Bauer – dříč, samorost a především závodník.

Pozor, šprýmař! I takový je Bauer

Působí jako hodný kluk od vedle, co nechodí po večírcích, typický klaďas, táta od rodiny. Nesype ze sebe květnaté hlášky jako jeho kolega Martin Koukal. Možná i proto byste do Lukáše Bauera neřekli, že umí být pořádný vtipálek. I když...

"Už si ze mě nedělá takovou srandu jako dřív. Co máme děti, myslí spíš na spoustu věcí, které musí udělat," vyřkne jeho paní Kateřina v odpovědi na otázku, jak se Bauer změnil od jejich seznámení.

Než se na něj sesypaly starosti o rodinu se dvěma dětmi, míval Bauer ve zvyku ji pošťuchovat "výživnými" žertíky. "Jako s Martinem Koukalem," říká Bauerová.

Jejímu muži září oči, když vypráví o klukovinách z podzimního soustředění ve finském Muoniu. Třeba o tom, jak si rozhodl vystřelit z Koukala, který si toužil v kraji a čase dlouhých nocí odpočinout od tréninkové dřiny třeba někde na diskotéce.

"Kukín nám pořád nevěřil, že jedeme pryč. Tak jsme pozvali holky, aby přišly na půl desátou. Já s Martinem Jakšem jsme si začali brát džíny, voněli se. Kukín se začal těšit, ani mu nepřišlo divné, že v deset večer je už dost pozdě." Až když se oblékl a vyšel ven před chatku, zjistil Koukal, že je napálen.

"Chvíli s námi nemluvil," líčí Bauer. "Je to taková naše oběť." Parta lyžařských šprýmařů znejistěla i trenéry. To když za okno vylepovala různé vzkazy. Třeba: "Méně tréninku je někdy více." Bauer se rozesměje: "Pak se ptali, jestli nejsme opravdu přetrénovaní."

To vše se dělo v chatce "U bludného kořene". Tak svoje ubytování s parťáky pojmenovali poté, co v lese našli roztodivný kořen a přibili ho na budovu.

V další chatce odřízli od světa marody včetně bronzového medailisty z mistrovství světa Milana Šperla. Kdo by lezl tam, kde na dveřích v angličtině visí: "Moribundus, nevstupovat."

BARBORA ŽEHANOVÁ 

Bauer očima manželky je stydlivý i tvrdohlavý

Na lednici nalepila Kateřina Bauerová fotku manžela Lukáše se stříbrnou olympijskou medailí na krku. "To je pro děti, aby aspoň občas viděly tatínka. Díky ní se Áňa naučila říkat táta," líčí dcera bronzové olympijské medailistky Heleny Šikolové, za svobodna Balatková.

Sama vrcholově závodila na lyžích, ale sportovní kariéru vyměnila za starost o rodinu. "Třikrát denně na trénink, tu dřinu už si představit nedovedu. Teď jsem se šla jednou projet a pak mě bolela hlava, celé tělo." S manželem se seznámila – jak jinak – při lyžování, na soustředění na Dachsteinu.

"Už to bude jedenáct let. Ovšem jsme spolu tak půlku, je pořád v čudu. Aspoň není ponorka," říká. "Ale jak byl skoro celé léto tady, zvykla jsem si. Až jsem si říkala, že by nebylo špatné, kdyby chodil do práce a o víkendech byl doma."

Ovšem když na něj padal splín a chtěl s lyžováním končit, stejně jste mu neřekla, aby to udělal.
Byla by to škoda. Měl krizovku, když byl zraněný nebo ho něco psychicky deptalo. Ale pořád má na to, aby jezdil dobře. Tak proč by to nedělal?

Když se měl Lukáš sám popsat třemi slovy, řekl: třikrát blázen. Jaké vlastnosti byste vybrala vy?
Perfekcionista. Netrpělivý, i když jak v čem. Hračička.

V čem je netrpělivý?
Když něco dělá a nejde mu to napoprvé, v tu ránu vypění a začne nadávat. To si vždycky říkám: Proč, zkusím to znovu, ne? Možná i proto říkal, že na lyžování kašle.

Hlídá se jako perfekcionista v jídle?
Určitě ne ve sladkém, to se přežírá. Ale před závodem si knedlo vepřo zelo nedá.

Trenér Miroslav Petrásek o něm říká, že je tvrdohlavý. Souhlasíte?
Ano. Někdy je těžké se s ním domluvit, aby něco bylo trochu jinak, než on si zrovna usmyslel.

Ze své zkušenosti závodnice můžete posuzovat. Je podle vás něčím výjimečný v tréninku?
Je zarputilý. Hrozně chce být nejlepší na světě. Na tréninku vydrží déle, přidává si, jede možná rychleji, než jak mu řekne trenér.

Chce být nejlepší v lyžování, ale přitom se neukazuje na veřejnosti tolik jako jiní úspěšní sportovci.
Je trochu stydlivý. I když už méně, než když jsem ho poznala. Proto se nechce ukazovat.

Jste za to ráda?
Jo. Tři dny trénuje, pak má den volno, a když se těším, že si ho konečně užijeme, tak musí do Prahy něco vyřizovat. Jsem ráda, že do toho nespadá další tisíc propagačních věcí.

Váš manžel ještě neví, co bude dělat, až jednou skončí s kariérou, ale uvažuje o firmě či o pozici trenéra či manažera. Co by mu podle vás sedělo nejvíc?
Manažer. Má kontakty, zná lidi. Na trenéra je moc výbušný, nevím, jestli by to svěřenci vydýchali.


BARBORA ŽEHANOVÁ, TOMÁŠ MACEK

Multisportovní Bauer

Maximální dávky za den

Na běžkách: 80 km
Na horském kole: 130 km
Na silničním kole: 220 km
Běh: 40 km

Jeho sporty

Běh na lyžích: "Ročně naběhám tak 10 000 kilometrů. To je přijatelné maximum, kdy nemusíte mít strach o zdraví."

Horská kola: "K bikům mám víc než kladný vztah. Jezdím Český pohár v kategorii open. Jako junior jsem reprezentoval na mistrovství Evropy ve Špindlu 1996." 

Běh: "Uběhl bych i maraton. Zatím mě neláká. I když... Třeba přijde Martin Koukal a řekne: Hele, zkusíme Pražský maraton. Já se s ním vsadím: Tebe porazím vždycky – a začne prestižácké trénování." 

Olympijský triatlon: "Klidně. Ještě v juniorech jsme jezdili s klubem na plzeňské večerní triatlony i na duatlony."

Železný muž: "Asi ne. Těch 3,8 kilometru plavání mě odrazuje. Ale třeba si tam propašuju matračku..."

Kanoistika: "20 minut jedu na Ohři po proudu a pak se 40 minut plahočím proti proudu. Vodáci na mě volaj: Co blbneš, proti proudu se to nejezdí." 

Orientační běh: "Oblíbená náplň léta. S trenérem Mírou Petráskem jsme dřív pořádali puťák na kole a na jeho konci absolvovali třídenní orienťák u Chotěboře." 

Gymnastika: "Tak tu jsem miloval v uvozovkách. Na hrazdu jsem se vždycky pověsil jak prádlo." 

Horolezectví: "S bráchou jsme lezli skály s obtížností čtyřkou. Lákala by mě třeba i Čcho Oju, jenže to bych si předtím musel lézt aspoň nějakou sedmičku." 

Závody surviver: "Po lyžařské kariéře na ně dojde. Tři dny po poušti. Nebo přechod Tater, slaňování, pak na kajaku – a při tom všem spíte jen dvě hodiny denně. Poznám sám sebe." 

Sečteno a podtrženo: "Na tréninku běžců na lyžích se mi líbí, že je univerzální. Nebušíš jen bezhlavě do zdi nebo do mantinelu, ale děláš ode všeho kousek."

Sport v roce 2024

4. - 26. 5. Cyklistické Giro d´Italia
10. - 26. 5. MS v hokeji, Praha a Ostrava
26. 5. - 8. 6. Tenisové Roland Garros, Paříž

  • Nejčtenější

Anglie - Brazílie, Francie - Německo. Kde zdarma sledovat sobotní fotbalové šlágry?

15. dubna 2024

Víkend je ve znamení reprezentačního fotbalu a přináší řadu atraktivních zápasů. Po pátečním...

Sparta – Třinec 2:3P. Historický obrat posílá hosty do finále, hrálo se 122 minut

13. dubna 2024  12:25,  aktualizováno  20:15

Extraliga se dočkala bájného obratu. Hokejisté Třince otočili sedmé semifinále se Spartou a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Procházka knokautoval Rakiče! Divoká bitka a bonus 7 milionů za nejlepší výkon

14. dubna 2024  3:01,  aktualizováno  10:32

Las Vegas (Od našeho zpravodaje) Jiří Procházka zvládl zásadní zápas v Las Vegas. V neděli nad ránem se oklepal z listopadové prohry...

Třinec - Sparta 2:1. Sekunda od prohry, domácí zázračně vybojovali sedmý zápas

11. dubna 2024  16:40,  aktualizováno  21:17

O první branku se oba semifináloví soupeři přetahovali až do třetí části. Vstřelila ji sice Sparta,...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pardubice - Třinec 6:3. Domácí si k první výhře pomohli drtivým finišem

17. dubna 2024  17:40,  aktualizováno  22:44

Je vyrovnáno. Hokejisté Pardubic dosáhli na své první vítězství v letošním finále extraligového...

Umí číst hru i tvořit. Welsch Krejčímu drží palce a doufá, že na výkony naváže

19. dubna 2024

Nedávno se přímo do Spojených států vypravil, aby mohl Víta Krejčího vidět v akci naživo a...

Podivné praktiky svazu a vzniklá škoda. Hokej stále nemá síň slávy. Proč?

19. dubna 2024

Premium Nově budovanou Síň slávy sliboval hokejový svaz otevřít v březnu. Jenže to nesplnil. Prostory v...

Dostal druhou žlutou, i tak chytal dál. Martinez zařídil Aston Ville postup

18. dubna 2024  23:39

Těsně před poločasem dostal žlutou kartu za zdržování. Když po první sérii penaltového rozstřelu...

Moderní pětibojařka Hlaváčková prošla na SP v Ankaře do finále

18. dubna 2024  23:27

Moderní pětibojařka Lucie Hlaváčková se jako jediná z Češek probojovala do finále na Světovém...

Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze
Rodiny bez životního pojištění přicházejí o peníze

Řada maminek řeší u dětí odřená kolena, škrábance, neštovice nebo třeba záněty středního ucha. Z těchto příhod se děti většinou velmi rychle...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Sexy Sandra Nováková pózovala pro Playboy. Focení schválil manžel

Herečka Sandra Nováková už několikrát při natáčení dokázala, že s odhalováním nemá problém. V minulosti přitom tvrdila,...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...