Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Atletická kráska má superdlouhé nohy, narvaný botník a stále víc medailí

Darja Klišinová | foto: Red Bull Photofiles

9 2011
Kdyby nebyla atletkou, asi by studovala historii nebo se věnovala archeologii. Jenže Darja Klišinová, královna krásy evropského halového šampionátu, si s královnou sportů náramně rozumí. A v Paříži se stala vítězkou soutěže dálkařek.

Dvacetiletá ruská diva se cítí stejně pohodlně na tartanu i před televizní kamerou. Je to další z ruských sportovních krásek s obrovským talentem.

A taky obrovskou schopností sebeovládání. "Moje nejhorší vlastnost? Snad až moc velká umírněnost v emocích," uvažovala. "Všechny svoje city si držím uvnitř sebe, ať je to bolest nebo radost." Když na šampionátu přebírala medaili, jen se usmála.

Ale jinak je to úplně typická slečna s narvaným šatníkem a spoustou párů bot. "Miluju je," potvrzuje obuvnickou mánii. "Volný čas většinou trávím s kamarády na kafi, v kině nebo hrajeme bowling."

Ruská dálkařka Darja Klišinová na halovém mistrovství Evropy v Paříži.
Darja Klišinová
Darja Klišinová
Darja Klišinová

Má superdlouhé nohy, možná i proto je tak dobrá v letech nad pískovištěm. "Ale ne, atlet musí mít hlavně silnou povahu, sebedůvěru, vůli pracovat a obří touhu dosáhnout vrcholu," říkala další z tváří Red Bullu na jeho stránkách.

A ona se pro atletiku narodila. Matka se věnovala sprintu, otec výšce, teď hraje amatérsky volejbal. S tím začala v osmi letech i sama Klišinová, jenže pak běžela ve sprinterských tretrách štafetu na školních závodech. A tam si jí všimli trenéři: Přestěhuj se do Moskvy, nabídli tehdy výjimečnému třináctiletému talentu.

Letité partnerství s trenérkou Olgou Šemigonovou funguje. Hvězda vytáhlé blondýny stoupá, získala titul na mistrovství světa do 17 let v Ostravě, stejnou medaili na šampionátu juniorů v srbském Novem Sadu. Loni předvedla v dálkařském sektoru nejlepší výkon sezony, přitom byla stále juniorkou.

O tomto roce tvrdila: "Bude náročný". A nedokázala vybrat jediný cíl, ke kterému se upíná. Ten první ovšem zvládla na jedničku - titul z Paříže ji vystřelil do středu zájmu.

"Ano, i teď mám mnoho cílů, po kterých bych se ráda pochválila: Výborně! Ale to nejdůležitější je vyhnout se zraněním," vyprávěla. "A nejvyšší současnou metou je samozřejmě olympiáda v Londýně."

Autor:
Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze