Basketbalisty San Antonia dělí od postupu do finále NBA jedna výhra

Tim Duncan (vlevo) ze San Antonia blokuje střelecký pokus Serge Ibaky z týmu Oklahoma City. | foto: AP

30 2014
Basketbalisté San Antonia zdolali v pátém finále Západní konference NBA tým Oklahoma City 117:89, v sérii se ujali vedení 3:2 na zápasy a už v sobotu mohou v případě dalšího úspěchu slavit na palubovce soupeře postup do velkého finále zámořské soutěže.

Střelecký lídrem Spurs byl Tim Duncan, který ke 22 bodům přidal 12 doskoků. Manu Ginobili se podílel na výhře 19 body.

Oklahomě nepomohlo k úspěchu ani 15 bodů Kevina Duranta. Russell Westbrook nasázel 21 bodů a zaznamenal 7 asistencí.

San Antonio dokázalo porazit Oklahomu se Sergem Ibakou v sestavě poprvé po sedmi zápasech. Spurs odvrátili hrozbu opakování předloňského krachu, kdy v play off rovněž vedli nad Oklahomou 2:0 na zápasy, ale poté čtyřikrát za sebou prohráli. Tentokrát se po dvou porážkách na hřišti Oklahomy vzpamatovali a na své palubovce jednoznačně zvítězili.

Čtvrteční utkání bylo naposledy vyrovnané v druhé čtvrtině za stavu 35:35. V poločase pak už vedli domácí Spurs o deset bodů a v třetí části žádný nápor hostů nepřišel, naopak náskok San Antonia vystoupal až na 94:74.

V úvodu závěrečné dvanáctiminutovky dal dvě trojky domácí Danny Green a trenér Oklahomy Scott Brooks stáhl své hvězdy ze hřiště. "Hráli jsme o tolik tvrději, ostřeji, chytřeji. Bylo fajn v tomto utkání hrát a bylo fajn to sledovat. Když hrajeme takhle, je to úplně jiný příběh," řekl po utkání Manu Ginobili.

Domácí trefili třináct z 26 trojkových pokusů a předčili soupeře 48:35 na doskoky.

San Antonio stanovilo nový rekord play off NBA, když posedmé v řadě zvítězilo na domácí palubovce o 15 a více bodů. V sérii s Oklahomou vítězí na domácím hřišti v průměru o 26,7 bodu. V Oklahomě, kde se bude v sobotu hrát šestý zápas, ale Spurs průměrně o 11 bodů prohrávají.