NA KOŠ. Maurice Hampton z Pardubic se chystá k zakončení v zápase s Plzní.

NA KOŠ. Maurice Hampton z Pardubic se chystá k zakončení v zápase s Plzní. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

Basketbalisté Kolína uspěli v souboji o třetí příčku v Prostějově

• 1
Největší drama sobotního programu 16. kola basketbalové Mattoni NBL se odehrálo v Prostějově, kde domácí tým nečekaně prohrál s Kolínem 81:82 a v přímém souboji mu tak přenechal průběžné třetí místo v tabulce.

Kolín o své výhře rozhodl senzačním obratem v poslední půlminutě zápasu. Ještě 22 vteřin před koncem vyhrával Prostějov 79:75 a mířil za vítězstvím. Jenže devět vteřin před koncem trefil klíčovou trojku Barnes a následně domácí Prášil neproměnil oba trestné hody. Naopak kolínský Field si doskočil vlastní střelu a současně s klaksonem zaznamenal vítězný koš.

Podobné drama se odehrálo na palubovce USK, kde domácí v poločase vedli nad Levicemi o 12 bodů, ale slovenský mistr se dokázal do hry vrátit a dotáhl zápas do prodloužení. V něm byl dokonce blízko výhře, když se 10 vteřin před koncem ujal vedení o tři body, ale domácí Sedmák současně se sirénou trefil trojku a poslal zápas do druhého nastavení. V něm už USK koncovku zvládl a zásluhou pěti bodů Hrubana vyhrál.

Druhé místo v tabulce uhájily Pardubice, které doma porazily Plzeň 73:47. Vstup do zápasu se však domácímu účastníkovi Vyzývacího poháru příliš nevyvedl a ještě v osmé minutě prohrával 12:13. Ve druhé čtvrtině se Černošek postaral devíti body o výrazné vedení Východočechů, ale po jeho odstoupení kvůli zranění se hra domácích opět zhoršila a do druhé půle vstupovali jen se šestibodovým náskokem.

Po přestávce se ale začal střelecky prosazovat Hampton, který ve třetí čtvrtině dal 14 bodů, a o výsledku bylo prakticky rozhodnuto. Ve čtvrté desetiminutovce už domácí jen kontrolovali náskok.

Mattoni liga mužů - 16. kolo:

Prostějov - Kolín 81:82 (18:20, 40:42, 64:58)
Nejvíce bodů:
Smith 16, Peterson 15, Venta 11, Švrdlík 9 - Barnes 19, Ames 18, Machač 14, Jelínek 13. Rozhodčí: Vrážel, Holubek, Kapaňa. Trestné hody: 18/15 - 23/19. Fauly: 19:20. Trojky: 6:5.

Pardubice - Plzeň 73:47 (14:13, 34:28, 52:36)
Hampton 22, Černošek 9, Pospíšil 8 - L. Tóth 14, Frána 6, Říha 5. Rozhodčí: V. Lukeš, Karásek, Kec. Trestné hody: 21/16 - 7/5. Fauly: 16:21. Trojky: 3:2. Diváci: 740.

Ostrava - Opava 89:77 (25:17, 49:37, 63:52)
Nejvíce bodů
: Alexejev a Hughes po 16, Stehlík 13, Jurečka 11 - Dokoupil 20, Blažek 12, Klečka a Šiřina po 10. Rozhodčí: Vondráček, Znamínko, Benda. Trestné hody: 14/11 - 22/18. Trojky: 12:7. Fauly: 22:20. Diváci: 800.

USK Praha - Levice 85:81 po 2. prodl. (20:14, 41:29, 51:48, 69:69, 73:73)
Sedmák 28, Hruban 23, Šotnar 13 - Grant 34, Lowhorn 14, Morávek 11. Rozhodčí: Hruša, Kučera, Baloun. Trestné hody: 22/17 - 16/12. Fauly: 20:22. Trojky: 4:7.

Inter Bratislava - Ústí nad Labem 88:84 (10:19, 33:37, 58:54)
Trivunovič 27, Bridgewaters 16, Kuffa 15, Gavran a Pesič po 10 - Dollard 23, McFadden 14, Longmire a Tyrna po 13. Rozhodčí: Gabara, Kurz, Komprs. Trestné hody: 30/27 - 22/16. Fauly: 21:27. Trojky: 7:0.

Svitavy - Chomutov 96:75 (59:38)
Moravec 18, George 17, Mróz 14 - Hanzlík 12, Staněk 11, Anderson 10. Rozhodčí: Hošek, Kapl, Milata. Trestné hody: 25/16 - 28/22. Fauly: 25:22. Trojky:10:5.

Předehráno: Nymburk - Děčín 75:47