Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Za Trumpem nechci. Národní tým basketbalistek vyhlíží posilu z USA

Kia Vaughnová (vpravo) | foto: FIBA Europe / Elio Castoria

3 2016
Kia Vaughnová je především výtečná basketbalistka, ale samozřejmě sleduje nejen sport, nýbrž i dění v rodné Americe. „A tak už v žertu říkala, že pokud prezidentské volby vyhraje Donald Trump, do New Yorku se vracet nebude,“ líčí Natália Hejková, její trenérka z pražského USK.

V nadsázce se ovšem skrývá reálná a hlavně velmi důležitá zpráva pro národní tým basketbalistek. 29letá pivotka Vaughnová, nejužitečnější hráčka loňského Final Four Euroligy a tehdejší šampionka s USK, již dostala povolení k trvalému pobytu, což je klíčový krok na cestě k českému občanství.

A připomeňme, že už za rok Česko hostí mistrovství Evropy.

„Asi by bylo hloupé, kdyby občanství dostala až od září příštího roku. Snad to proběhne dobře a nikde se nic nezasekne,“ přeje si Ivan Beneš, trenér ženské reprezentace.

Kolektivní sporty u nás případy naturalizací znají, třeba za basketbalisty loni na ME nastupoval rodilý Američan Blake Schilb, který má českou manželku a působil dlouho v Nymburce (oporou by měl být i v letošní olympijské kvalifikaci).

Vaughnová je však ještě větší kalibr, na evropských palubovkách špička. A k tomu navíc dobře zapadající element. „Je bezproblémová, výborná do tréninku. Není to hvězda v negativním, ale jen v pozitivním slova smyslu. Pohodová, dělá atmosféru, táhne mužstvo,“ chválí ji Beneš.

Rodačka z Bronxu je taková možná i kvůli své životní cestě. Když na střední škole chodila každý den okolo legendární Madison Square Garden, snila o velké basketbalové kariéře - a to si splnila, zatímco mnoho jejích vrstevníků v nevábném prostředí zůstalo. Osmička draftu WNBA v Praze našla prostředí, které se jí líbí. Není ryze americkou individualistkou, naopak.

A kromě lidských vlastností jsou tu ještě ty basketbalové - o něž jde u Vaughnové především. Její statná postava (193 cm, 90 kg) z ní činí výbornou bojovnici pod košem. V evropském měřítku je hvězdou, vždyť loni USK dovedla na trůn.

„Je jasné, že nároďák se mění a ‚zlatá‘ generace je buď pryč, nebo dosluhuje,“ říká Beneš; Česko letos poprvé od roku 2000 chybí na olympiádě a i třeba stříbro z domácího MS 2010 už vypadá tak vzdáleně... Jedním z aspektů jsou i stále častější naturalizace hráček v ostatních zemích.

Mnozí proti ní brojí, ale basketbal už v tomto nabízí „pokřivený trh“. A kdo se nepřizpůsobí, tratí. „Loni na mistrovství Evropy měl skoro každý stát cizinku, co družstvo posouvala výš. Tou cestou jdou všichni, tak jsme rádi, že i my. Každá pomoc bude dobrá,“ říká Beneš.

Cesta Vaughnové k českému pasu by snad měla být rychlá - víc než o výsledek prezidentských voleb v USA půjde o české úředníky. „Asi bude muset zvládnout poznat Karlštejn a tak dále, ale věřím, že nebudou přísní. Proč by občanství neměla dostat hráčka, co pomůže českému nároďáku,“ věří Beneš. A budoucí reprezentační posila s ním.

Renault Talisman 1.6dCi 160k EDC INTENS...
Renault Talisman 1.6dCi 160k EDC INTENS...

r.v. 2016, naj. 18 313 km, diesel, 1. majitel
698 001 Kč (s DPH)

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze