Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

23 přece patří k Jordanovi. LeBron se kvůli legendě NBA svého čísla vzdá

LeBron James s číslem 23 proti Dwyaneu Wadeovi. Za několik okamžiků oznámí, že se své třiadvacítky vzdá. | foto: AP

16 2009
LeBronu Jamesovi se sice přezdívá Král, i on ale uznává větší pány. Třeba Michaela Jordana. Na počest nejslavnějšího basketbalisty všech dob se James vzdá svého dosavadního čísla 23. Od příští sezony bude nastupovat se šestkou.

Michael Jordan udělal pro basketbal to, co Tiger Woods pro golf nebo Michael Schumacher pro formuli 1. Svůj sport přetavil v globální fenomén.

To všechno si uvědomuje i současná hvězda NBA LeBron James. "Kdyby nebyl nejdřív Jordan, nebyl by tu žádný LeBron James, žádný Kobe Bryant a ani Dwyane Wade. A takhle můžete jmenovat všechny nejlepší hráče ligy současnosti i posledních deseti let," tvrdí. 

Jako hold svému vzoru se James chystá vzdát čísla 23, které nosil od druhého ročníku střední školy. A které je neodmyslitelně spjato s Michaelem Jordanem.

Každý basketbalista, který toto číslo oblékne, se rouhá podobně jako hokejoví nositelé čísel 99 nebo 66. To jsou přece čísla Wayna Gretzkyho a Maria Lemieux!

"Myslím si, že vše, co Michael Jordan udělal pro tuto hru, by mělo být nějakým způsobem respektováno," uvedl James po utkání svého Clevelandu Cavaliers na palubovce Miami Heat. Tomuto zápasu Jordan přihlížel z hlediště.

Při vítězném souboji Krále Jamese a jeho Kavalírů 111:104 nad Dwyanem Wadem a spol. oblékl nejužitečnější hráč minulé sezony dres s číslem 23. A do konce tohoto roku tomu nebude jinak.

LEBRON JAMES OZNAMUJE, ŽE SE PO SEZONĚ VZDÁ ČÍSLA 23

A ke stejnému kroku, tedy vzdát se legendárního čísla 23 - vyzval i ostatní hráče v NBA. Tohle slavné číslo je totiž vyloučeno z kolekce Chicaga Bulls, Jordanova nejslavnějšího působiště, v lize je ale jinak hojně používané.

Vedle LeBrona Jamese nosí třiadvacítku dalších dvanáct hráčů. Významnou minulost mají jenom Marcus Camby z Los Angeles Clippers a Jason Richardson z Phoenixu Suns, výraznou postavou je i Kevin Martin ze Sacramenta Kings.

Jinak se slavným číslem na dresu honosí malí basketbaloví pánové. Anebo vy snad máte - nic proti nim - Toneyho Douglase, Jodieho Meekse či Wese Matthewse za hvězdy?

James teď chystá petici, která chce proti neúctě vůči klasikovi bojovat. "Když nebudu nosit 23 já, neměl by ji mít ani nikdo další," dodal čtyřiadvacetiletý střelec.

"Přišel pravý čas. Je to nejlepší basketbalista, kterého jsme mohli kdy vidět. Mike to dokazoval na hřišti i mimo něj. Když vidíte číslo 23, tak vás napadne Michael Jordan. Mělo by to být bráno v potaz," burcuje James celou NBA.

On zvolí (nejspíš) číslo 6, se kterým triumfoval na olympijských hrách v Pekingu a které prý občas nosíval už při tréninkových zápasech Clevelandu. Číslo si vybral na počest jiného oblíbence, Juliuse Ervinga. "Když to nebude 23, bude to šestka. První syn se mi narodil 6. října, druhý pak v červnu," doplňuje James.

Čína - USA: Jao Ming a Lebron James

Formálně musí James o změnu čísla teprve požádat, má na to čas až do března, Žádost o nové číslo mohou hráči podávat po pěti letech - a tuhle podmínku James na startu své sedmé sezony v dresu Cavaliers naplňuje.

Prozatím se ale neví, v jakém klubu LeBron nové číslo oblékne. Po této sezoně totiž končí hráči v Clevelandu smlouva. Neznámé zůstane i množství prodaných replik dresů se jmenovkou James a číslicí 6. Zajisté to ale bude údaj ohromující.

nositelé čísla 23 v NBA

Východní konference
LeBron James - Cleveland Cavaliers
Toney Douglas - New York Knicks
Louis Williams - Philadelphia 76ers
Jodie Meeks - Milwaukee Bucks
Stephen Graham - Charlotte Bobcats

Západní konference
B. J. Mullens - Oklahoma City Thunder
Martell Webster - Portland Trail Blazers
Wes Matthews - Utah Jazz
C. J. Watson - Golden State Warriors
Marcus Camby - Los Angeles Clippers
Jason Richardson - Phoenix Suns
Kevin Martin - Sacramento Kings
Devin Brown - New Orleans Hornets

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze