Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Ďábelská sezona oštěpu. Jak uspět v Pekingu? Závodit jako v Kolíně

Vítězslav Veselý | foto: Reuters

1 2015
Za tři týdny je čeká událost, které podřizují celoroční snažení – mistrovství světa. Až vstoupí do Ptačího hnízda, bude to mimořádný zážitek. Z tribun pekingského stadionu na ně může hučet až 90 tisíc lidí. V takovém „kotli“ budou muset ukázat to nejlepší, co v nich je. Tam se rozhodne, zdali rok 2015 bude úspěšný, či nikoliv.

Kulisy, v nichž se čeští oštěpaři chystají, jsou ještě daleko vzdálené čínské vřavě. U nymburského Sportovního centra vládne klid. Poblíž se vine řeka Labe, na přilehlá sportoviště pálí červencové slunce.

Samotní atleti připouštějí, že Peking už se občas vkrádá mezi témata jejich hovorů, a to nejen proto, že byl v pátek zvolen jako pořadatel zimní olympiády 2022.

„Je dobré na mistrovství myslet, trochu vás to mobilizuje v tréninku. Tělo se postupně začíná fyzicky i psychicky připravovat,“ říká oštěpař Vítězslav Veselý, obhájce titulu. „Akorát to člověk nesmí přehnat, nesmí to omezovat spánek, nesmíte z toho být nervózní. Spíš je potřeba to využít ve váš prospěch.“

Jakub Vadlejch

Jakub Vadlejch

Petr Frydrych

Petr Frydrych


Právě oštěpaři mohou být v Pekingu velkou českou silou, vždyť v letošních tabulkách jsou mezi nejlepší osmičkou hned tři: kromě Veselého ještě Jakub Vadlejch a Petr Frydrych, další svěřenci legendárního Jana Železného. Což je v roce 2015 obzvlášť cenné, neboť i hody konkurentů letos míří daleko, dva z nich už překonali 90 metrů.

Pohoda září zejména z Vadlejcha, který si nedávno hodem 86,21 metru zlepšil osobní rekord. Pochvaluje si, že je konečně zdravý a dokázal stabilizovat výkony. I díky silnější psychice. „Lidé mi dřív říkávali, že hodím daleko jen v Domažlicích nebo v Kolíně, kde se dívají tři lidé. Ale teď to mám tak, že čím větší závod, tím lepší metry,“ pochvaluje si. „Stejné to musí být i v Pekingu: musím k němu přistoupit stejně jako k závodu v Kolíně.“

Frydrych už jeden závod letos v Pekingu vyhrál, v květnu tam ovládl mítink kategorie World Challenge. „Je tam super stadion, rychlejší povrch, i sektor na oštěp je dobrý. A že se mi tam daří? To je berlička, kterou můžu využít v hlavě,“ tvrdí.

Veselý před sedmi lety na hrách v Pekingu poprvé přehodil osmdesát metrů, letos se zase přiblížil i devadesátimetrové metě. „Taky v Pekingu se budu prát o to, abych podal co nejlepší výkon. Uvidíme, na co to bude stačit,“ prohlásil.

Uvidíme to už za necelý měsíc.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze